16 marca 2016
Modernistyczne determinanty w rozwoju przestrzennym Katowic – wykład otwarty

Prezentacja wyników projektu badawczego pt. „Modernistyczne determinanty w rozwoju przestrzennym Katowic”, prowadzonego przez dr inż. arch. Aleksandrę Tomkiewicz z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, odbędzie się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej przy ul. Francuskiej 12 w Katowicach 17 marca o 17.00. Wstęp wolny.

Projekt badawczy pt. "Modernist determinants in the spatial development of Katowice", którego kierownikiem i głównym wykonawca jest dr inż. arch. Aleksandra Tomkiewicz z Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury, jest realizowany i finansowany w ramach Funduszu Małych Grantów Polsko-Norweskiej Współpracy Badawczej. Realizowane na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej od października 2013 r. przedsięwzięcie obejmuje zagadnienia z zakresu urbanistyki i architektury okresu modernizmu.

W czasie wykładu, który odbędzie się w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej w Katowicach przedstawiony zostanie katowicki modernizm w urbanistyce i architekturze w kontekście europejskim. Wśród przytoczonych przykładów znajdą się takie miasta, jak: Gdynia, czeski Zlín, francuskie Saint-Étienne i Hawr, szwedzkie Vällingby i Täby czy brytyjskie nowe miasta: Stevenage, Harlow, Crawley i Milton Keynes.

Prelekcja, na którą zapraszają Wydział Architektury Politechniki Śląskiej, katowicki oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich oraz Biblioteka Śląska, połączona będzie z promocją monografii autorstwa dr inż. arch. Aleksandry Tomkiewicz pt. „Determinanty modernizmu w rozwoju przestrzennym Katowic na tle przykładów europejskich”. Dla pierwszych 40 gości egzemplarz monografii w prezencie.

Wiadomość utworzona: 16 marca 2016 14:36, autor: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2020>