20 stycznia 2015
Seminarium naukowe: modelowanie zjawisk krytycznych przy użyciu metod obliczeniowych opartych o teorię funkcjonału gęstości

Otwarte seminarium naukowe pt. „Modelowanie zjawisk krytycznych przy użyciu metod obliczeniowych opartych o teorię funkcjonału gęstości” odbędzie się w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 22B w Gliwicach 21 stycznia o godz. 14:00. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Obliczenia struktury elektronowej oparte o teorię funkcjonału gęstości od wielu lat pozwalają lepiej zrozumieć oraz przewidywać własności ciał stałych o budowie krystalicznej. W swoim referacie dr hab. Jerzy Goraus z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przedstawi przykłady zastosowania tego rodzaju obliczeń w fizyce ciała stałego do przewidywania zakresu domieszkowania lub ciśnienia, w którym zajść może przejście ze stanu izolatora Kondo do stanu metalicznego. Innym przykładem, do których zapewne odwoła się prelegent, będzie wykorzystanie wspomnianych obliczeń do określenia zakresu stabilności fazy nadprzewodzącej w wysokotemperaturowych nadprzewodnikach na bazie żelaza.

Wiadomość utworzona: 20 stycznia 2015 14:39, autor: Agnieszka Moszczyńska