7 grudnia 2015
Rejestracja w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych: powiedz AAAaaa!

Jutro i pojutrze będzie można zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych. Zapraszamy na Wydziały Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Budownictwa oraz do Centrum Edukacyjno-Kongresowego w Gliwicach, a także na Wydział Organizacji i Zarządzania w Zabrzu 8 i 9 grudnia między 9:00 a 17:00. Przyjdź, zarejestruj się, a być może uratujesz komuś życie.

Akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych odbędzie się na Politechnice Śląskiej w czterech lokalizacjach:
  • Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki, ul. Akademicka 16, Gliwice
  • Wydział Budownictwa, ul. Akademicka 5, Gliwice
  • Centrum Edukacyjno-Kongresowe Politechniki Śląskiej, ul. Konarskiego 18B, Gliwice
  • Wydział Organizacji i Zarządzania, ul. Roosevelta 26, Zabrze.

Rejestracja potencjalnego dawcy nie boli i polega na:

• przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego,
  • pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka,
  • wypełnieniu formularza rejestracyjnego podstawowymi danymi osobowymi. Dlatego pamiętaj, by zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL.

Na podstawie pobranego wymazu zostaną określone cechy zgodności antygenowej, które wraz z danymi dawcy przechowywane będą w bazie potencjalnych dawców. Jeśli okaże się, że pacjent, który potrzebuje przeszczepienia szpiku, ma taki sam kod genetyczny jak znajdujący się w bazie dawca, dochodzi do przygotowania procedury pobrania szpiku kostnego lub komórek macierzystych od zarejestrowanego potencjalnego dawcy.

Kto może zostać dawcą:

• każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia
  • ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).

Jakie są metody pobrania:

• pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej/afereza (metoda stosowana w 80% przypadków)
  • pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (metoda stosowana w 20% przypadków). Pobranie szpiku kostnego nie ma nic wspólnego z kręgosłupem!

Więcej informacji o bazie DKMS. Zachęcamy do rejestracji i udostępniania informacji o wydarzeniu na Facebooku.

Wiadomość utworzona: 7 grudnia 2015 14:48, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 7 grudnia 2015 14:49, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska