26 października 2015
70 lat Wydziału Elektrycznego

Uroczyste obchody 70-lecia Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej będą odbywały się od 27 do 29 października. Jubileusz to doskonała okazja do podsumowania dotychczasowej działalności oraz nakreślenia planów na przyszłość, ale przede wszystkim do odnowienia więzi z absolwentami, współpracownikami i przyjaciółmi wydziału.

Wydział Elektryczny został powołany w 1945 roku, jako jeden z czterech pierwszych wydziałów Politechniki Śląskiej. Początkowa kadra naukowa wydziału rekrutowała się głównie spośród pracowników Politechniki Lwowskiej i Politechniki Warszawskiej, którzy po zakończeniu drugiej wojny światowej przybyli do Gliwic. Aktualnie wydział posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk technicznych i doktora habilitowanego w dyscyplinach elektrotechnika oraz elektronika. Od początku istnienia jednostki wypromowanych zostało łącznie 384 doktorów nauk technicznych oraz 91 doktorów habilitowanych, a nominację uzyskało 40 profesorów.

Obecnie na Wydziale Elektrycznym prowadzonych jest pięć kierunków studiów: elektrotechnika, elektronika i telekomunikacja, energetyka, informatyka oraz mechatronika. Umożliwiają one kompleksowe przygotowania absolwenta do podjęcia pracy w wiodących i szybko rozwijających się gałęziach krajowego i europejskiego przemysłu. Na wydziale, na trzech stopniach studiów, kształci się łącznie blisko 2 tys. studentów, zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. W ciągu 70 lat mury Wydziału Elektrycznego opuściło ponad 14 tys. absolwentów.

Zakres badań naukowych prowadzonych na Wydziale Elektrycznym jest ściśle skorelowany z potrzebami przemysłu. Wydział prowadzi współpracę badawczą z kilkudziesięcioma uczelniami wyższymi zlokalizowanymi na wszystkich kontynentach, jak również z polskimi i zagranicznymi przedsiębiorstwami branżowymi. Wydział dysponuje nowoczesną infrastrukturą badawczą i dydaktyczną, na którą składa się ponad 60 specjalistycznych laboratoriów, multimedialne aule wykładowe oraz sale ćwiczeniowe i seminaryjne. Od blisko 70 lat Wydział Elektryczny Politechniki Śląskiej utrzymuje wysoką pozycję dydaktyczną, co potwierdzają oceny Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jak i badawczą, czego dowodem są liczne nagrody przyznawane pracownikom wydziału.

Wiadomość utworzona: 26 października 2015 07:32, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 26 października 2015 08:37, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN