9 lutego 2015
Otwarte seminarium naukowe Instytutu Fizyki

Otwarte seminarium naukowe „Układy z silnie skorelowanymi elektronami od izolatora Kondo do nadprzewodnictwa” odbędzie się w auli B Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B w Gliwicach 11 lutego o godz. 14:00. Na wykład prof. Andrzeja Ślebarskiego z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zaprasza Instytut Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktyczne Politechniki Śląskiej. Wstęp wolny.

Stany kwantowe skorelowanych elektronów odgrywają kluczową rolę w zagadnieniach związanych ze współczesna fizyką ciała stałego. Tymczasem coraz częściej okazuje się, że zaproponowany przez Landaua opis temperaturowych zależności wielkości termodynamicznych dla kwantowych cieczy fermionowych nie jest poprawny. W wyniku silnych korelacji e-e zachowania np. podatności magnetycznej czy elektronowego ciepła w zakresie bardzo niskich temperatur są rozbieżne. Klasycznym przykładem tego typu korelacji są takie zjawiska, jak stan izolatora Motta-Hubbarda, izolator Kondo, ciecze ciężko-fermionowe czy niekonwencjonalne nadprzewodnictwo i zachowania krytyczne w kwantowym punkcie krytycznym. Z powodu silnych korelacji kluczowym jest zrozumienie efektu lokalizacji, a co za tym idzie dychotomii w opisie kwantowych stanów elektronu w fizyce ciała stałego. Być może pojawia się bowiem konieczność w „ponownego” zdefiniowania stanu metalicznego. W swoim referacie prof. dr hab. Andrzej Ślebarski z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawi prace w zakresie ostatnich badań niskotemperaturowych własności cieczy fermionowych. Oprócz tego omówione zostaną nowe materiały termoelektryczne (pochodne skutterudytu), w których obserwuje się zjawiska krytyczne i nadprzewodnictwo.

Wiadomość utworzona: 9 lutego 2015 11:27, autor: Agnieszka Moszczyńska