22 grudnia 2015
Pracownik Politechniki Śląskiej rzeczoznawcą ministerstwa

Naukowiec z Wydziału Architektury dr inż. arch. Marek Rawecki uzyskał uprawnienia rzeczoznawcy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie opieki nad zabytkami w dwóch dziedzinach – krajobraz kulturowy oraz urbanistyka. Gratulujemy.

Do zadań dr. Marka Raweckiego będzie należało przede wszystkim wydawanie ocen i opinii w sposób obiektywny, według najlepszej wiedzy i z należytą starannością w wyznaczonych przez ministerstwo dziedzinach.
Aby zostać rzeczoznawcą trzeba mieć przynajmniej 10-letnią praktykę w wykonywaniu zadań w określonej dziedzinie opieki nad zabytkami oraz posiadać wysoki poziom wiedzy w tym zakresie. Dr Marek Rawecki posiada ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe, które w 90% koncentruje się właśnie na zagadnieniach dotyczących krajobrazu kulturowego oraz urbanistyki. Przez ten czas zajmował się m.in. działalnością naukowo-badawczą obejmującą studia historyczne, formułowanie wytycznych konserwatorskich, a także tworzenie ekspertyz i strategii ochrony konserwatorskiej obiektów i obszarów historycznego krajobrazu. Naukowiec wykonał również szereg inwentaryzacji architektonicznych i urbanistycznych obiektów i obszarów wpisanych do wojewódzkich rejestrów zabytków, chronionych prawem miejscowym i objętych Listą Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Akt nadania uprawnień rzeczoznawcy został przekazany dr. Markowi Raweckiemu podczas uroczystości w Departamencie Ochrony Zabytków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odbyła się 8 grudnia. Uprawnienia nadawane są na trzy lata.
Naukowiec z Wydziału Architektury jest pierwszym pracownikiem Politechniki Śląskiej, który pełni funkcję rzeczoznawcy w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wiadomość utworzona: 22 grudnia 2015 08:16, autor: Agnieszka Moszczyńska