9 marca 2015
Zmarł profesor Jan Weszka

W środę, 4 marca, po bardzo ciężkiej chorobie zmarł dr hab. Jan Weszka, profesor nadzwyczajny Politechniki Śląskiej.

Prof. Jan Weszka był wspaniałym naukowcem aktywnie rozwijającym współpracę naukową z wieloma uniwersytetami europejskimi. Od 2006 roku pracował jako profesor nadzwyczajny w Politechnice Śląskiej oraz jako kierownik Zakładu Inżynierii Materiałów Biomedycznych w latach 2011-2014. Pełnił również funkcję zastępcy dyrektora ds. ogólnych Centrum Chemii Polimerów PAN w latach 2002-2007 oraz Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w latach 2007-2011. Był członkiem i następnie sekretarzem Rady Naukowej Zakładu Fizyki Ciała Stałego PAN kilku kadencji, członkiem Rady Naukowej Centrum Chemii Polimerów PAN oraz Rady Naukowej Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN, a także rzecznikiem dyscyplinarnym w Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w latach 2011-2014.

Profesor bardzo aktywnie uczestniczył w życiu naukowym, był m.in. członkiem World Academy of Materials and Manufacturing Engineering oraz Sekcji Materiałów Metalicznych Komitetu Nauki o Materiałach PAN. Zgromadził imponujący dorobek naukowy. Był bardzo zaangażowanym nauczycielem akademickim, skupiającym wokół siebie liczne grono studentów i doktorantów, był również promotorem prac doktorskich. Za osiągnięcia naukowe i organizacyjne prof. Jan Weszka został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym nagrodę JM Rektora Politechniki Śląskiej.

W pamięci wszystkich, którzy zetknęli się z Profesorem, pozostanie on jako człowiek niezwykle serdeczny, skromny, prawy, wrażliwy na ludzkie sprawy, wspaniały uczony i zasłużony nauczyciel akademicki oraz wybitny naukowiec o szerokiej wiedzy w zakresie inżynierii materiałów i fizyki polimerów.

Pogrzeb poprzedzony mszą św. odbędzie się w sobotę, 7 marca, o godzinie 9.00 w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej przy ul. Żeleńskiego 34 w Katowicach-Kostuchnie.

Wiadomość utworzona: 6 marca 2015 10:32, autor: Krzysztof Gurgul
Ostatnia modyfikacja: 9 marca 2015 07:30, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska