22 kwietnia 2015
Współpraca nawiązana

Politechnika Śląska podpisała porozumienie o współpracy z firmą NEWAG S.A. z Nowego Sącza, zajmującą się produkcją, modernizacją oraz naprawami taboru kolejowego i szynowego. Celem porozumienia jest wzmocnienie współpracy pomiędzy nauką a biznesem, które ma zaowocować wykształceniem absolwentów posiadających praktyczne umiejętności wymagane w branży kolejowej.

Równie ważnym aspektem podpisanego porozumienia jest dostosowanie badań prowadzonych przez Politechnikę Śląską do potrzeb gospodarki i wdrażanie ich wyników w NEWAG S.A. Aktualnie uczelnia współpracuje ze spółką przy tworzeniu optymalnego programu studiów dla powstającego Centrum Naukowo-Dydaktycznego Transportu Kolejowego Politechniki Śląskiej w Sosnowcu Maczkach.

W ramach zawartego porozumienia strony współpracować będą także w obszarze kształcenia pracowników spółki na studiach wyższych, doktoranckich oraz podyplomowych, prezentowania i propagowania wzajemnych osiągnięć oraz organizowania stałych szkoleń i kursów specjalistycznych. – Jednym z najważniejszych priorytetów Politechniki Śląskiej jest jak najściślejsza współpraca z przedsiębiorstwami. Umożliwia ona bowiem rozwój nauki oraz procesu dydaktycznego prowadzonego na uczelni technicznej – umówił tuż po podpisaniu umowy rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik. – Jestem przekonany, że dzięki bliskiej współpracy z firmą NEWAG S.A. – potwierdzonej dzięki podpisaniu umowy – będziemy mogli realizować wiele wspólnych projektów badawczo-rozwojowych i edukacyjnych, które przyniosą korzyści zarówno firmie, jak i studentom oraz pracownikom naszej uczelni.

Zarówno Politechnika Śląska, jak i firma NEWAG S.A wyraziły chęć podejmowania wspólnych przedsięwzięć badawczych, mających na celu pozyskiwanie środków finansowych, w tym unijnych, umożliwiających efektywne i partnerskie działanie. Umowę sygnowali Maciej Duczyński – wiceprezes zarządu i dyrektor ds. marketingu i rozwoju w firmie NEWAG S.A. oraz rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik. Porozumienie zawarte zostało na trzy lata.

Wiadomość utworzona: 22 kwietnia 2015 15:00, autor: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>