2 października 2015
Inauguracja roku akademickiego i uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa już za nami

Rok akademicki 2015/2016 został uroczyście zainaugurowany na Politechnice Śląskiej 30 września w Centrum Edukacyjno-Kongresowym. Tego samego dnia uczelnia zyskała również nowego doktora honoris causa. Ten zaszczytny tytuł nadano prof. Januszowi Kowalowi z Akademii Górniczo-Hutniczej.

We wczorajszej uroczystej inauguracji wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in. przedstawiciele władz samorządowych, posłowie na sejm, rektorzy innych uczelni, a także przedstawiciele biznesu i nauki. Nie zabrakło również pracowników i studentów Politechniki Śląskiej.

Jak co roku kulminacyjnym momentem inauguracji była uroczysta immatrykulacja studentów I roku. Wręczono także medale Omnium Studiosorum Optimo, przyznane najlepszym absolwentom w ubiegłym roku akademickim.
Podczas uroczystości rektor prof. Andrzej Karbownik przyznał także tytuł honorowego profesora Politechniki Śląskiej. Tym razem wyróżniono nim prof. Zygmunta Kolendę z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Rektor wręczył również odznaki „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej”. Otrzymali je: prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz, wieloletni prezydent Katowic Piotr Uszok, wieloletni prezydent Rybnika Adam Fudali, a także prezes Rozwoju Fundacji Kardiochirurgii w Zabrzu dr Jan Sarna oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.
Tradycyjny wykład inauguracyjny wygłosił w tym roku prof. Jerzy Woźnicki, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jego tytuł brzmiał: „Perspektywy rozwoju sektora wiedzy w Polsce w świetle najnowszych dokumentów programowych”.

Tuż po inauguracji odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa prof. Januszowi Kowalowi z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ten zaszczytny tytuł został mu nadany na wniosek Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Profesor został uhonorowany za wybitny wkład w rozwój nauki i gospodarki, w szczególności dynamiki maszyn, mechatroniki, sterowania i wibroakustyki, oraz w uznaniu znaczącego wkładu w rozwój kadry i nowych obszarów badawczych na naszej uczelni. Promotorem przewodu doktorskiego był prof. Eugeniusz Świtoński, kierownik Katedry Mechaniki Teoretycznej i Stosowanej. Prof. Janusz Kowal jest już 49. doktorem honoris causa Politechniki Śląskiej.

Wiadomość utworzona: 1 października 2015 11:06, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 2 października 2015 11:12, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska