31 lipca 2015
Wieloletnia współpraca z Fiatem

Wieloletnia współpraca pomiędzy Politechniką Śląską a spółką Fiat Chrysler Automobiles trwa. W połowie lipca w tyskich zakładach Fiata odbyło się spotkanie, podczas którego przedstawiciele obu instytucji sygnowali kolejne – siedemnaste już – porozumienie o współpracy.

Umowę, której celem jest wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego naszej uczelni oraz potencjału i pozycji tyskiego przedsiębiorstwa dla dalszych działań służących dobru obu stron, gospodarce i rozwojowi regionu, sygnowali – z ramienia Politechniki Śląskiej – rektor prof. Andrzej Karbownik oraz – ze strony Fiat Chrysler Automobiles (FCA) – dyrektor zakładu w Tychach Antoni Greń oraz dyrektor personelu i organizacji Andrzej Piętka.

W myśl porozumienia kooperanci będą nadal współpracować w ramach opracowywania, propagowania oraz poznawania nowych metodologii z zakresu nauk technicznych, zarządzania i technologii przemysłowych. Będą również współpracowali w zakresie rozwoju kompetencji, wymieniali się doświadczeniami i informacjami dotyczącymi nowości w dziedzinie metodologii doskonalenia zarządzania oraz powoływali wspólne zespoły specjalistów w celu sporządzania analiz oraz opracowywania strategicznych rozwiązań technicznych i organizacyjnych. Oprócz tego współpraca dotyczyć będzie analizy i monitorowania wpływu społeczno-kulturowego FCA na region i lokalną społeczność.

Podpisane w połowie lipca porozumienie stanowi również szansę dla studentów Politechniki Śląskiej, którzy mają możliwość pisania prac dyplomowych o tematyce związanej z działalnością firmy, a także odbywania w niej praktyk i staży zawodowych. Przez cały okres współpracy powstało ponad 780 prac magisterskich oraz blisko 90 doktorskich, które rozwiązują rzeczywiste techniczne oraz organizacyjne potrzeby spółki. W latach 2014-2015 tyski zakład produkcyjny FCA odwiedziło 97 grup z Politechniki Śląskiej, czyli łącznie blisko dwa tysiące studentów biorących udział w projekcie „Veni, Vidi… Vici?”, który zakłada wizyty studyjne wraz z opiekunami dydaktycznymi pozwalające na skonfrontowanie wiedzy akademickiej z realiami panującymi w strukturze organizacyjnej firmy. Po ukończeniu studiów absolwenci naszej uczelni niejednokrotnie znajdują zatrudnienie w FCA. W kontaktach przedsiębiorstwa z potencjalnymi pracownikami pośredniczy Biuro Karier Studenckich Politechniki Śląskiej, które organizuje m.in. Inżynierskie Targi Pracy i Przedsiębiorczości oraz Giełdę Pracodawcy i Przedsiębiorczości, podczas których FCA prezentuje swoje oferty zatrudnienia oraz współpracy w ramach staży i praktyk zawodowych. FCA aktywnie angażuje się także w realizowane na naszej uczelni projekty, m.in. wspiera merytorycznie konkurs „Mój pomysł na biznes” oraz – na czterech największych uczelniach technicznych w Polsce – od 17 lat konsekwentnie organizuje konkurs FIATA, w którym nagradza autorów prac dyplomowych i doktorskich, związanych tematycznie z przemysłem motoryzacyjnym.

Wiadomość utworzona: 31 lipca 2015 10:27, autor: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>