13 listopada 2014
Dolomity: światło i przestrzeń w „Zakamarku”

Wystawę fotografii dr. inż. Krzysztofa Zioło, pt. „Dolomity: światło i przestrzeń” można oglądać w Galerii „Zakamarek”, mieszczącej się w Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej przy ul. Kaszubskiej 23 w Gliwice. Ekspozycja dostępna będzie do 10 grudnia w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp wolny.

Krzysztof Zioło od lat pasjonuje się turystyką, architekturą i przyrodą. Wszystkie te zainteresowania łączy fotografia, która umożliwia utrwalenie przeżyć i obserwacji autora. Plonem wypraw turystycznych dr. inż. Krzysztofa Zioło, starszego kustosza dyplomowanego, będącego dyrektorem Biblioteki Głównej Politechniki Śląskiej, są kolejne wystawy: „Prowansalskie wędrówki”, „Alpejskie impresje”, „Tureckie kontrasty”, „Po prostu Lwów”, „Toż to Lwów”, „Ślady przeszłości – Wołyń”, „Ślady przeszłości – Podole”, „Kresowe świątynie Rzeczpospolitej”, „Krymskie impresje”, „Piękno stworzone”, „Biblioteki Europy”, „Remont w bibliotece”, „Impresje z pogranicza lądu i morza”.

Najnowsza wystawa zatytułowana „Dolomity: światło i przestrzeń” odzwierciedla trwającą od dzieciństwa fascynację dr. inż. Krzysztofa Zioło światem gór. – Dla człowieka żyjącego na nizinach góry stanowią odległy i tajemniczy świat – tłumaczy autor. – Przybywając w nich doznaje się szczególnych wrażeń. Dobrze znany, spokojny krajobraz z jednej strony staje się niezwykle dynamiczny, gdy szczyty, niczym fale, ciągle biegną i biegną, jedna za drugą i tak bez końca. W dali zaś pozostaje horyzont i ciekawość co dalej. Z drugiej strony, widziany ze szczytów bezkres horyzontu maleje prawie do zera w głębokich dolinach i wąwozach. Pokonanie drogi pomiędzy pozornie bliskimi punktami zabiera zdumiewająco dużo czasu i wymaga doświadczenia oraz kondycji. Kapryśna i błyskawicznie zmienna pogoda to dodatkowe atrakcje...
W Dolomitach – jak deklaruje dr inż. Krzysztof Zioło – dodatkowo dochodzi niezwykłe światło południa, bardzo rzadkie w naszych szerokościach geograficznych. Taki świat – ulotny, a jednocześnie konkretny, romantyczny, a zarazem pełen trudu, piękny, ale też niebezpieczny – przedstawia autor na swoich najnowszych zdjęciach prezentowanych w Galerii „Zakamarek”.

Wiadomość utworzona: 13 listopada 2014 14:51, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 13 listopada 2014 14:52, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska
<listopad 2019>
PnWtŚrCzPtSoN