21 października 2015
Klub Podróżnika: Droga Cassina na Denali

Spotkanie zatytułowane „Droga Cassina na Denali” odbędzie się dzisiaj o 18:00. Na organizowane w ramach Klub Podróżnika spotkanie z podróżnikiem i alpinistą Wojciechem „Kanionem” Grzesiokiem zapraszamy do Klubu Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 w Gliwicach. Wstęp wolny.

Amerykański fotograf, alpinista i kartograf Bradford Washburn w 1956 r. opublikował artykuł, w którym napisał: „Miejscem na prawdopodobnie najtrudniejszą i najbardziej dramatyczną ze wszystkich potencjalnych nowych dróg na Mount McKinley jest wielkie, centralne wybrzuszenie na spektakularnej, mierzącej 10 000 stóp Południowej Ścianie Góry – ta droga będzie jednoznacznie sklasyfikowana jako doskonałe wspinanie od początku do końca”. Kilka lat później, w 1961 r., Ricardo Cassin wraz z zespołem przeszedł wymyśloną przez Washburna drogą, która od tej pory znana była jako filar Cassina i z czasem stała się superklasykiem masywu Denali. W 2014 r. ekipa z Klubu Wysokogórskiego Gliwice po raz pierwszy poleciała na Alaskę, by zmierzyć się z tą właśnie drogą. Niestety warunki pogodowe i opady śniegu, przeszkodziły w realizacji planów. W 2015 roku gliwiczanie ponownie ruszyli na Alaskę... Wszystkich, którzy pragną przekonać się czy tym razem udało się im pokonać „Drogę Cassina na Denali” zapraszamy na spotkanie z Wojciechem „Kanionem” Grzesiokiem.

Wiadomość utworzona: 21 października 2015 09:27, autor: Agnieszka Moszczyńska