12 listopada 2014
Politechnika Śląska i Mostostal Zabrze podpisały list intencyjny

List intencyjny pomiędzy Politechniką Śląską a Mostostalem Zabrze został podpisany w Gliwicach 12 listopada. Dokument sygnowany podpisami rektora naszej uczelni i prezesa zarządu zabrzańskiej grupy kapitałowej, dotyczy długofalowej współpracy w zakresie realizacji projektów mających na celu inicjowanie, rozwijanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych, prowadzenie działań w zakresie badań i rozwoju oraz umożliwienie przyszłym inżynierom kształcenie nie tylko poprzez teorię, ale również praktykę.

Tak, jak nawet najlepsza uczelnia nie zapewni najwyższej jakości kształcenia w oderwaniu od ciągle zmieniającej się gospodarki i wynikających z tego zmian zapotrzebowania na rynku pracy, tak nowoczesne przedsiębiorstwo nie może istnieć bez ciągłego zasilania wysoko kwalifikowanymi kadrami i innowacyjnymi technologiami. Podpisany dziś w Gliwicach list intencyjny i zadeklarowana w nim ścisła współpraca nauki i biznesu przyniesie więc korzyści nie tylko Politechnice Śląskiej i Mostostalowi Zabrze, ale przyczyni się również do rozwoju regionu i lokalnego rynku pracy. – Jednym z najważniejszych priorytetów strategii rozwoju Politechniki Śląskiej jest jak najściślejsza współpraca uczelni z przedsiębiorstwami reprezentującymi różnorodne branże. Współpraca ta stanowi podstawę dla rozwoju nauki oraz procesu kształcenia prowadzonego na uczelni technicznej – mówił dzisiaj rektor Politechniki Śląskiej prof. Andrzej Karbownik. – Dzięki podpisanemu właśnie porozumieniu możliwa będzie realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych między Politechniką Śląską i Mostostalem Zabrze, dalszy rozwój technologii oraz tworzenie nowych produktów i usług, w tym także usług edukacyjnych.

Prezes zarządu Mostostalu Zabrze S.A. Bogusław Bobrowski również docenia wagę współpracy nauki z przemysłem. – Polskie przedsiębiorstwa zamiast kupować gotowe rozwiązania, powinny ściśle współpracować ze światem nauki oraz umiejętnie wykorzystywać zasoby wiedzy i innowacyjności dla uzyskania przewagi konkurencyjnej w zakresie oferowanych usług – argumentował. – Mostostal Zabrze, jako firma przemysłowa z wieloletnim doświadczeniem w realizacji specjalistycznych kontraktów budowlano-montażowych w kraju i za granicą oraz silnym zapleczem produkcyjnym, będzie stanowiła praktyczne wsparcie dla pracowników naukowych oraz studentów Politechniki Śląskiej, umożliwiając jednocześnie transfer technologii do biznesu.

Podpisany dzisiaj list intencyjny pomiędzy Politechniką Śląską a Mostostalem Zabrze dotyczy wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych, tworzenia i rozwoju infrastruktury badawczo-rozwojowej, w tym powołania podmiotu będącego stałą platformą współpracy oraz współdziałanie w zakresie pozyskiwania funduszy na prowadzenie wspólnych przedsięwzięć.

Wiadomość utworzona: 12 listopada 2014 15:41, autor: Agnieszka Moszczyńska
<październik 2020>