29 stycznia 2016
Laury Umiejętności i Kompetencji przyznane

Już po raz 24. wręczono Laury Umiejętności i Kompetencji. W tym roku w gronie laureatów znalazło się aż trzech profesorów z Politechniki Śląskiej: Jan Popczyk, Paweł Sowa oraz Marian Turek. Uroczyste wręczenie statuetek odbyło się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Celem przyznawanych od 24 lat Laurów Umiejętności i Kompetencji jest uhonorowanie wybitnych postaci, które swoją działalnością wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu śląskiego i opolskiego. Diamentowe, Kryształowe, Platynowe oraz Złote Laury wręczane są w kilkunastu kategoriach, m.in. ambasador spraw polskich, pro publico bono, nauka i innowacyjność, doskonała załoga czy też kultura i media. W tym roku prestiżowe wyróżnienia zostały przyznane ponad 70 osobom, instytucjom i firmom.

Pośród laureatów znaleźli się również profesorowie Politechniki Śląskiej: dyrektor Centrum Energetyki Prosumenckiej prof. Jan Popczyk z Wydziału Elektrycznego, dziekan Wydziału Elektrycznego prof. Paweł Sowa, a także dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania prof. Marian Turek. Zostali oni nagrodzeni Złotymi Laurami Umiejętności i Kompetencji w kategorii nauka i innowacyjność. Prestiżowe wyróżnienia w tej kategorii są zwykle przyznawane za stałą współpracę pomiędzy sektorem nauki a sektorem biznesu, prowadzenie prac badawczo-rozwojowych na potrzeby gospodarki, realizację projektów o charakterze innowacyjnym oraz szeroką działalność wspierającą innowacje, a także za osiągnięcia w dziedzinie nauki.

W tym roku Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, stanowiący najwyższe wyróżnienie, został przyznany Hannie Suchockiej, premier Polski w latach 1992-1993. Kryształowym Laurem z Diamentem został natomiast uhonorowany ksiądz prof. Michał Heller, fundator i założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Kapituła konkursu od czterech lat przyznaje również Orła Piastów Śląskich – specjalne wyróżnienie przyznawane w uznaniu szczególnych zasług i zaangażowania na rzecz przemian ustrojowych, społecznych, gospodarczych i politycznych kraju. Tym razem prestiżową nagrodę Orła Piastów Śląskich otrzymał wybitny absolwent Politechniki Śląskiej – dr inż. Janusz Steinhoff, wicepremier i minister gospodarki w latach 1997-2001, obecnie przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej i Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

Wiadomość utworzona: 29 stycznia 2016 07:29, autor: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>