16 czerwca 2015

Na Politechnice Śląskiej realizowany jest międzynarodowy projekt pt. „Mobilne szkolenie zawodowe w zakresie ergonomii małoinwazyjnych zabiegów ortopedycznych”. Nadrzędnym celem przedsięwzięcia, w którym nasza uczelnia pełni rolę partnera, jest opracowanie profesjonalnego kursu dla chirurgów oraz pielęgniarek w zakresie ergonomicznych metod posługiwania się narzędziami chirurgii małoinwazyjnej i kształtowania ergonomicznych warunków pracy w obrębie zabiegów ortopedycznych biodra i kręgosłupa.

Projekt pt. „Mobilne szkolenie zawodowe w zakresie ergonomii małoinwazyjnych zabiegów ortopedycznych” (ang. online vocational training course on ergonomics for orthopaedic minimally invasive surgery) realizowany jest w ramach programu Erasmus+: Cooperation for innovation and the exchange of good practices. Koordynatorem międzynarodowego przedsięwzięcia jest Instituto de Biomecánica de Valencia z Hiszpanii. Grupę wykonawców tworzą ponadto: Centro de Cirugia de Mínima Invasión (Hiszpania), Berufsgenossenschaftliche Unfallklinik Murnau (Niemcy) oraz Instytut Mechanizacji Górnictwa KOMAG (Polska). Kierownikiem zespołu badawczego na Politechnice Śląskiej, która pełni w projekcie rolę partnera, jest dr inż. Joanna Bartnicka z Instytutu Inżynierii Produkcji Wydziału Organizacji i Zarządzania.

Na potrzeby adresowanego do chirurgów oraz pielęgniarek kursu opracowane zostaną ergonomiczne metody posługiwania się narzędziami chirurgii małoinwazyjnej oraz kształtowania warunków pracy w obrębie zabiegów ortopedycznych biodra i kręgosłupa. Gotowy kurs będzie udostępniony w czterech językach: polskim, angielskim, hiszpańskim i niemieckim na platformie e-learningowej. Dostęp do niego będzie bezpłatny. By wypracować wspomniane metody i warunki pracy przeprowadzone zostaną badania wstępne mających na celu rozpoznanie potrzeb szkoleniowych w zakresie ergonomii pracy. Zakres badań obejmować będzie wywiady z celową grupą 4-5 chirurgów wykonujących zabiegi ortopedyczne techniką małoinwazyjną. W dalszej kolejności, na podstawie wyników wywiadów, opracowana zostanie ankieta badawcza określająca w sposób szczegółowy założenia i zakres kursu. Ankieta będzie skierowana do możliwie szerokiego grona chirurgów ortopedów w Polsce. Wynik badania stanie się merytoryczną podstawą do opracowania treści szkoleniowych bazujących na najnowszej wiedzy w zakresie biomechaniki i fizjologii pracy uwzględniających m.in.:
  • ocenę ergonomiczną pozycji ciała oraz wysiłku podczas wykonywania czynności operacyjnych,
  • sposoby zmniejszania zmęczenia i obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego,
  • kryteria ergonomiczne w zakresie kształtowania środowiska pracy chirurgów ortopedów, w tym rozmieszczenie narzędzi i sprzętu medycznego w sali operacyjnej, organizację i sposób współpracy zespołu operacyjnego,
  • kryteria ergonomiczne w projektowaniu narzędzi chirurgicznych.

Wiadomość utworzona: 15 czerwca 2015 14:16, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 16 czerwca 2015 10:44, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska