29 marca 2016
Klub Podróżnika: zimowa wyprawa na Noszak – inny Afganistan

Pokaz slajdów Oli Dzik pt. „Inny Afganistan: zimowa wyprawa na Noszak (7492 m n.p.m.)” odbędzie się w ramach Klubu Podróżnika w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 w Gliwicach 31 marca o godz. 18.00. Wstęp wolny.

Podczas prelekcji Ola Dzik opowie o zimowej podróży w jedyny rejon Afganistanu, w który zagraniczny turysta może zapuścić się bez obaw – Korytarz Wachański. Ten piękny przyrodniczo obszar zamieszkują gościnni i pozytywnie nastawieni do świata Zachodu wyznawcy ismailizmu, którzy żyją w górach niemal tak samo jak przed dwustu laty. Prelegentka opowie również o swoim zimowym wejściu na leżący w paśmie Hindukuszu Noszak (7492m n.p.m.). W ekspedycji oprócz młodej alpinistki wzięli udział Robert Róg, Hubert Krzemiński oraz Rosjanin Oleg Obrizan. Noszak to pierwszy szczyt siedmiotysięczny zdobyty zimą przez człowieka. Dokonali tego w 1973 roku Polacy Andrzej Zawada i Tadeusz Piotrowski. Do tej pory ich wyczyn nie został powtórzony, na szczycie zimą nie stanęła też jak dotąd żadna kobieta. Wyprawa z 2014 r., w której uczestniczyła Ola Dzik, dotarła do wysokości 6300 m n.p.m., skąd zawróciła z uwagi na ciężkie warunki pogodowe.

Alpinistka młodego pokolenia jest absolwentką psychologii i socjologii Uniwersytetu Śląskiego. Ola Dzik pracuje obecnie jako przewodniczka górska, prowadząc firmę turystyczną. Oprócz tego zajmuje się prowadzeniem prezentacji, warsztatów i szkoleń, dotyczących tematyki podróżniczej, w szczególności związanej z górami. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Ponadto jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy oraz skompletowała wszystkie pięć siedmiotysięczników b. ZSRR, uzyskując tytuł Śnieżnej Pantery. Jest pierwszą kobietą w historii, która ukończyła najdłuższą trasę zawodów Elbrus Race. Uprawia skialpinizm, rajdy przygodowe, kolarstwo górskie i biegi.

Wiadomość utworzona: 29 marca 2016 14:22, autor: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>