29 października 2015
Mija 70 lat od pierwszej inauguracji

Dziś mija dokładnie 70 lat od pierwszej inauguracji roku akademickiego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Pierwsza inauguracja roku akademickiego na Politechnice Śląskiej w Gliwicach odbyła się 29 października 1945 roku. Uroczystość odbyła się w auli przy ul. ks. Marcina Strzody 21. Pierwszy wykład inauguracyjny, dotyczący chemii nieorganicznej, wygłosił prof. Wiktor Jakób, organizator Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej. Był to pierwszy oficjalny wykład w języku polskim wygłoszony w 1945 roku na Ziemiach Zachodnich. W pierwszym roku działalności naukę na naszej uczelni rozpoczęło 2 295 studentów. Początkowo plany i programy studiów oparte były na wzorach zaczerpniętych z Politechniki Lwowskiej. Również kadrę profesorską Politechniki Śląskiej w 1945 roku tworzyli głównie byli pracownicy lwowskiej szkoły wyższej, gdzie na przełomie XIX i XX w. powstawały fundamenty polskich nauk technicznych.

W 1945 roku na gliwickiej uczelni działały cztery Wydziały: Chemiczny, Elektryczny, Mechaniczny oraz Inżynieryjno-Budowlany, w których zatrudnionych było prawie 200 pracowników dydaktycznych. Obecnie na Politechnice Śląskiej, w 17 jednostkach podstawowych – 13 wydziałach, dwóch centrach naukowo-dydaktycznych i dwóch kolegiach – zlokalizowanych w Gliwicach, Katowicach i Zabrzu, studiuje blisko 25 tys. studentów. Ofertę edukacyjną uczelni stanowi 51 kierunków, z czego 44 to kierunki techniczne. Bogata oferta dydaktyczna i wysoka jakość kształcenia sprawiają, że Politechnika Śląska od lat należy do ścisłej czołówki polskich uczelni technicznych, o czym świadczą wysokie miejsca w rankingach szkół wyższych. Politechnika Śląska, powstała jako zaplecze naukowo-dydaktyczne dla najbardziej uprzemysłowionego okręgu w Polsce i jednocześnie jednego z bardziej zindustrializowanych obszarów w Europie – Górnego Śląska, od samego początku funkcjonowania w 1945 roku stanowi istotną instytucję życia publicznego i pełni szczególną rolę kulturotwórczą i opiniotwórczą w regionie. Swoją silną pozycję potwierdza dorobkiem naukowym i dydaktycznym wybitnych specjalistów oraz licznymi sukcesami na skalę ogólnopolską i międzynarodową.

„Vivat academia, vivant professores!”

Jako ilustrację informacji zamieszczamy skan wycinka prasowego z „Dziennika Zachodniego” z 30 października 1945 r.

Wiadomość utworzona: 29 października 2015 07:41, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 29 października 2015 08:09, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN