4 listopada 2014
W poszukiwaniu wyższych wymiarów

Wernisaż wystawy prac Studenckiego Koła Naukowego Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice, zatytułowanej „W poszukiwaniu wyższych wymiarów”, odbędzie się w kawiarni Coffeina przy ul. Grodowej 18 w Gliwicach 9 listopada o godz. 18:00. Wstęp wolny.

Prace prezentowane w ramach wystawy „W poszukiwaniu wyższych wymiarów” przedstawiają rzuty fraktali czterowymiarowych na przestrzeń trójwymiarową, wykonane na podstawie opracowanej przez członków Studenckiego Koła Naukowego Zastosowań Metod Fraktalnych w Mechanice biblioteki do generowania fraktali. Niektóre z nich są jedynie fikuśnie przeplatającymi się bryłami, w niektórych ujrzeć można coś więcej - skrzydła nietoperza lub… głowę kosmity – w zależności od wyobraźni. Fraktale to najbardziej skomplikowane figury geometryczne, jakie kiedykolwiek zostały stworzone przez człowieka. Paradoksalnie wzory matematyczne opisujące te figury są banalnie proste! Mimo że słowo „fraktal” powstało w latach 80. XX wieku, kiedy to fraktale zostały spopularyzowane na szeroką skalę, pewne charakterystyczne elementy fraktalne widoczne są m.in. na namalowanych kilkadziesiąt lat wcześniej obrazach Salvadora Dali. Wprawdzie wszystkie fraktale zostały wygenerowane wyłącznie na podstawie obliczeń matematycznych, nie przeszkadza im to zadziwiać, zachwycać, a niejednokrotnie również inspirować swoimi kształtami.

Wystawę rzutów fraktali czterowymiarowych na przestrzeń trójwymiarową można oglądać w gliwickiej kawiarni Coffeina do końca listopada. Zapraszamy.

Wiadomość utworzona: 4 listopada 2014 10:55, autor: Agnieszka Moszczyńska
Ostatnia modyfikacja: 4 listopada 2014 11:13, wykonana przez: Agnieszka Moszczyńska