Logo Politechniki Śląskiej Politechnika Śląska
BIP   English
szukaj:
Przejdź do wyszukiwania

25 czerwca 2019
Politechnika Śląska Uczelnią Liderów

Politechnika Śląska po raz kolejny otrzymała tytuł Uczelnia Liderów. Rektor Politechniki prof. Arkadiusz Mężyk został natomiast uhonorowany wyróżnieniem nadzwyczajnym „Aurea Praxis” dla rektorów uczelni wykazujących się szczególnym, osobistym zaangażowaniem na rzecz rozwoju i promowania w swoich uczelniach idei edukacji dla rynku pracy i praktyki gospodarczej.

Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie i Programie Certyfikacji Szkół Wyższych „Uczelnia Liderów”, którego organizatorem merytorycznym jest Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, wręczono już po raz dziewiąty.

- W konkursie „Uczelnia Liderów” już po raz dziewiąty wyróżniliśmy w tym roku najlepsze polskie uczelnie, a także ich podstawowe jednostki organizacyjne, kształcące liderów społecznych - absolwentów wyposażonych w umiejętności i kompetencje liderskie. Uczelnie i wydziały otrzymały Znaki Jakości Fundacji za prowadzenie studiów w taki sposób, by uczyć studentów kreatywności, samodzielności intelektualnej, umiejętności podejmowania decyzji, odpowiedzialności, komunikatywności, pewność siebie oraz innych cech przydatnych w pełnieniu ról przywódczych we współczesnym społeczeństwie i państwie – mówi Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Certyfikaty „Uczelnia Liderów” nadaje Komisja Ekspercka, w której zasiadają przedstawiciele uczelni z całej Polski.
 

Wiadomość utworzona: 25 czerwca 2019 14:03, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 25 czerwca 2019 14:04, wykonana przez: Anna Mrowiec
24 czerwca 2019
Naukowcy wywodzący się z Politechniki Śląskiej opracowali pierwszy na świecie w pełni kompaktowy liofilizator żywności!

Start-up FrostX współtworzony przez Krzysztofa Hoinkę, Adama Milejskiego, wywodzących się z Politechniki Śląskiej oraz Patryka Rogoscha, opracował innowacyjne rozwiązanie -liofilizator dla małego i średniego biznesu.

Liofilizacja jest procesem czysto fizycznym, w którym nie są wykorzystywane żadne ulepszające czy konserwujące dodatki chemiczne. Dzięki niej można więc naturalnie przetwarzać żywność (owoce, warzywa, zioła, grzyby, mięsa, gotowe potrawy i inne) z zachowaniem wszystkich składników odżywczych i witamin. Produkty powstałe w ten sposób mają niezmienioną strukturę i barwę (nie są pomarszczone jak przy tradycyjnych sposobach suszenia) i utrzymują swoją przydatność do spożycia sięgającą nawet 25 lat. Oprócz tego liofilizacja uwydatnia naturalny smak żywności. Żywność liofilizowana znakomicie nadaje się do przechowywania i transportu. Można z niej w łatwy i szybki sposób uzyskać ponownie produkt pierwotny. W związku z tymi zaletami, żywność liofilizowana jest szczególnie doceniania przez podróżników czy osoby uprawiające wspinaczkę górską.
 
Coraz częściej zyskuje ona jednak bardzo dużą popularność wśród pozostałych konsumentów i przedsiębiorców. Liofilizaty mogą być świetną alternatywą dla słodyczy, a ich zastosowanie szybko rośnie w branży gastronomicznej.

Opracowany przez start-up FrostX liofilizator znajdzie zastosowanie przede wszystkim wśród małych producentów i przetwórców żywności (ogrodników, sadowników, restauratorów, hotelarzy itp.). W przyszłym roku zostaną zakończone prace nad mniejszą wersją urządzenia, które będzie przeznaczone do użytku domowego.

FrostX to kolejna spółka funduszu Akcelerator Technologiczny Gliwice Sp. z o.o., działającego przy Technoparku Gliwice. Więcej na temat startupu FrostX można znaleźć TUTAJ
 
Na zdjęciu pomysłodawcy liofilizatora: Adam Milejski i Krzysztof Hoinka.

Wiadomość utworzona: 24 czerwca 2019 12:42, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 24 czerwca 2019 12:46, wykonana przez: Anna Mrowiec
24 czerwca 2019
Zostań wolontariuszem Nocy Naukowców

Ruszył nabór wolontariuszy do Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2019. Zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie, studentów, pracowników, absolwentów naszej uczelni oraz tych wszystkich, którzy zechcą wesprzeć działania tegorocznej Nocy Naukowców.
 
Szczegółowe informacje oraz rejestracja wolontariuszy odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny TUTAJ  i trwa do 30 września.
 
Zapraszamy do współpracy i wzięcia czynnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!

Wiadomość utworzona: 24 czerwca 2019 07:13, autor: Anna Mrowiec
21 czerwca 2019
Porozumienie o współpracy z Zespołem Szkół nr 10 w Zabrzu

Politechnika Śląska zawarła porozumienie o współpracy naukowej i dydaktycznej z miastem Zabrze oraz Zespołem Szkół nr 10 w Zabrzu-Mikulczycach. Jego celem jest objęcie przez uczelnię opieki w dziedzinie cybernetyki nad uczniami i nauczycielami szkoły, a tym samym stworzenie możliwości rozwoju zainteresowań i wiedzy młodych ludzi. Uroczyste podpisanie umowy odbyło się w środę, 19 czerwca, w Zabrzu.

W imieniu Politechniki porozumienie podpisał rektor prof. Arkadiusz Mężyk, miasta Zabrze – prezydent Małgorzata Mańka-Szulik, a ZS nr 10 – dyrektor Mirosław Mendecki. W spotkaniu uczestniczył również dr Krzysztof Daniec, asystent prof. Aleksandra Nawrata, zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, który był inicjatorem tego porozumienia, oraz Ewa Wolnica, naczelnik Wydziału Oświaty UM w Zabrzu.

- To kolejna inicjatywa, którą Politechnika realizuje z miastem Zabrze. Mam nadzieję, że ta współpraca będzie kolejnym sukcesem, szczególnie dla młodych ludzi, którzy ukończą tę szkołę. Żyjemy w metropolii, a już ona stwarza problemy w związku z dużą ilością obróbki danych i ich zabezpieczenia. W związku z tym specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa potrzeba będzie bardzo wielu – powiedział podczas spotkania prof. Arkadiusz Mężyk.

Zgodnie z umową, uczelnia zobowiązała się m.in. do pomocy w opracowaniu autorskich programów kształcenia, delegowania pracowników naukowo-dydaktycznych do prowadzenia zajęć w szkole i  podnoszenia kwalifikacji nauczycieli.

Szkoła natomiast, zgodnie z ustaleniami pracowników uczelni, zmodyfikuje program nauczania dla klasy o profilu programista/informatyk w zakresie cyberbezpieczeństwa. Klasa ta została objęta patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej, NCBR oraz Politechniki Śląskiej.
 

 

Wiadomość utworzona: 21 czerwca 2019 08:18, autor: Anna Mrowiec
21 czerwca 2019
Licea akademickie zakończyły pierwszy rok szkolny

Zakończył się pierwszy rok szkolny w utworzonych w 2018 roku przez Politechnikę Śląską Akademickich Liceach Ogólnokształcących. Uczniowie ze szkół z Rybnika i Gliwic otrzymali świadectwa ukończenia pierwszej klasy sprofilowanych kierunków nauczania. Gościem uroczystości był rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.

Akademickie Licea Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej zainaugurowały swoją działalność 4 września minionego roku. W środę, 19 września, w siedzibach obu liceów, w Rybniku i w Gliwicach, uczniowie odebrali świadectwa ukończenia pierwszej klasy. - Cieszę się z powstania liceów akademickich i cieszy mnie, że wy, jako uczniowie, przyjęliście tę inicjatywę z takim entuzjazmem. Obecnie, po roku nauki, stanowicie już świetnie zintegrowaną grupę, która na pewno doskonale radzić sobie będzie w następnych latach nauczania – zwrócił się do uczniów podczas rozdania świadectw rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk. – Dziękuję, że waszą nauką, waszą postawą wyrabiacie dobrą markę nie tylko waszej szkole, ale również Politechnice Śląskiej – dodał rektor Mężyk.

Pierwszą klasę liceum w Gliwicach ukończyło 50 osób, a liceum w Rybniku 51 osób. Nauka prowadzona jest w klasach o dwóch profilach – architektonicznym i politechnicznym. Uczniowie podczas nauki przygotowują się jednocześnie do kontynuacji kształcenia na uczelni wyższej, w szczególności na kierunkach ścisłych i technicznych. Oparciem i bazą naukowo-dydaktyczną jest szeroka infrastruktura Politechniki Śląskiej. Licea prowadzone pod auspicjami uczelni już po pierwszym roku działalności mogą pochwalić się dużym zainteresowaniem młodzieży. Liczba kandydatów do pierwszej klasy nowego roku szkolnego przekroczyła już kilkakrotnie liczbę posiadanych miejsc.

Wiadomość utworzona: 19 czerwca 2019 14:45, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 21 czerwca 2019 08:43, wykonana przez: Anna Mrowiec
19 czerwca 2019
Rozdano certyfiakty uczestnikom programu Corporate Readiness Certificate

Podsumowano VI edycję programu Corporate Readiness Certificate (CRC). W uroczystości, która odbyła się we wtorek, 18 czerwca, w Katowicach, wzięli udział rektor Politechniki Śląskiej, przedstawiciele firm współpracujących z uczelnią przy realizacji programu oraz inni przedstawiciele uczelni, a także uczestnicy – studenci 7 szkół wyższych Górnego Śląska.
 
CRC to program edukacyjny cyklicznie realizowany w Politechnice Śląskiej od 2014 roku - wyjątkowa okazja, aby zdobyć dodatkową, specjalistyczną wiedzę z zakresu IT oraz systemów zarządzania i pracy w dużych przedsiębiorstwach, poznać nowe obszary działalności biznesowej, a w rezultacie zwiększyć swoje szanse na rynku pracy. Szczegóły programu można znaleźć TUTAJ 
 
VI edycja była realizowana we współpracy z firmami Accenture, IBM oraz ING Tech Poland, które zaoferowały studentom bogatą ofertę aż 15 kursów, w których łącznie uczestniczyło 476 osób. Po pozytywnym wyniku egzaminu podsumowującego udział w programie, uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające nabyte kompetencje.
 
Koordynatorem CRC w Politechnice Śląskiej jest Biuro Karier Studenckich.

 

Wiadomość utworzona: 19 czerwca 2019 09:33, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 19 czerwca 2019 09:37, wykonana przez: Anna Mrowiec
18 czerwca 2019
Studencki Nobel 2019 dla studenta Politechniki Śląskiej!

Kamil Książek, student Wydziału Matematyki Stosowanej Politechniki Śląskiej, znalazł się w gronie ośmiu laureatów konkursu Studencki Nobel 2019. Konkurs Studencki Nobel organizowany jest od 2009 roku przez Niezależne Zrzeszenie Studentów pod  honorowym patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Kamil Książek, student Wydziału Matematyki Stosowanej został laureatem konkursu w kategorii Technologia Informacyjna. Kamil Książek zajmuje się zagadnieniami z dziedziny optymalizacji, w szczególności  algorytmami heurystycznymi, interesuje się również uczeniem maszynowym, a ostatnio - Internetem Rzeczy.

Do finału konkursu w kategorii Technologia Informacyjna zakwalifikowali się również studenci Aleksandra Krawiec, Anna Strzoda i Bartosz Grabowski z Wydziału Matematyki Stosowanej.

Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 18 czerwca 2019 14:10, autor: Anna Mrowiec
18 czerwca 2019
Wyróżnienie dla pracowników Wydziału Inżynierii Materiałowej I Metalurgii

Pracownicy Politechniki Śląskiej – prof. Magdalena Jabłońska oraz dr inż. Mariusz Wnęk – zostali wyróżnieni podczas międzynarodowej konferencji 28th international conference on metallurgy and materials - Metal 2019, która odbyła się w czeskim Brnie. Uczestniczyło w niej około 460 osób z Europy oraz Algierii, Chin, Egiptu, Indii, Iranu, Izraela, Japonii, Kanady, Korei, Tunezji, Turcji i Uzbekistanu.

Na konferencję zgłoszono 397 prac naukowych. W ramach konferencji odbyła się sesja posterowa, na której zaprezentowano 253 postery. Na jej czas została powołana komisja oceniająca przedstawione przed nią zagadnienie naukowe prezentowane na posterze. Po zakończeniu sesji komisja wytypowała 8 prac, wśród których przyznała 3 nagrody i 5 wyróżnień.
 
Dwa z nich przypadły pracownikom naszej uczelni z Wydziału Inżynierii Materiałowej I Metalurgii: prof. Magdalenie Jabłońskiej (Instytut Inżynierii Materiałowej) za pracę „Investigation on properties of structural steels deformed at dynamic conditions” oraz dr. inż. Mariuszowi Wnękowi (Katedra Informatyki Przemysłowej) za pracę “Digital modification of chimney gate valve characteristics as a way to reduce the fuel consumption and CO2 emission”. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że dr inż. Mariusz Wnęk uzyskał to wyróżnienie drugi raz z rzędu.
 
 

Wiadomość utworzona: 18 czerwca 2019 07:27, autor: Anna Mrowiec
17 czerwca 2019
Zmarł inż. Andrzej Michalski

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 15 czerwca w wieku 64 lat zmarł inż. Andrzej Michalski, wieloletni pracownik Katedry Odlewnictwa Wydziału Mechanicznego Technologicznego.

Był zatrudniony na Politechnice Śląskiej od 1975r. Pełnił funkcję kierownika Pracowni Odlewnictwa Artystycznego w Katedrze Odlewnictwa. Był znany w środowisku jako wybitny znawca odlewnictwa artystycznego oraz autor wielu projektów w tym zakresie. W ramach zajęć pozasłużbowych współpracował z Oddziałem Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Muzeum Śląskim w Katowicach, GZUT Odlewnia Sp. z o.o. w zakresie doradztwa przy renowacji zabytkowych odlewów artystycznych.

- Był osobą bardzo życzliwą, kolegą i przyjacielem wielu z nas, człowiekiem różnych zainteresowań, niedoścignionym wzorem dla współpracowników i studentów – wspominają zmarłego współpracownicy.

Za osiągnięcia zawodowe był odznaczony Brązowym i Srebrnym Krzyżem Zasługi,  Złotym Medalem za Długoletnią Służbę oraz odznaką Zasłużony dla Politechniki Śląskiej.

Msza święta żałobna odprawiona zostanie w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Rudzińcu w dniu 21 czerwca (piątek) o godzinie 10.00, po której odbędzie się uroczystość pogrzebowa.
 

Wiadomość utworzona: 17 czerwca 2019 13:55, autor: Anna Mrowiec
17 czerwca 2019
Cyberbezpieczeństwo – nowe studia drugiego stopnia

Instytut Informatyki, Instytut Automatyki i Katedra Informatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej uruchomiły studia na nowej specjalności – cyberbezpieczeństwo. Będą to studia II stopnia (3 semestry) na kierunku informatyka przemysłowa w Katowicach. Właśnie rozpoczął się nabór chętnych.

Studia prowadzone będą na najwyższym poziomie, przez najlepszych specjalistów z tego zakresu, w tym również z zagranicy. Dają możliwość zdobycia unikalnych kwalifikacji. Specjalista w zakresie cyberbezpieczeństwa to jeden z 10 najbardziej poszukiwanych  zawodów w Polsce w 2019 r., a ekspertów z obszaru zapewniania cyberbezpieczeństwa w organizacjach i przedsiębiorstwach wymienia się na drugim miejscu.

 
Więcej szczegółów na temat rekrutacji można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 17 czerwca 2019 08:21, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 17 czerwca 2019 08:41, wykonana przez: Anna Mrowiec
14 czerwca 2019
V Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Publicznych Wyższych Szkół Technicznych

Piąta Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Publicznych Wyższych Szkół Technicznych, którego przewodniczącym jest prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej, odbyła się w dniach 6-8 czerwca. Organizatorami spotkania tym razem były Uniwersytet Morski w Gdyni  oraz Politechnika Gdańska.

Konferencję, w której udział wzięło 14 prorektorów,  zainaugurowali - prof. Janusz Cieśliński, prorektor ds. organizacji Politechniki Gdańskiej oraz prof. Ireneusz Czarnowski, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Następnie przewodniczący kolegium, prof. Janusz Kotowicz, swoim wystąpieniem wprowadził wszystkich uczestników w tematykę obrad oraz wygłosił prezentację na temat aktualnego stanu wdrożenia Ustawy 2.0 na Politechnice Śląskiej, a dokładniej prac związanych z niedawno przyjętym statutem uczelni, przyjętych rozwiązań organizacyjnych uwzględniających zmiany legislacyjne oraz kierunki rozwoju uczelni. Podjęty przez profesora temat wywołał obszerną dyskusję, podczas której prorektorzy przedstawili zaawansowanie swoich uczelni we wdrażaniu ustawy, w szczególności w przygotowaniu statutów.

Zmiany organizacyjne na przykładzie uczelni resortowych przedstawili  prof. Lucjan Śnieżek z Wojskowej Akademii Technicznej i prof. Adam Januszko z Akademii Wojsk Lądowych. Natomiast  prof. Ireneusz Czarnowski omówił proces zmian w uczelni branżowej - Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Drugi dzień obrad poświęcono zagadnieniom informatyzacji uczelni na przykładzie Politechniki Gdańskiej. Przedstawiono funkcjonowanie systemu elektronicznego zarządzania dokumentacją EZD, narzędzia MOST Wiedzy i Moja PG. Kolejnym podjętym tematem do rozmów, który wywołał szeroką dyskusję były projekty POWER prowadzone na poszczególnych uczelniach i wymiana doświadczenia w tym zakresie. Prof. Janusz Cieśliński omówił realizowany przez Politechnikę Gdańską projekt POWER 3.5 „Zintegrowany Program Rozwoju Politechniki Gdańskiej”.

Po całodniowych obradach, podsumowania konferencji wspólnie dokonali przewodniczący Kolegium prof. Janusz Kotowicz, prof. Janusz Cieśliński oraz prof. Ireneusz Czarnowski.

Podczas wizyty uczestnicy konferencji mieli okazję zwiedzić Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Kolejna konferencja została zaplanowana na grudzień 2019, jej organizatorem będzie Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.

Wiadomość utworzona: 14 czerwca 2019 12:50, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 14 czerwca 2019 12:54, wykonana przez: Anna Mrowiec
14 czerwca 2019
W sobotę wernisaż wystawy "Moja Politechnika"

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży „Moja Politechnika”. W najbliższą sobotę, 15 czerwca, w holu głównym Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej odbędzie się wernisaż prac konkursowych, połączony z wręczeniem nagród i wyróżnień przez rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka.
 
Dzieci i młodzież przedstawiły w swoich pracach skojarzenia i wizje związane z Politechniką Śląską. Realizatorem konkursu była Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” Politechniki Śląskiej, a jego adresatami dzieci wszystkich pracowników i doktorantów Politechniki.
 
Wystawione prace będzie można oglądać od 15 do 30 czerwca w holu głównym Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 2.
 
Foto: praca Zofii Grabowskiej

Wiadomość utworzona: 14 czerwca 2019 12:06, autor: Anna Mrowiec
14 czerwca 2019
Udany debiut SKN AI-METH na Droniadzie 2019

Drużyna Silesian Erne (Śląski Bielik) wywodząca się z międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego „Zastosowania Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH” wzięła udział w 6. edycji zawodów dronów Droniada 2019. Drużyna powstała z końcem 2018 roku, był to jej pierwszy start, który zakończył się dużym sukcesem. W klasyfikacji generalnej zespół Silesian Erne zajął czwarte miejsce.

Zawody Droniada 2019  odbywały się w dniach 5-8 czerwca na terenie Aeroklubu Śląskiego w Katowicach. Jednym z celów Droniady jest weryfikacja systemów bezzałogowych realizujących konkretne potrzeby w zakresie zarządzania kryzysowego i geoinformacji. W trakcie tegorocznych zawodów studenci mieli możliwość zaprezentowania oraz weryfikacji w praktyce swoich rozwiązań. Rozgrywane były trzy konkurencje polegające na transportowaniu przesyłek („Most powietrzny – uniwersalny moduł cargo”),  poszukiwaniu i śledzeniu skradzionego samochodu („Auto na radio”) oraz zbudowaniu muru z piankowych cegieł („Podaj cegłę”).  Im bardziej zadania te były wykonywane w sposób autonomiczny, tym więcej punktów zdobywała drużyna. Drużyna Silesian Erne zdobyła w tych konkurencjach dwie nagrody, tj. Nagrodę Specjalną Open Link za najszybsze dostarczenie przesyłki w konkurencji „Most powietrzny” oraz Nagrodę Specjalną Instytutu Lotnictwa za najszybsze znalezienie samochodu na podstawie koloru karoserii w konkurencji „Auto na radio”.
 
Zespół tworzą studenci Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki w składzie: Maciej Cholewa, Adrianna Malkusz, Jakub Raczek, Maciej Radek oraz Michał Rudzki. Opiekę nad projektem sprawują dr Wawrzyniec Panfil oraz prof. Piotr Przystałka przy wsparciu dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego prof. Anny Timofiejczuk oraz prof. Wojciecha Moczulskiego. Zespół działa przy Instytucie Podstaw Konstrukcji Maszyn.
 
Zapraszamy do zapoznania się z relacją z zawodów dostępną na stronie internetowej
 
Zawody Droniada 2019 objęte były patronatem honorowym: wiceprezesa rady ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina; prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotra Samsona; ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka. Głównym organizatorem zawodów był Instytut Mikromakro.

 

Wiadomość utworzona: 14 czerwca 2019 08:02, autor: Anna Mrowiec
13 czerwca 2019
Rusza Program Edukacja

Ponad 90 mln zł dla polskiego szkolnictwa z Funduszy Norweskich – to najnowsza inicjatywa edukacyjna realizowana ze środków Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021. Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji jako Operator Programu Edukacja już wkrótce rozpoczyna nabór wniosków.
 
Konkursy: II kwartał 2019 r / II kwartał 2020 / II kwartał 2021. Realizacja projektów do 30 kwietnia 2024 r.
 
Więcej informacji:

Wiadomość utworzona: 13 czerwca 2019 13:57, autor: Anna Mrowiec
13 czerwca 2019
Sesja dyplomantów na Wydziale Chemicznym

Na Wydziale Chemicznym odbyła się uroczysta sesja posterowa dyplomantów, podczas której zaprezentowali oni wyniki badań uzyskanych w trakcie realizacji prac magisterskich. W sesji uczestniczyły m.in. władze uczelni i wydziału, a także przedstawiciele firm chemicznych. Jedna z nich – PPG – przekazała Wydziałowi Chemicznemu bon o wartości 100 tys. zł na zakup nowego sprzętu laboratoryjnego.

To już kolejne wsparcie finansowe, jakie otrzymał Wydział Chemiczny od firmy PPG. Jej przedstawiciel, obecny na sesji, zapowiedział, że także w przyszłym roku przekaże ona kolejną dotację.

Sesja odbyła się w środę, 12 czerwca. Gości powitał dziekan Wydziału Chemicznego prof. Krzysztof Walczak oraz prorektor ds. studenckich prof. Tomasz Trawiński.

- Oprócz umiejętności inżynierskich, trzeba wypracowywać także umiejętności miękkie. Myślę, że dziś będzie na to sporo czasu, a przedstawiciele przemysłu też potwierdzą, jak ważne są dziś kompetencje miękkie, może nawet ważniejsze niż inżynierskie – powiedział prof. Tomasz Trawiński.

W sesji wzięli udział ponadto prof. Wojciech Zieliński, prof. Beata Orlińska, kierownik Katedry Technologii Chemicznej Organicznej i Petrochemii, dr Magdalena Letun-Łątka, dyrektor CITT, przedstawiciele firm chemicznych m.in. PPG, Zakłady Azotowe Kędzierzyn, ZA Puławy, Fluor,  ICSO Blachownia, PCC Rokita.

Sesja była również znakomitą okazją, aby zaprezentować firmę wśród absolwentów, wybrać przyszłego pracownika lub zorientować się w tematyce badawczej prowadzonej na Wydziale.
 

Wiadomość utworzona: 13 czerwca 2019 11:18, autor: Anna Mrowiec
12 czerwca 2019
MiniFestiwal Nauki – podsumowanie projektu „Ścieżki Kopernika” w Politechnice Śląskiej

Biuro Karier Studenckich i Wydział Inżynierii Środowiska zapraszają do udziału w festiwalu, który podsumuje projekty "Ścieżki Kopernika" w Gliwicach i Zabrzańskie Ścieżki Kopernika, zrealizowane w Politechnice Śląskiej w partnerstwie z Miastem Gliwice i Miastem Zabrze, dofinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wydarzenie będzie miało charakter naukowo-dydaktyczny, zaplanowano eksperymenty i pokazy naukowe. Do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Termin: 13 czerwca, godz. 10:00

Miejsce: Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej, Gliwice ul. Konarskiego 22b, aula B

Wiadomość utworzona: 12 czerwca 2019 11:44, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 12 czerwca 2019 11:45, wykonana przez: Anna Mrowiec
12 czerwca 2019
Szkoła letnia w Instytucie Fizyki

Instytut Fizyki – Centrum Naukowo – Dydaktyczne organizuje szkołę letnią „Fizyka stosowana w: archeologii, geologii, inżynierii materiałowej, inżynierii środowiska …”. Mogą wziąć w niej udział absolwenci szkół średnich, a jej głównym celem jest przybliżenie tematyki badań prowadzonych w Instytucie Fizyki - CND Politechniki Śląskiej w Gliwicach.  Szkoła letnia rozpocznie się 24 czerwca i potrwa do 28 czerwca.
 
Tematyka wykładów została tak dobrana, aby obok poszerzenia wiedzy z fizyki, uczestnik poznał możliwości jej zastosowania do rozwiązania problemów, jakie napotykają naukowcy związani z innymi dziedzinami. W trakcie trwania szkoły będzie możliwość odwiedzenia specjalistycznych laboratoriów Instytutu Fizyki – CND oraz uczestnictwa w warsztatach praktycznych prowadzonych przez specjalistów Instytutu.

Chętnych zapraszamy do kontaktu mailowego andrzej.rakowski@polsl.pl i slawomira.pawelczyk@polsl.pl lub telefonicznego: 32 237 2488, kom. 503 742 554 (dr hab. Andrzej Rakowski).
 
Szczegółowy program szkoły letniej jest dostępny TUTAJ

Wiadomość utworzona: 12 czerwca 2019 09:05, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 12 czerwca 2019 11:33, wykonana przez: Anna Mrowiec
11 czerwca 2019
Studentki Politechniki Śląskiej zwyciężczyniami międzynarodowego konkursu Multi Comfort Student Contest!

Projekt „CO.Living” autorstwa studentek Wydziału Architektury, Anny Toborek i Joanny Machery, zwyciężył w prestiżowym międzynarodowym konkursie Multi Comfort Student Contest. Nasze studentki w finale pokonały aż 60 zespołów z 35 krajów świata, a w nagrodę wyjadą na staż do znanej pracowni architektonicznej w Mediolanie.
 
W tegorocznej edycji do konkursu zarejestrowało się, bagatela, 2200 studentów! Polscy studenci biorą udział w konkursie od 2012 roku, lecz po raz pierwszy Polska zajęła pierwsze miejsce.

- Otrzymanie tak wspaniałej nagrody jest dla nas ogromnym sukcesem i bardzo ważnym czynnikiem dla dalszego rozwoju kariery zawodowej. Staż pozwoli na zdobycie cennego doświadczenia. Poziom tegorocznych prac był bardzo wysoki, a konkurencja bardzo trudna  – nie kryją radości zwyciężczynie.

Drugie miejsce zajęła drużyna z Wybrzeża Kości Słoniowej, trzecie zespół z Białorusi.
 
Konkurs Multi Comfort Student Contest odbywa się dwuetapowo. Pierwszy polegał na wyłonieniu najlepszych drużyn z poszczególnych krajów na świecie, które następnie przyjechały do Mediolanu, aby zaprezentować swoje projekty przed członkami jury oraz innymi uczestnikami. Tematem tegorocznej edycji konkursu było ożywienie i przywrócenie integracji z miastem Mediolan okolic stacji metra Crescenzago zgodnie z wizją #milano2030. Zadanie polegało m.in. na stworzeniu nowej zabudowy mieszkaniowej i strategii renowacji trzech istniejących budynków wielorodzinnych.
 
- W naszym projekcie główną ideą było stworzenie przestrzeni colivingowej dostosowanej do różnorodnych grup mieszkańców (ludzi młodych, studentów, rodzin z dziećmi, małżeństw, ludzi starszych czy niepełnosprawnych). Przestrzeń budynku została zorganizowana w taki sposób, aby każdy z mieszkańców zyskał też dostęp do różnorodnych przestrzeni wspólnych jak parking w części podziemnej, usługi w przyziemiu, strefa biurowa na pierwszym piętrze oraz przestrzenie mieszkalne na piętrach od 2-4. W celu minimalizacji zanieczyszczenia powietrza, w projekcie wprowadzono nowoczesną technologię w postaci systemu Smog Free Towers- czyli tzw. „zielonych płuc” w postaci innowacyjnych wież oczyszczających powietrze. Dodatkowo na dachu budynku umieszczono olbrzymią przestrzeń w postaci zielonego dziedzińca, który przenika się z architekturą. W istniejących budynkach wprowadziłyśmy konstrukcję z nowymi balkonami, zielenią oraz systemem zacieniania – opowiadają Anna Toborek i Joanna Machera.

Promotorem projektu jest mgr inż.arch. Andrzej Duda.
 
Multi Comfort Student Contest organizowany przez Saint-Gobain skierowany jest do studentów architektury. Konkurs pierwszy raz odbył się w 2004 roku w Serbii, a już rok później rozszerzył swoje zasięgi na skalę międzynarodową.
 
Poniżej wizualizacje projektu naszych studentek:
 
 
Na zdjęciu zwyciężczynie wraz z promotorem. Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 11 czerwca 2019 14:14, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 11 czerwca 2019 14:56, wykonana przez: Anna Mrowiec
11 czerwca 2019
Mali naukowcy odwiedzili Politechnikę Śląską

W murach Politechniki Śląskiej zagościło ponad 300 młodych naukowców w wieku od 6 do 15 lat. Przybyli oni wraz ze swoimi nauczycielami i przedstawicielami dyrekcji szkół, aby uczestniczyć w I Konferencji Naukowej Dzieci i Młodzieży – „Nowoczesny przemysł, świadome ratownictwo”. Dzieci na konferencję przyjechały ze Śląska oraz Małopolski.
 
Po raz pierwszy na tak wielką skalę na naszej uczelni mali naukowcy zastanawiali się nad tym, czym jest nowoczesny przemysł, jak świadomie dbać o środowisko oraz jaka jest rola i główne zadania służb ratowniczych.

Podczas krótkich prezentacji młodzi odkrywcy mieli okazję zaprezentować swoje pasje badawcze, opowiadali o swoich naukowych fascynacjach, a przede wszystkim demonstrowali zrealizowane przez siebie projekty.
 
Na zakończenie konferencji każdy z uczestników otrzymał wyjątkową statuetkę oraz dyplom z rąk rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka.

Inicjatorem i głównym organizatorem wydarzenia była dr inż. Aneta Grodzicka wraz z Kołem Naukowym „Bezpieczna Ściana” i gronem współpracowników z Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

 
 

Wiadomość utworzona: 11 czerwca 2019 07:39, autor: Anna Mrowiec
11 czerwca 2019
Zostań wolontariuszem Nocy Naukowców

Ruszył nabór wolontariuszy do Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2019. Zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie, studentów, pracowników, absolwentów naszej uczelni oraz tych wszystkich, którzy zechcą wesprzeć działania tegorocznej Nocy Naukowców.

Szczegółowe informacje oraz rejestracja wolontariuszy odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępny TUTAJ  i trwa do 30 września.

Zapraszamy do współpracy i wzięcia czynnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu!
 

Wiadomość utworzona: 10 czerwca 2019 14:13, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 11 czerwca 2019 13:52, wykonana przez: Marek Gabzdyl
10 czerwca 2019
Konsultacje z prawnikiem PIP na Politechnice Śląskiej

Biuro Karier Studenckich zaprasza studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej do udziału w indywidualnych konsultacjach z prawnikiem Państwowej Inspekcji Pracy, podczas których będą udzielane porady w zakresie prawa pracy, rodzajów umów oraz przepisów BHP w miejscu pracy.
 
Prawnik będzie dyżurował w środę, 12 czerwca, w godz. 14:00-17:00 (wolne terminy: 14:30, 15:30, 16:30) w siedzibie Biura Karier Studenckich w Gliwicach przy ul. Konarskiego 20, pok. 106.
 
Zgłoszenia zainteresowanych przyjmowane są pod adresem: kariera@polsl.pl – prosimy o podanie preferowanej godziny spotkania.

 

Wiadomość utworzona: 10 czerwca 2019 07:00, autor: Anna Mrowiec
7 czerwca 2019
Politechnika Śląska na jubileuszowej Industriadzie

10., jubileuszowa edycja Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki, odbędzie się w całym województwie śląskim w najbliższy weekend. Również Politechnika Śląska włączyła się w organizację tej najpopularniejszej na Śląsku imprezy. Na stoisku naszej uczelni, które będzie można zwiedzać 8 czerwca w godz. 14.00 – 20.30 obok Radiostacji w Gliwicach, nie zabraknie pokazów naukowych, warsztatów, doświadczeń, a także mnóstwa gier i zabaw.
 
Wśród atrakcji, jakie przygotowali pracownicy i studenci Politechniki Śląskiej, znalazły się m.in. prezentacja bolidu SW-02 „Quarado” i motocykla MC-01e „Elektra” Międzywydziałowego Koła Naukowego PolSl Racing, pokaz modelu kombajnu ścianowego Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej, możliwość poznania tajników procesu filtracji membranowej, którą odkryją przed zwiedzającymi pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, pokazy robotów z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki i SKN Zastosowań Metod Sztucznej Inteligencji AI-METH, a Wydział Chemiczny i SKNCh przygotowali niezwykle widowiskowe eksperymenty chemiczne.

Szczegółowe informacje na temat atrakcji przygotowanych przez Politechnikę Śląską na tegoroczną Industriadę można znaleźć TUTAJ.

Industriada, czyli święto Szlaku Zabytków Techniki to największy festiwal dziedzictwa przemysłowego w naszej części Europy. W zeszłym roku wzięło w nim udział prawie 100 tys. osób. W tym roku na zwiedzających czekają 44 obiekty usytuowane w 27 miejscowościach, w których będzie się odbywało aż 528 wydarzeń.
 
Szczegółowy program Industriady dostępny jest na stronie internetowej

Wiadomość utworzona: 7 czerwca 2019 14:26, autor: Anna Mrowiec
7 czerwca 2019
Sukces twórców z Politechniki Śląskiej podczas XII Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG

Aż cztery rozwiązania zgłoszone przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej zostały nagrodzone w konkursie INTARG, który został zorganizowany w ramach Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. Targi odbywały się w dniach 4-5 czerwca w katowickim Spodku.

INTARG to renomowane forum spotkań przedstawicieli świata nauki, przemysłu i biznesu. Podczas Targów prezentowane są wynalazki i innowacyjne rozwiązania z różnych branż, mających zastosowanie w przemyśle, w ochronie środowiska, w medycynie, a także poprawiające bezpieczeństwo, jakość i higienę życia. Integralną częścią wydarzenia jest uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie INTARG.

Jury, oceniając zgłoszone rozwiązania, brało pod uwagę następujące kryteria: poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, porównanie z odpowiednikami światowymi, poziom zaawansowania – gotowości technicznej TRL, możliwości wdrożenia i komercjalizacji, efekty ekonomiczne i społeczne.

W tegorocznej edycji Jury nagrodziło cztery rozwiązania zgłoszone przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej do konkursu:

• Sposób przetwarzania odpadowych folii i folii laminowanych wydzielonych w procesie rozwłókniania z opakowań wielomateriałowych na żywność płynną typu TetraPak – rozwiązanie zostało uhonorowane złotym medalem konkursu INTARG’19, a także Pucharem Przewodniczącego Jury oraz Pucharem Prezesa Polskiej Izby Ekologii.

• Urządzenie mikroprzepływowe uFluidix i sposób prowadzenia hodowli komórkowych 3D w warunkach odzwierciedlających środowisko in vivo – rozwiązanie zostało uhonorowane złotym medalem konkursu INTARG oraz nagrodą specjalną Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców.

• Nanostrukturalny włóknisty materiał kompozytowy o osnowie polimerowej z fazą wzmacniającą oraz sposób jego wytwarzania – rozwiązanie zostało uhonorowane złotym medalem konkursu INTARG.

• Syntetyczna wewnątrzustrojowa proteza przełyku i sposób jej wykonania – rozwiązanie zostało uhonorowane platynowym medalem konkursu INTARG.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!
 

Wiadomość utworzona: 7 czerwca 2019 12:01, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 7 czerwca 2019 12:03, wykonana przez: Anna Mrowiec
7 czerwca 2019
Studencki konkurs architektoniczny rozstrzygnięty

W jaki sposób poprawić jakość studiowania? Jak połączyć naukę z wypoczynkiem? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć studenci Wydziału Architektury uczestniczący w konkursie „Strefa Studenta przy Rektoracie Politechniki Śląskiej”. W czwartek, 6 czerwca, w budynku Wydziału Architektury przy ul. Strzody ogłoszono wyniki studenckiej rywalizacji.
 
I nagrodę zdobył zespół Paula Jaworek i Artur Gała, II nagrodę otrzymał zespół Dagmara Duleba i Marta Zwarycz - studenci II roku studiów I stopnia. Obydwa zespoły wykonywały projekt pod kierunkiem prof. Doroty Winnickiej-Jasłowskiej. Wyróżnienie otrzymał zespół Jagoda Cieślik i Anna Gruca - studentki III roku studiów I stopnia na kierunku architektura wnętrz, które wykonały projekt pod kierunkiem prof. Krzysztofa Rostańskiego.

Uczestniczący w konkursie studenci pokazali swoimi pracami, że jakość przestrzeni, w której spędzają niemałą część swojego czasu, jest dla nich ważna i że w prosty, niewymagający wysokich nakładów sposób można tę jakość podnieść na znacznie wyższy poziom.
 
Do studenckiego konkursu, którego głównymi organizatorkami były kierownik Działu Spraw Studenckich i Kształcenia Grażyna Maszniew oraz prodziekan ds. studenckich Wydziału Architektury prof. Dorota Winnicka-Jasłowska wpłynęło 21 prac. Obszar objęty założeniami projektowymi obejmował trzy lokalizacje na Wydziale Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej– strefę w pobliżu rektoratu, klatkę schodową w pobliżu Działu Spraw Studenckich i Kształcenia i nieużywany taras wokół sali 200. Główne kryteria, którymi kierowali się studenci to: ergonomiczność i funkcjonalność rozwiązań, wysoka estetyka tworząca przyjazny charakter pomieszczeń, adekwatna do funkcji i  lokalizacji przy rektoracie oraz oryginalność rozwiązań. Ponadto w projektach uwzględniono również System Identyfikacji Wizualnej Politechniki Śląskiej.
 

Wiadomość utworzona: 7 czerwca 2019 08:42, autor: Anna Mrowiec
7 czerwca 2019
Kolonie dla dzieci w Szczyrku

Ośrodek Konferencyjno- Szkoleniowy „CIS” Politechniki Śląskiej w Szczyrku organizuje kolonie letnie dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat w terminie od 16 do 26 lipca. Koszt pobytu dla dzieci pracowników wynosi 1 350 zł, natomiast koszt pobytu dla dzieci osób spoza uczelni - 1 450 zł.
 
Szczegółowe informacje można znaleźć na PLAKACIE

Wiadomość utworzona: 7 czerwca 2019 07:51, autor: Anna Mrowiec
6 czerwca 2019
Wielki sukces absolwentek Wydziału Architektury

Doroczną Nagrodę im. Zbyszka Zawistowskiego DYPLOM ROKU przyznawaną przez Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP za najlepszy projekt dyplomowy absolwentowi, który uzyskał w danym roku na wyższej uczelni w Polsce tytuł magistra inżyniera architekta otrzymała Karolina Chodura, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.
 
Karolina Chodura otrzymała nagrodę za pracę „Topografia niepamięci. Projekt muzeum i parku pamięci w kamieniołomie Liban w Krakowie” przygotowaną na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem dr. inż. arch. Jana Kubeca.
„Tak jak w muzyce, melodię tworzą nie tylko nuty, bo aby wybrzmiały najpełniej, potrzebne są im też pauzy, tak w architekturze, aby idea wybrzmiała, czasem potrzeba pustki, wolnej przestrzeni, virilioweskiej „espace vide”(...)Takiej pracy, takiego dyplomu szukaliśmy. Mądrego, świadomego, wrażliwego. Dyplomu, który najlepiej pokaże, na jakim wysokim poziomie jest młoda, a już tak dojrzała polska architektura.” – czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody.
 
Sąd Konkursowy przyznał również 2 wyróżnienia drugiego stopnia w tym jedno Joannie Rozbrój, autorce pracy „EC Szombierki. Adaptacja zabytkowej elektrociepłowni na centrum kultury, sztuki wizualnej i fonicznej” przygotowanej na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pod kierunkiem promotora dr. inż. arch. Jerzego Wojewódki, która otrzymała Nagrodę im. Z. Majerskiego za najlepszą pracę dyplomową Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

„Wyróżnienie przyznano za dostrzeżenie i uznanie tego, co wcześniej pokazało życie, że wspaniała, monumentalna architektura przyciąga ludzi nawet jeśli jest przemysłowa. Wyrafinowane, dojrzałe nieinwazyjne potraktowanie zabytkowej elektrociepłowni, pozwoli nowej, kulturalnej funkcji obiektu czerpać z niej inną, bo płynąca już tylko z architektury energię" – uzasadniło wyróżnienie jury konkursowe.
 
Więcej informacji można znaleźć TUTAJ
 
Serdecznie gratulujemy!
 
Na zdjęciu Karolina Chodura wraz z promotorem dr. inż. arch.  Janem Kubecem

Wiadomość utworzona: 6 czerwca 2019 07:34, autor: Anna Mrowiec
5 czerwca 2019
Rozstrzygnięto konkurs na inicjatywy wspólnoty akademickiej
Rozstrzygnięto konkurs w sprawie inicjatyw wspólnoty akademickiej. Studenci, doktoranci oraz pracownicy Politechniki Śląskiej mogli po raz pierwszy zgłaszać swoje pomysły, które w znaczący sposób przyczynią się do podniesienia komfortu pracy i studiowania.
 
W konkursie złożono 48 wniosków. Komisja oceniająca propozycje -  po akceptacji rektora - ostatecznie skierowała do realizacji 10 inicjatyw: 2 z kampusu w Katowicach, 2 z kampusu w Zabrzu oraz 6 z kampusu w Gliwicach.
 
Poniżej lista projektów, które otrzymają dofinansowanie:
 

Wiadomość utworzona: 5 czerwca 2019 11:21, autor: Anna Mrowiec
5 czerwca 2019
„Wiosna w AIP - Popołudnie z Ekspertem”

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej zaprasza na indywidualne konsultacje z ekspertem ds. prawnych. Konsultacje poprowadzi ekspert AIP mecenas Maciej Surowiec. Odbędą się w środę, 12 czerwca, w siedzibie AIP przy ul. Banacha 7 o godz. 15.00.

Obowiązują zapisy mailowe aip@polsl.pl lub telefoniczne pod numerem 32 237 1985 z podaniem tematu konsultacji.

Liczba miejsc ograniczona.
 

 

Wiadomość utworzona: 5 czerwca 2019 09:29, autor: Anna Mrowiec
4 czerwca 2019
I miejsce w konkursie Top 10 for the Future dla Wydziału Architektury

Wydział Architektury Politechniki Śląskiej zajął I miejsce w rankingu wydziałów architektury Top 10 for the Future miesięcznika „Builder”. W konkursie Manifest Młodego Architekta natomiast II nagrodę uzyskał student studiów I stopnia Bartosz Słomka za pracę „Tunel”. Uroczysta gala finałowa konkursu odbyła się 30 maja.
 
Kryteriami oceny wydziałów była liczba organizowanych wykładów, ćwiczeń, case-study, warsztatów, konsultacji i konkursów oraz wszystkie inicjatywy kół naukowych i grup studenckich. Wydział Architektury naszej uczelni organizuje najwięcej w Polsce tego typu zdarzeń, które poszerzają wiedzę i horyzonty studentów.

Ponadto w konkursie Wyzwanie Młodego Architekta wyróżnienie dostali studenci studiów II stopnia – Marta Lata i Mateusz Pietryga, którzy współpracowali przy pracy „Plac Zabaw dla Architektów” ze studentkami – Dobrochną Lata i Agatą Czechowską, absolwentkami studiów I stopnia na naszym Wydziale.

Wyróżnienie w konkursie Manifest Młodego Architekta uzyskał Wojciech Szkarłat za pracę „Sport & Living Hybrid”, Marta Błaszczyk i Kacper Kania za pracę „GlazeNet” oraz absolwentka studiów I stopnia na Wydziale Architektury Katarzyna Przybyła za pracę „Genesis - Zasiedlanie oceanów, Baza naukowo-mieszkalna”.
 

Wiadomość utworzona: 4 czerwca 2019 11:32, autor: Katarzyna Wojtachnio
3 czerwca 2019
Uchwalono Statut Politechniki Śląskiej

Podczas nadzwyczajnego posiedzenia Senatu Politechniki Śląskiej, które odbyło się 3 czerwca, uchwalono nowy Statut naszej uczelni.

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce Statut Politechniki Śląskiej wejdzie w życie z dniem 1 października 2019 roku.

 

Wiadomość utworzona: 3 czerwca 2019 14:22, autor: Katarzyna Wojtachnio
3 czerwca 2019
Zmiana nazwy wydziału
Informujemy, że 27 maja 2019 roku, zgodnie z Zarządzeniem nr 59/2019 Rektora Politechniki Śląskiej, nazwa Wydziału Górnictwa i Geologii została zmieniona na Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej.

Zmiana nazwy wynika stąd, iż lepiej określa ona profil działalności dydaktycznej i naukowej.

Wiadomość utworzona: 3 czerwca 2019 11:32, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 3 czerwca 2019 11:53, wykonana przez: Anna Mrowiec
3 czerwca 2019
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomiło „Granty na granty – promocja jakości III”

Dobra wiadomość dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Programie Horyzont 2020! W kwietniu Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podjęło decyzję o wznowieniu konkursu „Premia na Horyzoncie”, a 29 maja ustanowiony został kolejny mechanizm dla potencjalnych wnioskodawców do Programu Horyzont 2020 – „Granty na granty – promocja jakości III”. 
Tym samym MNiSW odpowiedziało na prośby środowiska naukowego o udzielenie wsparcia finansowego celem umożliwienia przygotowywania projektów do Programu Ramowego UE - Horyzont 2020.

Warunkiem udziału w przedsięwzięciu jest złożenie wniosku projektowego na wezwanie konkursowe Komisji Europejskiej, innego podmiotu przez nią upoważnionego albo Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych opublikowane w Programie Horyzont 2020, Programie Badawczym Fundusz Badawczy Węgla i Stali oraz Programie  Euratom.

Dofinansowanie to mogą otrzymać koordynatorzy projektu, koordynatorzy pakietu lub samodzielni wnioskodawcy, których wniosek  otrzymał wymaganą ilość punktów (osiągnął tzw.  treshold).

Granty te przeznaczone są na:

1) refundację kosztów związanych z opracowaniem wniosku projektowego poniesionych w okresie 12 miesięcy przed jego złożeniem na wezwanie konkursowe KE albo ERC, albo dla których w tym okresie zostały wystawione dokumenty finansowe, związanych z: a) rozpoznaniem tematyki wniosku projektowego, b) przygotowaniem, uzupełnieniem lub poprawieniem wniosku projektowego, c) uczestnictwem wnioskodawcy w konferencjach, spotkaniach brokerskich lub networkingowych związanych z opracowaniem wniosku projektowego, d) organizacją spotkań roboczych konsorcjum albo zespołu projektowego albo uczestnictwem w takich spotkaniach;

2) sfinansowanie jednorazowego dodatku do wynagrodzenia dla pracowników wnioskodawcy (według stanu na dzień złożenia wniosku), którzy byli zaangażowani w proces opracowania wniosku projektowego, w kwocie brutto stanowiącej całkowity koszt dodatku ponoszony przez wnioskodawcę bez kosztów pośrednich.

Nabór wniosków rozpocznie się 10 czerwca 2019 r. i będzie prowadzony w trybie ciągłym.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Obsługi Projektów Międzynarodowych CZP3 oraz znaleźć na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 

Wiadomość utworzona: 3 czerwca 2019 09:24, autor: Anna Mrowiec
3 czerwca 2019
Ostatnie przed wakacjami Otwarte Seminarium w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich pracowników, studentów oraz uczniów na ostanie w tym semestrze Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się 5 czerwca o godz. 12:00 w auli B budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „Magia kryształów 2D - spektroskopia optyczna atomowo cienkich materiałów” wygłosi prof. Andrzej Wysmołek z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
 
Uzyskanie warstw grafenowych z wykorzystaniem taśmy klejącej wywołało wybuch zainteresowania nie tylko grafenem, ale również innymi kryształami dwuwymiarowymi (2D). Wśród tych atomowo cienkich  materiałów znajdują się półprzewodniki, izolatory, metale,  nadprzewodniki, ferromagnetyki. Niesamowite jest to, że można je nakładać na siebie tak jak klocki Lego, uzyskując struktury kwantowe o niezwykłych właściwościach optycznych i elektrycznych. Otwiera to nowe możliwości dla nanotechnologii – w szczególności w dziedzinie elastycznej elektroniki, baterii słonecznych i wielu innych zastosowań, które postara się przedstawić prof. Andrzej Wysmołek.

W trakcie wykładu zostaną zaprezentowane szczególnie metody spektroskopii optycznej  materiałów dwuwymiarowych, począwszy od grafenu, poprzez dichalkogenki metali przejściowych, a w szczególności disiarczek tantalu (TaS2) wykazujący interesujące przejścia fazowe metal-izolator, a skończywszy na azotku boru (BN), wykorzystywanym jako izolująca przekładka w strukturach 2D, który sam w sobie  jest też bardzo interesującym materiałem optoelektronicznym.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wiadomość utworzona: 3 czerwca 2019 07:39, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 3 czerwca 2019 12:51, wykonana przez: Anna Mrowiec
31 maja 2019
Politechnika Śląska wyróżniona medalem

Politechnika Śląska została wyróżniona medalem im. dra inż. Zbigniewa Białkiewicza, członka honorowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, wybitnego badacza jego historii, absolwenta naszej uczelni. Wyróżnienie odebrał rektor prof. Arkadiusz Mężyk podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, która odbyła się w Teatrze Śląskim w Katowicach 29 maja.
 
Uroczystość poprzedziła konferencja „Bezpieczeństwo w elektryce i energetyce w obliczu wyzwań Przemysłu 4.0”. Była ona również częścią obchodów 100-lecia Oddziału Zagłębia Węglowego SEP i odbywała się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach. Rektor prof. Arkadiusz Mężyk wziął udział w jej otwarciu, a następnie poprowadził panel dyskusyjny pt. „Nauka, nowoczesność i tradycja”.
 
Dr inż. Zbigniew Białkiewicz, którego imieniem nazwano przyznany Politechnice Śląskiej medal, jako jeden z pierwszych w historii Politechniki Śląskiej ukończył w 1951 r. Wydział Elektryczny. Następnie podjął pracę w Instytucie Energetyki, a w 1970 r. obronił pracę doktorską. Był autorem ogromnej ilości publikacji historycznych na temat SEP i najaktywniejszym badaczem jej historii.
 
SEP zajmuje się oceną zgodności wyrobów elektrycznych niskiego napięcia (od 1933 r.) poprzez Biuro Badawcze ds. Jakości, agendę SEP posiadającą akredytacje krajowe oraz uznania najbardziej prestiżowych organizacji międzynarodowych i europejskich. Prowadzi też szeroko zakrojoną współpracę międzynarodową, występując pod angielską nazwą Association of Polish Electrical Engineers. Należy do krajowej Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych w Polsce oraz do europejskiej organizacji EUREL. Była jedną z pierwszych organizacji tworzących znaczną część współczesnej terminologii elektrycznej w Polsce.

Wiadomość utworzona: 31 maja 2019 14:29, autor: Anna Mrowiec
31 maja 2019
Trzeci Oddech Kaczuchy w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej

Koncert Trzeciego Oddechu Kaczuchy, kultowego zespołu piosenki kabaretowej lat 80., odbędzie się 6 czerwca o godz. 18.00 w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3.

Bilety w cenie 25 zł i rezerwacje pod numerem telefonu 32 237 22 38.

Strona zespołu: http://www.3ok.pl/

Link do piosenki nagrodzonej Grand Prix Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie:
https://www.youtube.com/watch?v=jeGL2K4JN0g

 

Wiadomość utworzona: 31 maja 2019 14:03, autor: Anna Mrowiec
31 maja 2019
Podpisano porozumienie w sprawie szkoły doktorskiej

W związku z wejściem w życie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zmiany w systemie dydaktyki objęły również poziom kształcenia mającego za cel zdobycie stopnia naukowego doktora. Politechnika Śląska i grupa instytutów naukowych naszego regionu utworzyły szkołę doktorską będącą zorganizowaną formą kształcenia doktorantów. Porozumienie w tej sprawie podpisano 30 maja na Politechnice Śląskiej.
 
Umowę o utworzeniu i prowadzeniu szkoły doktorskiej pod nazwą „Wspólna Szkoła Doktorska” podpisali rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk oraz dyrektorzy jednostek badawczo-rozwojowych z regionu - Głównego Instytutu Górnictwa, Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk, Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Materiałowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk.

Podpisane porozumienie określa m.in. zakres kompetencji poszczególnych stron, zasady rekrutacji, obowiązki i kompetencje dyrektora szkoły doktorskiej i możliwości przystępowania do niej nowych jednostek oraz rezygnacji ze współpracy. Strony ustaliły, że jednostką koordynująca pracę szkoły doktorskiej będzie Politechnika Śląska.

Może być do niej przyjęta osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera lub równorzędny. Rekrutacja odbywać się będzie w drodze konkursu, tak więc już z założenia szkoła taka ma mieć charakter elitarny.

Celem stron jest rozpoczęcie kształcenia w szkole doktorskiej z dniem 1 października 2019 roku. Rekrutacja trwać będzie od 1 lipca do 25 września.

 

Wiadomość utworzona: 30 maja 2019 13:41, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 31 maja 2019 08:51, wykonana przez: Anna Mrowiec
30 maja 2019
Rekrutacja studentów do realizacji projektów w formie PBL – panel dyskusyjny

Rozpoczyna się rekrutacja studentów oraz opiekunów pomocniczych do realizacji projektów w ramach III edycji konkursu finansowania Indywidualnych Programów Studiów realizowanych w formie PBL (Project Based Learning). Tematy projektów zostaną zaprezentowane studentom i innym zainteresowanym osobom na ogólnouczelnianym panelu dyskusyjnym, który odbędzie się we wtorek, 4 czerwca, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym, w auli A w godz. 14.00-16.00.
 
Konkurs jest organizowany w ramach projektu wdrożeniowego POWER 3.5 „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. III edycja konkursu dedykowana jest dla studentów II stopnia kształcenia, począwszy od studentów, którzy w semestrze zimowym 2019/2020 rozpoczną II semestr studiów. W ramach III edycji zebrano już tematy projektów. Obecnie rozpoczyna się rekrutacja studentów oraz opiekunów pomocniczych do ich realizacji. Każdy zespół projektowy będzie się składał z opiekuna głównego, 2 opiekunów pomocniczych, ekspertów z przemysłu oraz 4-6 studentów, którzy w ostatniej fazie konkursu opracują wniosek konkursowy.
 
PBL, czyli kształcenie zorientowane projektowo, polega za zastąpieniu części zajęć roku akademickiego zajęciami realizującymi interdyscyplinarne projekty związane z ideą Przemysłu 4.0. Projekty będą prowadzone w niewielkich grupach studenckich i każda grupa projektowa będzie dysponowała funduszami na zakup elementów oraz urządzeń umożliwiających kształcenie w ramach PBL.
 
Więcej informacji o PBL i tematach projektów można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 30 maja 2019 08:09, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 30 maja 2019 08:10, wykonana przez: Anna Mrowiec
29 maja 2019
Dziś meetup TECHbreakFast by Asseco

Zapraszamy dziś wszystkich studentów zainteresowanych tematyką IT na meetup TechBreakFast by Asseco, który odbędzie się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki w Auli E. Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się więcej o pracy w projektach prowadzonych Agilowo, poznać specyfikację Swagger, a także zgłębić podstawy Gita. A wszystko to przy pizzy i w luźnej atmosferze.

Rejestracja uczestników rozpoczyna się o godz. 14.00. Szczegóły agendy można znaleźć na stronie: http://techbreakfast.asseco.com/gliwice.html

Każdy z uczestników otrzyma giftbag z gadżetami, certyfikat uczestnictwa, oraz będzie miał możliwość wzięcia udziału w konkursie.

Wiadomość utworzona: 29 maja 2019 10:10, autor: Anna Mrowiec
28 maja 2019
Kolejne porozumienie o współpracy podpisane

LG Chem, lider koreańskiego przemysłu chemicznego wzmacnia swoją obecność na polskim rynku. Dysponując dwoma zakładami produkcyjnymi na terenie Dolnego Śląska firma poszukuje partnerów, dzięki którym będzie w stanie kontynuować rozwój zarówno ilościowy jak i jakościowy. Jednym z działań w tym kierunku jest podpisane 28 maja porozumienie z Politechniką Śląską.
 
Stronę koreańską reprezentował prezes zarządu LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. Seungse Chang, a Politechnikę Śląską rektor prof. Arkadiusz Mężyk.
 
W ramach porozumienia, firma LG Chem Wrocław Energy Sp. z o.o. zobowiązuje się m.in. do przedstawiania listy proponowanych tematów prac dyplomowych do wykorzystania przez studentów naszej uczelni, umożliwiania odbywania praktyk dyplomowych studentom Politechniki Śląskiej podejmującym pracę dyplomową na tematy wskazane przez tę firmę, realizowania staży studenckich trwających co najmniej miesiąc, na które przyjmowani będą studenci lub absolwenci, którzy nie podjęli jeszcze pracy. Jednym z punktów porozumienia jest także możliwość sponsorowania w miarę możliwości przedsięwzięć podnoszących jakość kształcenia i badań naukowych w zakresie będącym w obszarze zainteresowań firmy.
 
Politechnika Śląska z kolei będzie m.in. uwzględniać w tematach prac dyplomowych zagadnienia zgłaszane przez drugą stronę porozumienia i będzie udostępniać prace dyplomowe za zgodą ich autorów. Pracownicy uczelni będą natomiast współuczestniczyć w wybranych pracach badawczych.
 
Porozumienie o współpracy ma na celu wykorzystanie doświadczeń i dorobku naukowego Politechniki Śląskiej oraz potencjału i pozycji firmy LG Chem dla dalszych działań służących dobru stron i rozwojowi regionu.

 

Wiadomość utworzona: 28 maja 2019 15:11, autor: Anna Mrowiec
28 maja 2019
O smart city na Politechnice Śląskiej

W Centrum Edukacyjno - Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach w dniach 29-30 maja odbędzie się konferencja i expo Smart Ecosystems’19.

W programie konferencji wiele godzin prezentacji i warsztatów z zakresu tematyki Smart City. Eksperci oraz praktycy z USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemiec i Polski będą dyskutować o najważniejszych aspektach inteligentnego rozwoju miast oraz ekosystemu, do którego te miasta należą. Poruszą także kwestie dotyczące: szans wynikających ze współpracy administracja — nauka — biznes, tworzenia funkcjonalnych ekosystemów na świecie. Wreszcie zastanowią się, czy polskie miasta są już gotowe do wdrażania inteligentnych rozwiązań oraz jak skutecznie zamawiać innowacyjne rozwiązania.

Udział w konferencji jest bezpłatny. To już ostatni moment, aby zarejestrować się i wziąć udział w konferencji. Rejestracji można dokonać za pośrednictwem dedykowanego formularza dostępnego na stronie https://www.smartecosystems.pl/rejestracja/
 

Wiadomość utworzona: 28 maja 2019 13:21, autor: Anna Mrowiec
28 maja 2019
Rekrutacja studentów do realizacji projektów w formie PBL – panel dyskusyjny

Rozpoczyna się rekrutacja studentów oraz opiekunów pomocniczych do realizacji projektów w ramach III edycji konkursu finansowania Indywidualnych Programów Studiów realizowanych w formie PBL (Project Based Learning). Tematy projektów zostaną zaprezentowane studentom i innym zainteresowanym osobom na ogólnouczelnianym panelu dyskusyjnym, który odbędzie się we wtorek, 4 czerwca, w Centrum Edukacyjno-Kongresowym, w auli A w godz. 14.00-16.00.
 
Konkurs jest organizowany w ramach projektu wdrożeniowego POWER 3.5 „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje”, finansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. III edycja konkursu dedykowana jest dla studentów II stopnia kształcenia, począwszy od studentów, którzy w semestrze zimowym 2019/2020 rozpoczną II semestr studiów. W ramach III edycji zebrano już tematy projektów. Obecnie rozpoczyna się rekrutacja studentów oraz opiekunów pomocniczych do ich realizacji. Każdy zespół projektowy będzie się składał z opiekuna głównego, 2 opiekunów pomocniczych, ekspertów z przemysłu oraz 4-6 studentów, którzy w ostatniej fazie konkursu opracują wniosek konkursowy.
 
PBL, czyli kształcenie zorientowane projektowo, polega za zastąpieniu części zajęć roku akademickiego zajęciami realizującymi interdyscyplinarne projekty związane z ideą Przemysłu 4.0. Projekty będą prowadzone w niewielkich grupach studenckich i każda grupa projektowa będzie dysponowała funduszami na zakup elementów oraz urządzeń umożliwiających kształcenie w ramach PBL.
 
Więcej informacji o PBL i tematach projektów można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 28 maja 2019 07:24, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 28 maja 2019 12:43, wykonana przez: Anna Mrowiec
27 maja 2019
LG Chem Wrocław Energy szuka pracowników

LG Chem Wrocław Energy wraz z Politechnika Śląska zaprasza wszystkich studentów i absolwentów zainteresowanych praktykami lub pracą na wydarzenie rekrutacyjne „Speed Recruitment", które odbędzie się 28 maja o godz. 13:00 w siedzibie Biura Karier Studenckich w Gliwicach przy ul. Konarskiego 20 w pokoju 106.

Zgłoszenia przyjmowane są za pomocą formularza poprzez stronę https://lnkd.in/d8KpWY9.

Poszukiwani są kandydaci na stanowiska: Inżynier Procesu, Produkcji, Utrzymania Ruchu, Jakości i wiele innych.
LG Chem Wrocław Energy jest jednym z największych na świecie producentów baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych i hybrydowych. Od 2016 roku działamy w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem. Nasze baterie napędzają samochody takich marek jak Daimler, Porsche, Audi i wiele innych.

Zintegrowany system obejmuje produkcję wszystkich komponentów baterii – elektrody, ogniwa, moduły i akumulatory oraz serwis techniczny. Jest to jedyny tego typu zakład w całej Europie!

Zapraszamy!

Wiadomość utworzona: 27 maja 2019 08:06, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 27 maja 2019 11:25, wykonana przez: Anna Mrowiec
24 maja 2019
O Blockchain i Przemyśle 4.0 na Politechnice Śląskiej

Co to jest blockchain? Czy to chwilowa moda czy przyszłość i nowa technologia? Jakie możliwości ona daje? Na te i wiele innych pytań starano się znaleźć odpowiedzi podczas zorganizowanej 23 maja w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej konferencji „Blockchain – Przemysł 4.0”.
 
Wykład inauguracyjny wygłosił przewodniczący rady programowej konferencji prof. Jerzy Buzek, w którym zwrócił uwagę na niektóre aspekty czwartej rewolucji przemysłowej nazywanej Przemysłem 4.0 z punktu widzenia humanisty. Wojciech Piotrowicz z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju natomiast starał się wyjaśnić samą ideę blackchain:
- Blockchain to nowe technologie, nowe możliwości tworzenia baz danych, dzięki którym użytkownicy i ci, którzy mają do nich dostęp, są pewni, że są one wiarygodne i można im zaufać – tłumaczył.
 
W drugiej części konferencji wyjaśnienie idei Przemysłu 4.0 połączono z zaprezentowaniem praktycznych przykładów i pokazaniem wyzwań oraz szans implementacji rozwiązań w polskim krajobrazie społeczno-gospodarczym. Trzeci, końcowy blok wydarzenia poświęcono związkom łączącym technologię Blockchain z Przemysłem 4.0. Swoje referaty przedstawili tu m.in. prof. Mariusz Hetmańczyk i prof. Anna Timofiejczuk z Politechniki Śląskiej.
 
Organizatorami konferencji byli: RIPH w Gliwicach, Politechnika Śląska, miasto Gliwice, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Wiadomość utworzona: 24 maja 2019 14:03, autor: Anna Mrowiec
24 maja 2019
O projektowaniu europejskich przestrzeni publicznych

Na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej 28 maja odbędzie się seminarium pt. „Projektowanie europejskich przestrzeni publicznych. Idea zrównoważonego rozwoju, studia przypadków i modele przestrzeni publicznych miast średniej wielkości.” Wydarzeniu towarzyszy wystawa „Modele struktury miasta Bolonia”.
 
Seminarium to tzw. Multiplier Event, który odbywa się cyklicznie w ramach projektu ARCHEA pt: „Designing the European medium-sized City”, finansowanego przez Unię Europejską z serii ERASMUS Action KA-2. 

W ramach tego wydarzenia, zgodnie z wymogami projektu, Wydział Architektury będzie gościć profesorów z Uniwersytetów w Bolonii, Parmie, Aachen, Normandii. Każda z uczelni ma planowane wystąpienie. Ponadto prelegentami będą profesjonaliści z dziedziny, członkowie TUP, PLGBC (partnerzy projektu) oraz z firmy PANOVA. Seminarium otwiera prezentacja i wystawa studentów Wydziału Architektury na temat analiz i mapowania miasta Bolonii, którą przygotowano w ramach przedmiotu struktura miasta. Seminarium zamykają prezentacje poświęcone nowym przestrzeniom publicznym w Gliwicach: ulica Akademicka oraz Park Chrobrego. Planuje się również zwiedzanie wspomnianych przestrzeni wraz z autorami ich projektów.

Transmisja seminarium online będzie dostępna tutaj dzięki wsparciu grupy INTERFACES na Wydziale Architektury.
 
Seminarium towarzyszy wystawa, która przedstawia kilka różnych wielkoskalowych modeli struktury miasta Bolonia. Modele przedstawiają gęstość, intensywność struktury zabudowy, strukturę mapy wrażeń oraz przestrzenne modele ważniejszych przestrzeni publicznych. Wystawę zorganizowano w formie kilku wielkoformatowych paneli o wymiarach 2,4 x 2,2 metra.
 
Seminarium odbędzie się w budynku X Wydziału Architektury przy ul. Marcina Strzody 10. O godz. 9.00 rozpocznie się rejestracja, a o godz. 10.00 nastąpi otwarcie wystawy.

Wstęp wolny, wydarzenie prowadzone w języku angielskim
Szczegółowy program seminarium tutaj
 
Pełna informacja na temat projektu Archea:
https://site.unibo.it/archea/en oraz  na stronach POLSL https://www.polsl.pl/Wydzialy/RAr/Nauka/Strony/archea.aspx
 

Wiadomość utworzona: 24 maja 2019 10:30, autor: Anna Mrowiec
24 maja 2019
Konkurs plastyczny dla dzieci

Organizacja Zakładowa NSZZ Solidarność Politechniki Śląskiej organizuje dla dzieci i wnuków wszystkich pracowników, byłych pracowników i doktorantów Politechniki Śląskiej konkurs plastyczny pod tytułem „Moja Politechnika”.

Konkurs jest organizowany w trzech kategoriach: dzieci przedszkolne, dzieci klas 1-3, młodzież klas 4-6 szkoły podstawowej. Prace mogą składać rodzice, dziadkowie wraz z wypełnioną i podpisaną kartą zgłoszeniową (dostępną na stronie Związku, w zakładce Konkurs) do 31 maja 2019. Na uczestników czekają nagrody i wyróżnienia. Ogłoszenie wyników, uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień odbędzie się podczas wernisażu prac.
 
Przewidziany termin wernisażu – pierwsza połowa czerwca 2019.

Więcej szczegółów na plakacie lub w regulaminie konkursu dostępnym na stronie Związku w zakładce Konkurs http

Wiadomość utworzona: 24 maja 2019 09:04, autor: Anna Mrowiec
23 maja 2019
Apel w sprawie udziału w wyborach do PE

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej wystosowały apel do wszystkich obywateli naszego kraju, a zwłaszcza do członków wspólnoty akademickiej, o powszechny udział w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 
"Jest niezwykle istotne, aby Polska, świadoma swojej roli w Unii Europejskiej, korzystała z przysługujących jej praw, a obywatele czynnie brali udział w kreowaniu kierunków rozwoju Europy. Jako członkowie polskiego społeczeństwa mamy możliwość udziału w wyborach bezpośrednich do jednej z najważniejszych instytucji Unii Europejskiej." - czytamy w apelu.
 
Pełna treść apelu w sprawie udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego znajduje się TUTAJ

Wiadomość utworzona: 23 maja 2019 14:54, autor: Anna Mrowiec
23 maja 2019
Zespół z Politechniki Śląskiej zwycięzcą VI edycji konkursu „Eureka! DGP” Odkrywamy polskie wynalazki

Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego w składzie:
prof. Jan Zawadiak - kierownik zespołu, mgr inż. Szymon Wojciechowski, dr hab. inż. Beata Orlińska, dr inż. Tomasz Piotrowski, dr inż. Adam Marek, mgr Mateusz Data i techn. Iwona Szmidt podczas finałowej gali konkursu „Eureka! DGP”, która odbyła się 21 maja podczas kongresu Impact’19 w Krakowie, odebrał nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych ufundowaną przez mecenasa polskiej nauki Polpharmę oraz 50 tysięcy złotych na kampanię reklamową w mediach INFOR Biznes, wydawcy Dziennika Gazety Prawnej.

Zgłoszony przez zespół projekt pod tytułem: „Sposób przetwarzania odpadowych folii laminowanych wydzielonych w procesie rozwłókniania z opakowań wielomateriałowych na żywność płynną typu Tetra Pak” okazał się bezapelacyjnie najlepszym spośród 54 rozwiązań zgłoszonych do konkursu.
 
Kapituła konkursu nominowała 20 wynalazków do nagrody, z których ostatecznie wytypowała 5 laureatów konkursu. W gronie laureatów poza zwycięskim zespołem pod przewodnictwem prof. Zawadiaka, znalazł się również zespół naukowców z Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej. Zespół pod kierownictwem prof. Mariana Nowaka za rozwiązanie: „Nanostrukturalny włóknisty materiał kompozytowy o osnowie polimerowej z fazą wzmacniającą oraz sposób jego wytwarzania” otrzymał wyróżnienie.
 

Wiadomość utworzona: 23 maja 2019 12:37, autor: Anna Mrowiec
23 maja 2019
Finał XIV Olimpiady Języka Niemieckiego

W Studium Języków Obcych już po raz czternasty rywalizowali uczestnicy finału Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Niemieckiego dla Studentów Uczelni Technicznych, organizowanej przez germanistów Politechniki Śląskiej. Tegorocznym zwycięzcą został Fabian Eszik z Politechniki Opolskiej, drugie miejsca zajęli ex aequo Sabina Schlappa z Politechniki Śląskiej, Karolina Gabor-Siatkowska z Politechniki Warszawskiej oraz Piotr Herud z Politechniki Wrocławskiej.

W otwarciu finału olimpiady, który odbył się 17 maja, brali udział prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Tomasz Trawiński oraz zastępca dyrektora Goethe-Institut Krakau Roland Schmidt, a dyplomy wręczał Konsul Honorowy Republiki Federalnej Niemiec w Gliwicach dr Marcin Tyslik.

To jedyna taka specjalistyczna olimpiada językowa w Polsce. Uczestnicy finału wykazali się znakomitymi umiejętnościami językowymi oraz szeroką wiedzą merytoryczną, sprawdzaną w zadaniach o profilu technicznym. Patronat nad olimpiadą sprawuje Goethe-Institut, będący jednocześnie gwarantem jakości i standardów konkursu.

Wiadomość utworzona: 23 maja 2019 12:06, autor: Anna Mrowiec
23 maja 2019
II Konkurs Wiedzy o Inżynierii Materiałowej

W ramach XX Międzynarodowej Sesji Studenckiej na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Metalurgii Politechniki Śląskiej pod patronatem Polskiego Towarzystwa Materiałoznawczego 16 maja odbył się II Konkurs Wiedzy o Inżynierii Materiałowej. 16 uczestników z 12 szkół województwa śląskiego z Będzina, Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Katowic, Lublińca, Piekar Śląskich, Sosnowca oraz małopolskiego Olkusza przedstawiło bardzo ciekawe, stojące na wysokim poziomie prezentacje związane z inżynierią materiałową.
 
Komisja w składzie: prof. Kinga Rodak, prodziekan ds. nauki prof. Dariusz Kuc, dyrektor Instytutu Inżynierii Materiałowej, dr inż. Henryk Kania i mgr inż. Anna Urbańczyk-Gucwa przyznała następujące nagrody:

I miejsce: Szymon Nowacki z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, za prezentację pod tytułem „Kontrolowanie materiałów za pomocą światła - jak działa robot-gąsienica, skonstruowany przez polskich naukowców?”. Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Kafel

II miejsce: Maria Filipiak z Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, za prezentację pod tytułem „Zakrzywienie Fermata. Czy "peleryna niewidka" istnieje naprawdę? Niewidzialne materiały”. Nauczyciel prowadzący: mgr Krystyna Pilot

III miejsce: Katarzyna Leśniak z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu, za prezentację pod tytułem „Dlaczego zatonął Titanic?”. Nauczyciel prowadzący: mgr Katarzyna Stochel

Wyróżnienia:

- Adam Michalik z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Bytomiu, za prezentację pt. „Czym tak naprawdę jest popularny "Carbon"? Jakie są jego zastosowania?”. Nauczyciel prowadzący: dr inż. Edyta Bijak-Bartosik

- Szymon Błachowiak z I Liceum Ogólnokształcącego im. Waleriana Łukasińskiego w Dąbrowie Górniczej, za prezentację pt. „Co łączy południowoamerykańskie motyle z kurtkami przeciwdeszczowymi?”. Nauczyciel prowadzący mgr Jadwiga Bochenek-Markiewicz

- Maciej Jędrak z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu, za prezentację pt. „Myślący materiał. Czym są i jak działają materiały inteligentne?”

Nagrodę specjalną oraz pięć wyróżnień przyznało Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze. Członkowie Zarządu PTM - prof. Anita Olszówka-Myalska, prof. Maria Sozańska i prof. Grzegorz Moskal, podobnie jak komisja konkursowa, nagrodę główną przyznali Szymonowi Nowackiemu z VIII Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach. Wyróżnieniami uhonorowano: Szymona Błachowiaka, Marię Filipiak, Macieja Jędraka, Michała Kanię i Katarzynę Leśniak.

Serdecznie gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 23 maja 2019 08:24, autor: Anna Mrowiec
22 maja 2019
Noc Naukowców PŚ 2019 – konkursy!

Konkursy na Noc Naukowców PŚ 2019 już otwarte! W tegorocznej 14 edycji Nocy Naukowców PŚ 2019, więcej i jeszcze ciekawiej. „Laboratorium przyszłości”, „Domowy eksperyment”, a także konkurs na „Gadżet Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2019”.
 
Zaproście wszystkich Waszych znajomych, małych i dużych, miłośników i pasjonatów nauki.

Wiadomość utworzona: 22 maja 2019 14:40, autor: Anna Mrowiec
22 maja 2019
Seminarium o jakości i ochronie powietrza

Obserwatorium Procesów Miejskich i Metropolitalnych, zrzeszające siedem najbardziej znaczących uczelni wyższych i jednostek badawczo-rozwojowych w województwie śląskim, organizuje seminarium pt. „Czym oddychamy? – monitoring jakości powietrza i jego ochrona”. Seminarium odbędzie się 24 maja 2019 r. o godz. 10:00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej (sala D) przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach.
 
Wydarzenie jest częścią organizowanego cyklicznie przedsięwzięcia Obserwatorium pod nazwą Akademia Samorządowa, którego celem jest propagowanie fachowej wiedzy i budowanie trwałej współpracy przedstawicieli samorządu terytorialnego ze światem nauki. Tematyka nadchodzącego seminarium koncentruje się na niezwykle istotnej kwestii zanieczyszczenia powietrza i monitoringu jego jakości.
 
Tym razem seminarium organizuje Politechnika Śląska.  Mamy nadzieję, że wydarzenie to będzie stanowiło okazję do owocnej wymiany doświadczeń i poglądów.

Seminarium towarzyszyć będzie wystawa prac artystów plastyków pt. „Stop! SMOG”, będąca efektem konkursu zorganizowanego z inicjatywy prof. Jerzego Buzka, który jest jednym z prelegentów naszego seminarium.

Zgłoszenia udziału przyjmowane są poprzez formularz dostępny na stronie: http://transfer.us.edu.pl/stop-smog oraz pod numerem telefonu 32 359 23 44.

Szczegółowy program seminarium można znaleźć TUTAJ

Wiadomość utworzona: 22 maja 2019 10:15, autor: Anna Mrowiec
21 maja 2019
Rozmowy o architekturze i nie tylko

Gościem spotkania „Dialog i kawa”, które odbędzie się 28 maja o godz. 18.00 na Wydziale Architektury będzie artystka Magda Fokt, absolwentka Wydziału Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Magda Fokt otrzymała dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Rajmunda Ziemskiego (2001). Zajmuje się malarstwem oraz szeroko pojętymi sztukami wizualnymi. W jej dorobku artystycznym możemy znaleźć między innymi obrazy (olej, akryl, kolaż, relief, papier mache) oraz rzeźby. Bardzo aktywnie działa w środowisku artystycznym zarówno krajowym jak i międzynarodowym. 

Organizatorem spotkania jest Studenckie Koło Naukowe "+iKAWA"

Wiadomość utworzona: 21 maja 2019 12:24, autor: Anna Mrowiec
21 maja 2019
Wielki sukces studentów Politechniki Śląskiej w XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych w Poznaniu

Student Politechniki Śląskiej Paweł Wójtowicz zajął 2. miejsce w XX Ogólnopolskiej Olimpiadzie Języka Angielskiego Wyższych Uczelni Technicznych. Finał olimpiady odbył się 11 maja na Politechnice Poznańskiej.
 
Zwycięzca konkursu jest studentem II roku makrokierunku Wydziału Chemii.

Kolejny raz studenci Politechniki Śląskiej byli najliczniejszą grupą reprezentującą jedną uczelnię techniczną w kraju. Na 113 uczestników 50 to studenci naszej uczelni.
Wszystkim naszym studentom dziękujemy za aktywny udział, a naszemu finaliście gorąco gratulujemy!

Wiadomość utworzona: 21 maja 2019 10:40, autor: Anna Mrowiec
21 maja 2019
Web of Science – wsparcie i pomoc dla naukowców, bezpłatne szkolenie z bazy

Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej zaprasza na bezpłatne szkolenie z bazy  Web of Science. Szkolenie odbędzie się w środę, 22 maja, w sali nr 210 (dawna Czytelnia Abstraktów i Prac Doktorskich), II piętro, od godz. 12:00 do 13:30 i będzie prowadzone w języku polskim.
 
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:
 
- Kryteria selekcji i proces oceny źródeł (czasopism, konferencji, książek)
- Wskaźniki bibliometryczne stosowane w ocenie czasopism dostępne w Journal Citation Reports
- Budowanie kwerend i sposoby wyszukiwania oraz zarządzania rezultatami
- Wyszukiwanie czasopisma do publikacji
- Tworzenie raportów cytowań
- Kreowanie profili autorskich ORCID i Web of Science Researcher ID
- Identyfikacja i analiza działalności naukowo-badawczej oraz określanie jej efektywności w kontekście Instytucji, jednostki, autorów etc.
- Identyfikacja i analiza dziedzin oraz poszczególnych dyscyplin działalności naukowej, instytucji i autorów
- Współpraca naukowa i jej znaczenie
- Identyfikacji ekspertów wewnątrz jak i poza organizacją
- Ocena i analiza jakości oraz wykorzystania źródeł publikacji.
 
Web of Science - to interdyscyplinarna baza abstraktów i cytowań z zakresu nauk technicznych i in. Baza umożliwia dotarcie do artykułów z czasopism recenzowanych, patentów, materiałów konferencyjnych i serii książkowych. Ponadto WOS udostępnia specjalistyczne narzędzia, umożliwiające uzyskanie informacji o cytowaniach, indeksie Hirscha, wyszukiwanie afiliacji, wskaźników bibliometrycznych, analizę czasopism i  inne.

Dostęp do bazy możliwy jest ze wszystkich komputerów w sieci akademickiej, a z komputerów domowych poprzez serwer proxy.

Rejestracja na szkolenie: bg.szkolenia@polsl.pl

Serdecznie zapraszamy!
 

Wiadomość utworzona: 21 maja 2019 09:07, autor: Anna Mrowiec
20 maja 2019
Politechniczne bolidy najlepsze na torze Formuły 1!

Zespół Silesian Greenpower zdobył pierwsze i drugie miejsce w międzynarodowych wyścigach samochodów elektrycznych formuły F24+, które odbyły się 18 maja na słynnym torze Kirkstown w Irlandii Północnej. Drużyna studentów z Politechniki Śląskiej po raz kolejny udowodniła, że skonstruowane przez nich bolidy są bezkonkurencyjne!
 
Do wyścigu politechniczna drużyna wystawiła dwa bolidy: Bullet SGR oraz Bullet III. Oba pojazdy spisały się na torze doskonale i tym samym zajęły w wyścigu pierwszą i drugą lokatę, pozostawiając w tyle swoich konkurentów z innych krajów. Za ich sterami zasiadły Alicja Kołodziej i Natalia Szlachcic.
 
Zawody Greenpower Formula F24+ odbywają się na profesjonalnych torach Formuły 1. Bolidy biorące w nich udział mają za zadanie pokonać jak największy dystans w czasie jednej godziny. W skład zawodów wchodzi dziesięć wyścigów na różnych torach, w tym runda finałowa. Drużyny mogą brać udział we wszystkich wyścigach, ale w klasyfikacji generalnej liczą się jedynie trzy najlepsze wyniki, z obowiązkowym wyścigiem finałowym włącznie. Zawody te tworzą również świetną okazję do sprawdzenia swoich możliwości oraz wiedzy technicznej między drużynami różnych uczelni i firm.
 
W skład zwycięskiego zespołu z Politechniki Śląskiej weszli: Pawel Żur, Natalia Szlachcic, Alicja Kołodziej, Dawid Stawiarski, Wojciech Siuta, Adam Piórkowski, Adam Stalica, Bartosz Farys, Dominik Kała. Koordynatorami zespołu są prof. Andrzej Baier z Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz prof. Marian Błachuta z Wydziału Automatyki. Podczas wyjazdu studentom z Silesian Greenpower towarzyszy prof. A. Baier.
 
Serdecznie gratulujemy!
 
Na zdjęciu zwycięska drużyna. Foto Silesian Greenpower
 

Wiadomość utworzona: 20 maja 2019 11:16, autor: Anna Mrowiec
20 maja 2019
O nowym układzie SI w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich pracowników oraz studentów na kolejne w tym roku akademickim Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się 22 maja o godz. 14:00 w auli A budynku Centrum Nowych Technologii znajdującego się przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „Redefinicja jednostek układu SI na przykładzie kelvina” wygłosi prof. dr hab. inż. Andrzej Zięba z Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 
 
Nowy Układ SI, który obowiązuje od maja br., oparty jest na ustaleniu wartości podstawowych stałych fizycznych: c, h, e, kB i NA. Jego jednostki cieplne będą wynikać z ustalonej wartości stałej Boltzmana kB, co zastąpi odwołanie do temperatury punktu potrójnego wody. Podstawą eksperymentalną redefinicji kelwina są aktualnie: termometria akustyczna, termometria szumowa i termometria stałej dielektrycznej gazu. Niezbędnym warunkiem realizacji tej ostatniej metody jest obliczenie ab initio podatności dielektrycznej atomu helu z dokładnością do poprawek α4 elektrodynamiki kwantowej. Zostało to zrealizowane przez zespół z UW kierowany przez prof. Bogumiła Jeziorskiego i stanowi ważny polski wkład do redefinicji jednostek układu SI.

Serdecznie zapraszamy.

Wiadomość utworzona: 20 maja 2019 09:34, autor: Anna Mrowiec
18 maja 2019
Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” dla „Dąbrowiaków”

Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy” został uhonorowany brązowym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Prestiżowe wyróżnienie zostało wręczone zespołowi przez rektora Politechniki Śląskiej podczas uroczystości obchodów 45-lecia działalności „Dąbrowiaków”, które odbyły się 18 maja w CKS „Mrowisko”.
 
Akademicki Zespół Tańca Politechniki Śląskiej „Dąbrowiacy” po raz pierwszy wystąpił w 1974 roku na juwenaliach organizowanych w filii Politechniki Śląskiej w Dąbrowie Górniczej, a po upływie niecałej dekady był już oklaskiwany i podziwiany na niemalże wszystkich kontynentach. Po pierwszym zagranicznym wyjeździe w 1980 roku, kiedy to zespół odwiedził Moskwę i Nowosybirsk, przyszły następne – do krajów europejskich, ale również na inne kontynenty.
 
Wartość artystyczną i kulturalną zespołu doceniano wielokrotnie w postaci szeregu nagród – Ministra Kultury i Sztuki, Ministra Edukacji Narodowej czy władz wojewódzkich. Obecnie zespół jest już prawdziwą wizytówką Politechniki Śląskiej, dowodem troski o zachowanie i kultywowanie dziedzictwa narodowego.
 
Uroczyste obchody jubileuszu Akademickiego Zespołu Tańca „Dąbrowiacy” odbyły się w sobotę, 18 maja, w Centrum Kultury Studenckiej  „Mrowisko”. Uroczystość uświetniło wręczenie przez rektora prof. Arkadiusza Mężyka brązowego medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego zespołowi przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. To szczególne odznaczenie nadawane jest wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego osobom bądź instytucjom.
 
Całemu zespołowi serdecznie gratulujemy!
 

 

Wiadomość utworzona: 18 maja 2019 19:18, autor: Katarzyna Wojtachnio
17 maja 2019
Politechnika Śląska uczelnią dostępną dla osób wymagającym szczególnego wsparcia

W mijającym tygodniu przedstawiciele Politechniki Śląskiej uczestniczyli w wydarzeniach skierowanych do osób z niepełnosprawnością, prezentując ofertę uczelni ukierunkowaną na wsparcie tych osób w budowaniu dostosowanej do ich możliwości ścieżki edukacji i kariery. Kolejna okazja do rozmowy z nimi będzie w najbliższą niedzielę, 19 maja, podczas Klawego Pikniku Fundacji QLAVI.

W środę odbyła się X edycja Gliwickich Targów Pracy dla Osób Niepełnosprawnych organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach, w piątek – Dzień dla Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem „Żyj aktywnie!” zainicjowany przez ZUS Zabrze. W trakcie tych wydarzeń doradcy zawodowi Biura Karier Studenckich udzielali zainteresowanym porad dotyczących możliwości aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz prezentowali ofertę uczelni w tym zakresie.

Przedstawiciele Politechniki Śląskiej będą również obecni w najbliższą niedzielę, 19 maja, podczas „Klawego Pikniku” Fundacji QLAVI, który odbędzie się w godz. 14.00-18.00 przy ZSO nr 5 w Gliwicach.
 
Szczegóły na plakacie

Wiadomość utworzona: 17 maja 2019 13:49, autor: Anna Mrowiec
17 maja 2019
Startup absolwentów Politechniki Śląskiej wyróżniony podczas European Startup Days!

Startup WAAM, który stworzyli absolwenci Politechniki Śląskiej - dr inż. Magdalena Bogacka, dr inż. Artur Czachor, mgr inż. Wojciech Litwin oraz mgr inż. Andrzej Korczyński - został uznany za jeden z trzech najlepszych startupów w kategorii Environment podczas European Startup Days, które odbywało się w ramach XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Znalazł się również w finałowej osiemnastce startupów, które prezentowano na głównej scenie katowickiego Spodka. „Dziennik Zachodni” natomiast przyznał WAAM tytuł jednego z trzech najciekawszych startupów prezentowanych podczas tego wydarzenia.

WAAM to pierwsza polska maszyna typu Reverse Vending Machine do przyjmowania opakowań zwrotnych. Urządzenie charakteryzuje się innowacyjnymi rozwiązaniami mechanicznymi, które pozwalają na większe gromadzenie odpadów. Dodatkowo niekonwencjonalne połączenie dedykowanej aplikacji oferującej gry z maszyną tworzy z całości pierwszą na świecie konsolę gier, w której zbierane odpady pełnią rolę wirtualnej waluty. Za zebraną walutę użytkownik będzie mógł spełniać swoje marzenia w wirtualnym świecie, a to wszystko dzięki zbieraniu odpadów i wrzucaniu ich do naszego urządzenia. Rewolucyjny jest również system generowania zysków dla inwestora - można punktować wybrane produkty lub lokalizacje maszyn, jednocześnie zwiększając sprzedaż produktów. Dodatkowo można pozyskiwać cenne informacje marketingowe.

Główni pomysłodawcy dr Magdalena Bogacka i dr Artur Czachor są absolwentami Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, ukończyli gospodarkę odpadami. Jest to świetny przykład na to, że nasi wychowankowie doskonale radzą sobie na rynku i podejmują wyzwanie prowadzenia własnego biznesu. Obecnie Katedra Technologii i Urządzeń Zagospodarowania Odpadów i Wydział Inżynierii Środowiska i Energetyki ma w swojej ofercie kierunek gospodarka obiegu zamkniętego, który skupia się na innowacyjnych rozwiązaniach zagospodarowania odpadów, takich, jak proponuje firma WAAM. Studenci tego kierunku dowiedzą się, jak można z pomysłem dążyć do redukcji odpadów opakowaniowych i wspomóc nasz kraj w spełnieniu restrykcyjnych wymogów Unii Europejskiej, dotyczących tzw. dyrektywy plastikowej.

Więcej o startupie: www.waam-machines.com

Wiadomość utworzona: 17 maja 2019 11:37, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 17 maja 2019 11:42, wykonana przez: Anna Mrowiec
16 maja 2019
Wiosna w AIP - ZUS dla przedsiębiorcy, studenta i pracownika Politechniki Śląskiej

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej wraz z przedstawicielami ZUS Oddział w Zabrzu zapraszają na indywidualne konsultacje z Ekspertem, w trakcie których będzie można uzyskać informacje w szerokim zakresie zarówno spraw dotyczących działalności gospodarczej (rejestracja i obowiązki wobec ZUS, Konstytucja Biznesu - „mały ZUS”, ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, zawierania umów o dzieło, zlecenie i o pracę), jak i  świadczeń przysługujących z systemu ubezpieczeń społecznych, w tym rent rodzinnych i socjalnych, oraz emerytur.
 
Osoby zainteresowane będą miały możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
 
Konsultacje rozpoczną się w środę, 22 maja, w siedzibie AIP przy ul. Banacha 7 od godz. 12.00.
 
Zapisy z preferowaną godziną proszę zgłaszać pod adresem aip@polsl.pl lub telefonicznie 32 237 1985.

Liczba miejsc ograniczona.

Wiadomość utworzona: 16 maja 2019 13:24, autor: Anna Mrowiec
16 maja 2019
Trwa nabór do Marie Skłodowska-Curie Actions

Naukowcy z minimum 4-letnim doświadczeniem lub stopniem doktora mogą ubiegać się o indywidualne granty badawczo-szkoleniowe w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions w programie Horyzont 2020. Głównym celem tych projektów jest zwiększenie potencjału naukowego najlepszych i najbardziej obiecujących naukowców poprzez umożliwienie im rozwoju zawodowego, zarówno w sektorze akademickim jak i pozaakademickim.

Naukowiec ma do wyboru dwa rodzaje stypendiów uzależnione od tego, gdzie chciałby realizować swój projekt badawczy:

- European Fellowships – granty realizowane w dowolnym kraju UE lub stowarzyszonym z Programem Horyzont 2020 przez okres od 12 do 24 miesięcy. W konkursie mogą startować także osoby, które miały przynajmniej 12-miesięczną przerwę w pracy naukowej lub przez długi czas przebywały poza Europą, lecz chciałyby wrócić i na jej terytorium kontynuować prace badawcze.

- Global Fellowships  – naukowiec zostaje oddelegowany do kraju trzeciego, gdzie przez okres 12-24 miesięcy prowadzi projekt, a następnie wraca do Europy i kontynuuje badania przez kolejnych 12 miesięcy.

Badacz sam określa tematykę projektu, wybiera jedynie panel, w którym wniosek będzie oceniany. Stypendystów zachęca się, aby w  ramach projektu zaplanowali realizację części działań w dowolnej europejskiej instytucji z sektora pozaakademickiego lub akademickiego na zasadzie oddelegowania od 3 do 6 miesięcy (w zależności od długości trwania projektu).
 
Więcej informacji dla polskich naukowców zainteresowanych konkursem można znaleźć na stronie RPK Politechnika Śląska (tutaj), natomiast dla naukowców zagranicznych, którzy chcieliby przyjechać na naszą uczelnię  w szczegółowym anglojęzycznym informatorze (link).

Jednocześnie informujemy, że szkolenie dla naukowców z naszego regionu zainteresowanych aplikowaniem do konkursu MSCA IF 2019 odbędzie się dnia 11 czerwca 2019 r. o godz. 9.00 w sali konferencyjnej CITT przy ul. Banacha 7 w Gliwicach. Szczegóły już wkrótce na stronie www.rpk.polsl.pl.
 

Wiadomość utworzona: 16 maja 2019 07:37, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 16 maja 2019 09:12, wykonana przez: Anna Mrowiec
16 maja 2019
Nie żyje prof. Andrzej Korczak

Z ogromnym żalem zawiadamiamy, że 14 maja zmarł prof. Andrzej Korczak, wieloletni pracownik Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki i prezes sekcji tenisa ziemnego pracowników Politechniki Śląskiej.
 
Prof. Andrzej Korczak ukończył studia na Politechnice Śląskiej w 1964 r., następnie rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Pomp i Silników Wodnych. W 1973 r. obronił pracę doktorską, po czym poświęcił się intensywnej pracy naukowej i wdrożeniowej. W roku 2005 uzyskał habilitację.

Był autorem lub współautorem ponad 150 artykułów i referatów, zgłosił 35 patentów, w tym międzynarodowy, trzy skrypty uczelniane i monografię. Specjalizował się w pompach odwadniających kopalnie, ale również opracował i wiele lat optymalizował implantowalną pompę zasilającą sztuczne serce dla Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religii w Zabrzu.

W latach 2008-2012 był kierownikiem Zakładu Maszyn i Urządzeń Hydraulicznych w IMiUE wydziału IŚiE Politechniki Śląskiej.

Od 1975 roku był prezesem w sekcji tenisa ziemnego pracowników Politechniki Śląskiej. Był również przez dwadzieścia lat aktywnym instruktorem PZN, działał w Gliwickim Klubie Narciarskim PTTK, którego był również prezesem. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Odznaką Zasłużonego dla Politechniki Śląskiej.

Jego pogrzeb odbędzie się 18 maja o godz. 12.00 w Wójtowej Wsi, w kościele p.w. św. Antoniego przy ulicy Głowackiego w Gliwicach.
 
 
 

Wiadomość utworzona: 15 maja 2019 14:20, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 16 maja 2019 11:15, wykonana przez: Anna Mrowiec
15 maja 2019
Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku w konkursie Modernizacja Roku

Zabytkowy budynek Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej bierze udział w prestiżowym konkursie Modernizacja Roku 2018, w którym nagradzane są najciekawsze dokonania polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji przedsięwzięć budowlanych. Każdy może oddać swój głos poprzez stronę internetową, dlatego serdecznie zachęcamy całą społeczność akademicką do głosowania!
 
CKI mieści się przy jednej z reprezentacyjnych ulic Rybnika - Kościuszki. Zabytkowy, modernistyczny obiekt stanowił pierwotnie siedzibę klasztoru oraz seminarium duchownego księży werbistów w Rybniku, objęty jest ochroną konserwatorską przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Modernizowany obiekt jest pięciokondygnacyjny, składa się z dwóch skrzydeł, opartych na planie litery T. Na elewacji zachowały się detale architektoniczne świadczące o jego pierwotnej funkcji, m.in. kamienne płaskorzeźby aniołów na portalu wejściowym.

Przeprowadzone w 2018 r. prace remontowe miały na celu m.in. poprawę estetyki, funkcjonalności i efektywności energetycznej budynku. Remont obejmował: ocieplenie przegród zewnętrznych budynku, cokołu oraz loggi i balkonów metodą lekką-mokrą, malowanie elewacji, wykonanie obróbek blacharskich, wymianę okien i drzwi na stolarkę o niższym współczynniku przenikania ciepła.

Ideą Konkursu Modernizacja Roku 2018 jest propagowanie i wspieranie działań dla ratowania obiektów i budowli dziedzictwa narodowego oraz promocja modernizacji, przebudowy i rozbudowy obiektów i urządzeń dla uzyskania efektów użytkowych i estetycznych.
 
Głosowanie internautów w I etapie konkursu trwa do 21 maja, a na obiekty finałowe do 9 sierpnia 2019. Uroczysta gala wręczenia wyróżnień i nagród odbędzie się we wrześniu w Warszawie.

Na budynek Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku głosować można TUTAJ
 
Zachęcamy do głosowania!

Wiadomość utworzona: 15 maja 2019 10:23, autor: Anna Mrowiec
15 maja 2019
Dziś dyżur prawnika PIP na Politechnice Śląskiej

Biuro Karier Studenckich zaprasza dziś studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej do udziału w indywidualnych konsultacjach z prawnikiem Państwowej Inspekcji Pracy, podczas których będą udzielane porady w zakresie prawa pracy, rodzajów umów oraz przepisów BHP w miejscu pracy.
 
Prawnik będzie dyżurował w środy: 15 maja oraz 12 czerwca, w godz. 14:00-17:00 w siedzibie Biura Karier Studenckich w Gliwicach przy ul. Konarskiego 20, pok. 106.
 
Zgłoszenia zainteresowanych przyjmowane są pod adresem: kariera@polsl.pl – prosimy o podanie preferowanego terminu oraz godziny spotkania.

Wiadomość utworzona: 15 maja 2019 07:20, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 15 maja 2019 07:26, wykonana przez: Anna Mrowiec
14 maja 2019
Politechnika otwarta na niepełnosprawnych

Politechnika Śląska aktywnie działa na rzecz maksymalnego ułatwienia zdobywania wiedzy przez studentów z niepełnosprawnościami. 10 maja rektor prof. Arkadiusz Mężyk podpisał porozumienia o współpracy z trzema kolejnymi stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych.
 
Porozumienia zostały zawarte ze Stowarzyszeniem Tu i Teraz, gliwickim kołem Polskiego Związku Niewidomych oraz Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych. Obejmują one realizację działań na rzecz zapewnienia wsparcia niepełnosprawnym studentom Politechniki Śląskiej, a także zwiększenia świadomości i umiejętności studentów oraz pracowników Politechniki Śląskiej w zakresie wsparcia i udzielania pomocy osobom z ograniczeniami.
 
Bardzo się cieszę, że możemy podpisać porozumienia z kolejnymi stowarzyszeniami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych – podkreślał rektor prof. Arkadiusz Mężyk. – Jesteśmy zobligowani do tego, by uczelnia była otwarta dla wszystkich, by nikt nie był pozbawiony możliwości zdobywania wiedzy. Obiekty znajdujące się w zasobach naszej uczelni to często budynki już zabytkowe, znajdujące się pod ochroną konserwatorską, co z założenia generuje znaczne utrudnienia dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Tym bardziej więc musimy działać na rzecz likwidacji barier architektonicznych.
 
Uczestnicy spotkania wyrazili zadowolenie z możliwości podpisania porozumień, doceniając jednocześnie zaangażowanie przedstawicieli Politechniki Śląskiej w działaniach na rzecz ułatwienia zdobywania wiedzy osób niepełnosprawnych.
 
 

Wiadomość utworzona: 14 maja 2019 09:25, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 14 maja 2019 09:26, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
13 maja 2019
Dni Jakości Kształcenia

Kolejny już raz na Politechnice Śląskiej będą miały miejsce Dni Jakości Kształcenia. Dwudniowe spotkanie odbędzie się 14 i 15 maja. Na uczestników czekają seminaria oraz warsztaty.
 
We wtorek, 14 maja, w Sali Senatu Politechniki Śląskiej odbędzie się VI Ogólnopolskie Spotkanie Pełnomocników Rektorów ds. Jakości Kształcenia.
 
W środę, 15 maja, w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” na uczestników wydarzenia czeka seminarium pt. „Rozwój uczelni XXI wieku a współczesne wyzwania jakości kształcenia”. Tuż po nim odbędą się warsztaty dla pracowników pt. „Ewaluacja efektów kształcenia w szkolnictwie wyższym”, a następnie dla studentów pt. „Ankietyzacja jako wyraz partycypacji studentów w procesie oceny jakości kształcenia”.

Organizatorzy serdecznie zapraszają do czynnego udziału w seminarium i przygotowanych warsztatach.

Szczegóły wydarzenia dostępne są tutaj.
 
 

Wiadomość utworzona: 13 maja 2019 15:56, autor: Katarzyna Wojtachnio
11 maja 2019
Dzień Sportu już wkrótce!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Sportu Politechniki Śląskiej. Już 15 maja uczestnicy tej cieszącej się wielkim powodzeniem imprezy sportowej będą mogli spróbować swoich sił m.in. w boksie, sumo, przeciąganiu liny czy siłowaniu na rękę. Pierwsze konkurencje rozpoczną się już o godz. 8.30, oficjalne przywitanie gości z udziałem prof. Jerzego Buzka, posła do Parlamentu Europejskiego, i rektora prof. Arkadiusza Mężyka, odbędzie się o godz. 12.00 w hali Ośrodka Sportu przy ul. Akademickiej 26.

Festynowi będzie towarzyszył Festiwal Sportów Nieolimpijskich Uczelni Śląskich. Studenci z kilku śląskich uczelni będą rywalizować m.in. w darcie, disc golfie, biegu na orientację.
Podczas Dnia Sportu, jak co roku, odbędą się również Mistrzostwa Politechniki Śląskiej m.in. w tenisie ziemnym, stołowym, w wyciskaniu sztangi leżąc, zawodach strongman dla amatorów, biegu przełajowym i wielu innych dyscyplinach. Wisienką na torcie Mistrzostw Politechniki Śląskiej będzie mecz piłki nożnej pomiędzy zwycięzcami Uczelnianej Ligii Profesorów a Uczelnianej Ligii Studentów, który zostanie rozegrany w hali Ośrodka Sportu  o godz. 11.00.

Podczas festynu nie zabraknie też pokazów. Zobaczymy m.in. mecz Bubble Football Dziekani & Studenci oraz pole dance w wykonaniu mistrzyni świata Aleksandry Bednarz.
Natomiast po wręczeniu nagród, cała społeczność akademicka spróbuje pobić w Arenie Gliwice rekord Guinnessa w największej na świecie ilości osób robiących pompki.

Szczegółowe informacje można znaleźć na plakacie.

Wiadomość utworzona: 11 maja 2019 16:31, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 11 maja 2019 16:32, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
10 maja 2019
Zakopower i Sarsa wystąpią na "Śląsk Maturzystom"

Już jutro, 11 maja, dla maturzystów z całego Śląska zagrają w Gliwicach Sonbird, Sarsa oraz Zakopower. Koncerty odbędą się w ramach trzeciej już edycji wydarzenia „Śląsk Maturzystom”, zorganizowanego wspólnie przez miasto Gliwice oraz Politechnikę Śląską.
 
Impreza odbędzie się przy hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice i rozpocznie się o godz. 17.30 koncertem zespołu Sonbird. O godz. 19.00 odbędzie się wręczenie nagrody dla najlepszego maturzysty 2018 roku przyjętego na pierwszy rok studiów na Politechnice Śląskiej. Następnie na scenie wystąpi Sarsa, a o godz. 21.00 gwiazda wieczoru – zespół Zakopower.
 
To nie koniec atrakcji dla mieszkańców Gliwic. W sobotę i niedzielę, 11 i 12 maja, na łące przy parku Chrobrego odbędzie się także X Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni oraz pełen atrakcji sportowy piknik rodzinny.
 
Program wydarzenia dostępny jest tutaj.
 
Miasto Gliwice oraz Politechnika Śląska zapraszają!

Wiadomość utworzona: 10 maja 2019 14:38, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 10 maja 2019 14:39, wykonana przez: Anna Mrowiec
10 maja 2019
Zmarła mgr Joanna Borysławska

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 8 maja w wieku 67 lat zmarła mgr Joanna Borysławska, wieloletni starszy wykładowca Ośrodka Sportu.
 
Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w dniu 11 maja o godz. 13:00 w kaplicy na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach. 

Wiadomość utworzona: 10 maja 2019 14:17, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 10 maja 2019 14:17, wykonana przez: Anna Mrowiec
9 maja 2019
23. Piknik Naukowy w Warszawie już w sobotę!

Politechnika Śląska już po raz trzeci będzie obecna na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 11 maja, na PGE Narodowym. Na zwiedzających będzie czekać około 1000 pokazów, doświadczeń i prezentacji.

W tegorocznej, 23. już edycji Pikniku Naukowego, reprezentację Politechniki Śląskiej tworzy 13 zespołów, których koordynatorami są profesorowie, doktorzy, doktoranci oraz studenci wydziałów: Organizacji i Zarządzania, Budownictwa, Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Górnictwa i Geologii, Elektrycznego, Instytutu Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznego, Kolegium Nauk Społecznych i Filologii Obcych, a także Inżynierii Środowiska i Energetyki.

Piknik Naukowy w tym roku odbywa się pod hasłem „My i maszyny”. Natomiast hasłem przewodnim Politechniki Śląskiej podczas imprezy będzie „Nauka dla przyszłości”. Stoisko naszej uczelni będzie się mieścić w Strefie Przyszłości, w namiocie A3. 
Organizatorem z ramienia Politechniki Śląskiej jest Centrum Popularyzacji Nauki. 

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Co roku uczestniczy w nim około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Co roku odwiedza go ok. 100 – 120 tys. osób.
 

Wiadomość utworzona: 9 maja 2019 14:52, autor: Anna Mrowiec
9 maja 2019
II Międzynarodowy Kongres Naukowy „Zrównoważony rozwój – Perspektywy na przyszłość”

II Międzynarodowy Kongres Naukowy „ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ – PERSPEKTYWY NA PRZYSZŁOŚĆ” odbędzie się 10 maja na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu. Kongres organizowany jest pod honorowym patronatem posła do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzego Buzka, prezydent Zabrza Małgorzaty Mańki-Szulik oraz rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka.
 
Tematyka Kongresu nawiązywać będzie do ważkich zagadnień współczesności, mieszczących się w szeroko pojętej problematyce zrównoważonego rozwoju, począwszy od odpowiedzialnego wzrostu gospodarczego poprzez inkluzywny rozwój społeczny aż po zagadnienia z zakresu ekologii, ochrony środowiska, sozologii z uwzględnieniem circular economy i najnowszych trendów rozwojowych związanych z czwartą rewolucją przemysłową, przemysłem 4.0, sztuczną inteligencją i społeczeństwem 4.0. Problematyka jest szeroko ujęta, ale żeby kompetentnie mówić o zrównoważonym rozwoju, należy przyjąć perspektywę holistyczną.
 
Kongres jest okazją do podzielenia się przemyśleniami, badaniami i pomysłami, w jaki sposób efektywnie realizować założenia koncepcji zrównoważonego rozwoju dla dobra teraźniejszej i przyszłych generacji.
 
Bloki tematyczne Kongresu:
1. Biznes, finanse i strategie globalnej gospodarki.
2. Prawo i polityka instrumentami procesów zmian.
3. Socjologia, demografia, czyli aspekt społeczny i kulturowy w procesach transformacji.
4. Zrównoważony rozwój wyzwaniem wobec edukacji, sportu i turystyki.
5. Badania i Rozwój [B+R], ekologia, ochrona środowiska w kontekście zrównoważonego rozwoju.
6. Ekologia, ochrona środowiska oraz aspekt architektoniczny w kontekście zrównoważonego rozwoju.
7. Multidimensional nature of sustainable development.
 
Organizatorem Kongresu jest Katedra Stosowanych Nauk Społecznych Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, a współorganizatorami Miasto Zabrze, Biura Posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka i Śląskie Centrum Etyki Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju.
 

Wiadomość utworzona: 9 maja 2019 13:08, autor: Anna Mrowiec
9 maja 2019
Prof. Eugeniusz Świtoński doktorem honoris causa Politechniki Opolskiej

Prof. Eugeniusz Świtoński z Wydziału Mechanicznego Technologicznego został uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. Uroczystość, która została zorganizowana w ramach Święta Politechniki Opolskiej i była połączona z promocjami doktorskimi, odbyła się 8 maja. Profesor już po raz szósty został uhonorowany najwyższą godnością akademicką.

W uroczystości wzięli licznie udział przedstawiciele Politechniki Śląskiej na czele z rektorem prof. Arkadiuszem Mężykiem, a także m.in. rektorzy, prorektorzy i naukowcy wielu polskich uczelni oraz społeczność akademicka Politechniki Opolskiej.

– Możliwość osobistego uczestniczenia w tej podniosłej uroczystości jest dla mnie, wychowanka Pana Profesora, niezwykle ważna. Profesor, wykształciwszy kilka pokoleń naukowców, stał się dla nas niekwestionowanym autorytetem i wielokrotnie pomagał nam podejmować życiowe decyzje, decydujące o ścieżce naszej kariery zawodowej – powiedział podczas uroczystości prof. Arkadiusz Mężyk.

Prof. Eugeniusz Świtoński od lat współpracuje z Politechniką Opolską. Jego mentorem był rektor tej uczelni  w latach 1975-1981 – prof. Oswald Mateja.

Profesor tytułem doktora honoris causa został uhonorowany już po raz szósty. Tytuł ten nadały mu już Politechnika Śląska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Lubelska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Prof. Eugeniusz Świtoński urodził się w 1940 r. w Drohiczynie. W 1963 r. ukończył Politechnikę Poznańską i rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej. Stopień doktora uzyskał w 1970 r., a doktora habilitowanego w 1980. W 1999 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1991 do 2013 r. kierował Katedrą Mechaniki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Jest założycielem Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Śląskiej.

Był promotorem ponad 200 prac dyplomowych, jest ponadto autorem aż 24 podręczników akademickich i monografii naukowych oraz ponad 300 artykułów i referatów. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół mechaniki teoretycznej i doświadczalnej, mechatroniki i biomechaniki.
 

Wiadomość utworzona: 9 maja 2019 09:30, autor: Anna Mrowiec
8 maja 2019
„Śląsk Maturzystom” już za kilka dni!

Już w najbliższą sobotę, 11 maja, dla maturzystów z całego Śląska zagrają w Gliwicach Sonbird, Sarsa oraz Zakopower. Koncerty odbędą się w ramach trzeciej już edycji wydarzenia „Śląsk Maturzystom”, zorganizowanego wspólnie przez miasto Gliwice oraz Politechnikę Śląską.
 
Impreza odbędzie się przy hali widowiskowo-sportowej Arena Gliwice i rozpocznie się o godz. 17.30 koncertem zespołu Sonbird. O godz. 19.00 odbędzie się wręczenie nagrody dla najlepszego maturzysty 2018 roku przyjętego na pierwszy rok studiów na Politechnice Śląskiej. Następnie na scenie wystąpi Sarsa, a o godz. 21.00 gwiazda wieczoru – zespół Zakopower.
 
To nie koniec atrakcji dla mieszkańców Gliwic. W sobotę i niedzielę, 11 i 12 maja, na łące przy parku Chrobrego odbędzie się także X Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni oraz pełen atrakcji sportowy piknik rodzinny.
 
Program wydarzenia dostępny jest tutaj.
 
Miasto Gliwice oraz Politechnika Śląska zapraszają!

 

Wiadomość utworzona: 8 maja 2019 14:01, autor: Anna Mrowiec
8 maja 2019
Stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2019 r.
Można składać wnioski o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców wykazujących się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.

Stypendium przyznawane jest na okres nie dłuższy niż 3 lata (36 miesięcy). Maksymalna wysokość stypendium nie może przekroczyć 5390 zł miesięcznie. Wysokość stypendium oraz okres otrzymywania zostaną ustalone w decyzji w sprawie przyznania stypendium – w zależności od wysokości środków przewidzianych na ten cel w budżecie ministra.

Wnioski (wydruk z systemu OSF) z podpisem kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej oraz wymaganymi załącznikami należy składać w Biurze Badań Naukowych do 27 maja 2019 r.

Ponadto wygenerowany z systemu OSF wniosek w formacie pdf należy przesłać na adres: RN2-BBN@polsl.pl

W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Badań Naukowych pod numerem tel. 32 237 22 05, 32 400 30 13.

Wszelkie niezbędne informacje można znaleźć pod niżej zamieszczonymi linkami:
 
 
II edycja 2019 r.
W tym roku MNiSW przewiduje również drugą edycję naboru wniosków o przyznanie stypendium dla wybitnych młodych naukowców w terminie od 1 do 31 grudnia 2019 r. Informacja w tej sprawie zostanie ogłoszona odrębnie na stronach MNiSW.
 

Wiadomość utworzona: 8 maja 2019 10:04, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 8 maja 2019 10:05, wykonana przez: Anna Mrowiec
8 maja 2019
Bezpłatne szkolenia online z Web of Science w maju

Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej zaprasza na bezpłatne szkolenia internetowe Web of Science Group w maju - Resarch. Smarter. Porady i  cenne wskazówki ekspertów  będą pomocne na każdym etapie pracy badawczej. Szkolenia będą prowadzone w języku polskim.
 
Stań na ramionach Gigantów: odblokuj swoje odkrycia badawcze dzięki sieci cytowań Eugene'a Garfielda
15 maj 2019 godz. 10:00
Link do rejestracji
 
Współpracować? To jest pytanie
22 maj 2019 godz. 10:00
Link do rejestracji
 
Wyszukiwanie, wykorzystanie i analiza treści otwartego dostępu (Open Access): co trzeba wiedzieć
28 maj 2019 godz. 10:00
Link do rejestracji
 
 
 
 

Wiadomość utworzona: 8 maja 2019 08:49, autor: Anna Mrowiec
8 maja 2019
Wolne miejsca na wycieczkę w Beskid Śląski

Dział Gospodarki Nieruchomościami i Spraw Socjalnych  informuje, że zostały jeszcze wolne miejsca na wycieczkę w Beskid Śląski do Jaworzynki, Koniakowa i Ochodzity w sobotę, 11 maja. Cena wycieczki wynosi 50 zł.

W programie wycieczki m.in. w Jaworzynce – Czadeczce oglądanie głuszców w wolierze przez weneckie okno oraz zwiedzanie Muzeum na Grapie. Wycieczka z przewodnikiem.

Informacje na temat wycieczki można uzyskać  pod telefonem 32 237 22 15.

Wiadomość utworzona: 8 maja 2019 07:06, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 8 maja 2019 07:18, wykonana przez: Anna Mrowiec
7 maja 2019
Zmarł prof. dr hab. inż. arch. Lech Michał Rościszewski

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 28 kwietnia 2019 zmarł prof. dr hab. inż. arch. Lech Michał Rościszewski, wieloletni wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, wybitny architekt.

Był partyzantem Batalionu „Skała” Armii Krajowej, miał tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, był architektem-urbanistą specjalizującym się w kształtowaniu struktur komunikacyjnych i ruralistyce.

W 1950 roku uzyskał dyplom na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Doktorat obronił na Politechnice Śląskiej, habilitował się na Politechnice Warszawskiej, w 1986 roku uzyskał tytuł profesora. Na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej pracował w latach 1978-1995. Był również profesorem na Politechnice Radomskiej, GWSH i WST w Katowicach. 

Poza pracą na uczelni współpracował z wieloma biurami projektów w Krakowie, Katowicach i Gliwicach. Był wieloletnim pracownikiem Centralnego Instytutu Kolejnictwa, gdzie pełnił funkcję Kierownika Pracowni w Katowicach. Był autorem około 80 projektów, w tym opracowań dla aglomeracji Górnośląskiej, Krakowa, Bagdadu i Rzymu. Napisał blisko 130 artykułów naukowych.

Był ekspertem Ministra Planowania Republiki Iraku, członkiem Komisji Urbanistyki KUiA PAN, SARP, TUP, Polskiego Klubu Ekologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Ekspertów Narodów Zjednoczonych, International Society of City & Regional Planners, European Commission of Villages & Small Towns (EcoVaST), EAEE.

Pogrzeb odbędzie się dnia 11 maja 2019 roku o godz. 12.00 na cmentarzu w Będkowicach (gmina Wielka Wieś k/Krakowa)
 

Wiadomość utworzona: 7 maja 2019 13:17, autor: Anna Mrowiec
7 maja 2019
Wiosna w AIP - ZUS dla przedsiębiorcy, studenta i pracownika Politechniki Śląskiej

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej wraz z przedstawicielami ZUS Oddział w Zabrzu zapraszają na indywidualne konsultacje z Ekspertem, w trakcie których będzie można uzyskać informacje w szerokim zakresie zarówno spraw dotyczących działalności gospodarczej (rejestracja i obowiązki wobec ZUS, Konstytucja Biznesu - „mały ZUS”, ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, zawierania umów o dzieło, zlecenie i o pracę), jak i  świadczeń przysługujących z systemu ubezpieczeń społecznych, w tym rent rodzinnych i socjalnych, oraz emerytur.

Osoby zainteresowane będą miały możliwość założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Konsultacje rozpoczną się w środę, 22 maja, w siedzibie AIP przy ul. Banacha 7 od godz. 12.00.

Zapisy z preferowaną godziną proszę zgłaszać pod adresem aip@polsl.pl lub telefonicznie 32 237 1985.
Liczba miejsc ograniczona.
 

Wiadomość utworzona: 7 maja 2019 08:48, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 7 maja 2019 08:49, wykonana przez: Anna Mrowiec
6 maja 2019
Dyżur prawnika Państwowej Inspekcji Pracy na Politechnice Śląskiej

Biuro Karier Studenckich zaprasza studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej do udziału w indywidualnych konsultacjach z prawnikiem Państwowej Inspekcji Pracy, podczas których będą udzielane porady w zakresie prawa pracy, rodzajów umów oraz przepisów BHP w miejscu pracy.

Prawnik będzie dyżurował w środy: 15 maja oraz 12 czerwca, w godz. 14:00-17:00 w siedzibie Biura Karier Studenckich w Gliwicach przy ul. Konarskiego 20, pok. 106.
 
Zgłoszenia zainteresowanych przyjmowane są pod adresem: kariera@polsl.pl – prosimy o podanie preferowanego terminu oraz godziny spotkania.

Wiadomość utworzona: 6 maja 2019 07:11, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 6 maja 2019 07:21, wykonana przez: Anna Mrowiec
2 maja 2019
Blockchainowa rewolucja przemysłowa 4.0

Co to jest blockchain? Na czym polega? Do czego służy? Na te pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas konferencji „Blockchain-Przemysł 4.0. Poznaj. Zrozum. Zastosuj”, która odbędzie się 23 maja w Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 22B. Konferencję organizuje Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach, Politechnika Śląska jest współorganizatorem tego wydarzenia.
 
Swój udział w konferencji już zapowiedzieli m.in. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic, Marcin Krupa, prezydent Katowic, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, Janusz Steinhoff, przewodniczący Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz wielu innych znakomitych gości.

Konferencja jest częścią obchodów 160-lecia powstania Izby. Udział jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się poprzez stronę http://www.blockchain.riph.com.pl/. Tam też można znaleźć szczegółowy program.

Warunkiem udziału w konferencji jest wypełnienie oraz przesłanie zgłoszenia udziału (za pomocą przycisku WEŹ UDZIAŁ). Zgłoszenia należy przesłać najpóźniej do 10 dni roboczych przed rozpoczęciem wydarzenia. Po upływie tego terminu zgłoszenie uczestnictwa jest dopuszczalne na podstawie uprzedniego telefonicznego uzgodnienia z Organizatorem.
 

Wiadomość utworzona: 2 maja 2019 08:20, autor: Anna Mrowiec
30 kwietnia 2019
Nabór do konkursu Indywidualnych Programów Studiów

Rozpoczął się nabór do III edycji konkursu na realizację Indywidualnych Programów Studiów (IPS) realizowanych w formie Project Based Learning (PBL). Konkurs jest realizowany w ramach projektu "Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. 

III edycja konkursu przeznaczona jest dla studentów II stopnia kształcenia, począwszy od studentów, którzy w semestrze zimowym 2019/2020 rozpoczną II semestr studiów. Opiekunami w projektach mogą być pracownicy naukowo-dydaktyczni bądź dydaktyczni Politechniki Śląskiej.
 
Pierwszy etap konkursu to zgłoszenie tematów projektów poprzez Platformę Zdalnej Edukacji w terminie do 15 maja 2019 roku.
 
Serdecznie zapraszamy do aplikowania!

Wiadomość utworzona: 30 kwietnia 2019 13:51, autor: Anna Mrowiec
30 kwietnia 2019
Studenci Politechniki Śląskiej nagrodzeni za referaty

Studenci Politechniki Śląskiej zostali nagrodzeni w konkursie na najlepszy referat IX Ogólnopolskiej Konferencji Budowlanej Studentów i Doktorantów – EUROINŻYNIER, która odbyła się w dniach 11 - 13 kwietnia na Politechnice Krakowskiej. Organizatorem wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Konstrukcji Żelbetowych Conkret Politechniki Krakowskiej. W konferencji wzięli udział studenci każdego stopnia studiów z całego kraju.

Politechnikę Śląską swoimi referatami reprezentowało czterech przedstawicieli z Wydziału Budownictwa. Każde opracowanie oraz prezentacja oceniane były przez Jury w kategoriach podzielonych na stopnie studiów. Laureatami konkursów z naszej uczelni zostali:

- mgr inż. Natalia Paszek: „Wpływ temperatury dojrzewania na wytrzymałość geopolimeru na bazie metakaolinu z kruszywem w postaci odpadowego rozdrobnionego szkła kineskopowego"
(II miejsce w konkursie referatów studiów doktoranckich),

- mgr inż. Krzysztof Grzyb (absolwent): „Analiza porównawcza ściskanych ścian nieskrępowanych i skrępowanych, murowanych z autoklawizowanego betonu komórkowego”
(Nagroda JM Rektora PK za najlepszy referat spoza PK w konkursie referatów studiów doktoranckich),

- mgr inż. Dawid Brzezowski (absolwent): „Modelowanie procesu nasuwania podłużnego estakady nad torami kolejowymi w Gliwicach z wykorzystaniem technologii BIM"
(Nagroda JM Rektora PK za najlepszy referat spoza PK w konkursie referatów studiów magisterskich),

- inż. Szymon Grzesiak: „Numeryczne modelowanie strefy kontaktu w elementach prefabrykowanych".

Serdecznie gratulujemy!
 

Wiadomość utworzona: 30 kwietnia 2019 08:32, autor: Anna Mrowiec
29 kwietnia 2019
Prof. Eugeniusz Świtoński doktorem honoris causa Politechniki Opolskiej

Prof. Eugeniusz Świtoński zostanie uhonorowany tytułem doktora honoris causa Politechniki Opolskiej. Uroczystość, która jest organizowana w ramach Święta Politechniki Opolskiej i będzie połączona z promocjami doktorskimi, odbędzie się 8 maja o  godz. 13.00.
 
Prof. Eugeniusz Świtoński tytułem doktora honoris causa zostanie uhonorowany już po raz szósty. Tytuł ten nadały mu już Politechnika Śląska, Politechnika Rzeszowska, Politechnika Lubelska, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Wojskowa Akademia Techniczna.

Prof. Eugeniusz Świtoński urodził się w 1940 r. w Drohiczynie. W 1963 r. ukończył Politechnikę Poznańską i rozpoczął pracę na Politechnice Śląskiej. Stopień doktora uzyskał w 1970 r., a doktora habilitowanego w 1980. W 1999 r. został mianowany na stanowisko profesora zwyczajnego. Od 1991 do 2013 r. kierował Katedrą Mechaniki Stosowanej na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej. Jest założycielem Centrum Zaawansowanych Technologii Bezpieczeństwa i Obronności Politechniki Śląskiej.
Był promotorem ponad 200 prac dyplomowych, jest ponadto autorem aż 24 podręczników akademickich i monografii naukowych oraz ponad 300 artykułów i referatów. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół mechaniki teoretycznej i doświadczalnej, mechatroniki i biomechaniki.

Wiadomość utworzona: 29 kwietnia 2019 08:08, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 29 kwietnia 2019 08:09, wykonana przez: Anna Mrowiec
26 kwietnia 2019
Posiedzenie Rady Społecznej Politechniki Śląskiej

Pierwsze w bieżącym roku posiedzenie Rady Społecznej Politechniki Śląskiej odbyło się 25 kwietnia. Przedstawiciele świata nauki, polityki oraz otoczenia społeczno-gospodarczego spotkali się w Sali Senatu Politechniki Śląskiej, by omówić bieżące kwestie istotne dla naszej uczelni.
 
Po krótkim przywitaniu zgromadzonych uczestników posiedzenia rektor Politechniki Śląskiej  prof. Arkadiusz Mężyk oddał głos profesorowi Jerzemu Buzkowi, który przedstawił stan negocjacji w zakresie unijnego programu Horyzont Europa 2021-2027, finansującego badania naukowe i innowacje. Profesor poinformował uczestników, że przyznano trzykrotnie większą kwotę na tak zwane „wzmocnienie doskonałości” w naszej części Europy, zwiększone również zostanie finansowanie dla polskich uczestników programów ramowych, dzięki czemu staną się one bardziej atrakcyjne dla naszych naukowców.
 
W dalszej części posiedzenia prof. Arkadiusz Mężyk zreferował postęp realizacji prac na Politechnice Śląskiej związanych z wdrażaniem Ustawy 2.0. Rektor poinformował członków Rady Społecznej m.in. o stanie prac nad nowym statutem uczelni, który będzie obowiązywać od 1 października 2019 r.
 
Kolejnym punktem posiedzenia były obchody jubileuszu 75-lecia Politechniki Śląskiej. Informacje na temat bogatego programu uroczystości jubileuszowych przedstawił prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz.
 
Podczas posiedzenia wyłoniono również nowego przewodniczącego Rady Społecznej Politechniki Śląskiej. W wyniku głosowania nowym przewodniczącym został Jarosław Mlonka, prezes Sumitomo SHI FW Energia, który pełnił dotychczas rolę wiceprzewodniczącego Rady. Podczas spotkania ustalono również, że wybór wiceprzewodniczącego Rady dokonany zostanie podczas kolejnego posiedzenia, które odbędzie się pod koniec czerwca bieżącego roku.
 

Wiadomość utworzona: 26 kwietnia 2019 15:05, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 26 kwietnia 2019 15:06, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
26 kwietnia 2019
Uwaga! Zmiana ruchu przy ul. Wrocławskiej

Most nad Kłodnicą przy ul. Wrocławskiej zostanie całkowicie wyłączony z ruchu w związku z planowanym remontem. Zamknięcie mostu nastąpi w nocy z 6 na 7 maja 2019.

W ramach tymczasowej organizacji ruchu przewidziano wprowadzenie objazdu głównego dla ul. Wrocławskiej ulicami Strzody, Dworcową, Kłodnicką do ul. Częstochowskiej i Konarskiego.

Ponadto na ul. Strzody w kierunku od ul. Wrocławskiej do ul. Dworcowej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy, a na odcinku ul. Dworcowej od Strzody do Kłodnickiej ruch dwukierunkowy.

Zostanie także odwrócony ruch jednokierunkowy na odcinku ul. Kłodnickiej od Dworcowej w kierunku Częstochowskiej.

Mapa objazdów dostępna tutaj

Wiadomość utworzona: 26 kwietnia 2019 12:05, autor: Anna Mrowiec
25 kwietnia 2019
Nagrody za prace magisterskie

Wręczono nagrody finalistom XIII Ogólnopolskiego Konkursu na najlepszą pracę magisterską dotyczącą zastosowania metod obliczeniowych do symulacji procesów cieplno-przepływowych, organizowanego przez Instytut Techniki Cieplnej Politechniki Śląskiej. Wśród laureatów znaleźli się studenci naszej uczelni. Uroczystość odbyła się w środę, 24 kwietnia.
 
Jury składające się z przedstawicieli przemysłu oraz profesorów uczelni technicznych wysłuchało prezentacji czwórki finalistów. Jurorzy podkreślili nie tylko bardzo wysoki poziom merytoryczny wszystkich finałowych prac, ale także sposób ich prezentacji.
 
Laureatami konkursu zostali:
1. miejsce: mgr inż. Jakub Gałecki (Politechnika Warszawska)
2. miejsce (dwa): mgr inż. Aleksandra Gaweł (Politechnika Śląska), mgr inż. Jakub Marciniec (Politechnika Śląska)
3. miejsce: mgr inż. Mateusz Strużek (Politechnika Śląska)
 
Ponadto komisja konkursowa przyznała cztery wyróżnienia:
- mgr. inż. Marcinowi Pająkowi (Akademia Górniczo-Hutnicza)
- mgr inż. Monice Pieszce-Łysoń (Akademia Górniczo-Hutnicza)
- mgr. inż. Arkadiuszowi Brenkowi (Politechnika Wrocławska)
- mgr. inż. Stanisławowi Głuchowi (Politechnika Gdańska)
 
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne ufundowane przez sponsorów konkursu: Symkom, MESco oraz SBB Energy.
 
Organizatorzy konkursu serdecznie zapraszają do wzięcia udziału w przyszłorocznej XIV edycji konkursu, na którą można zgłaszać prace magisterskie obronione w 2019 roku.
 

Wiadomość utworzona: 25 kwietnia 2019 14:14, autor: Anna Mrowiec
25 kwietnia 2019
Trwają zapisy do Szkoły Giełdowej

Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej wraz z Fundacją Giełdy Papierów Wartościowych zapraszają wszystkich zainteresowanych inwestowaniem na kursy Szkoły Giełdowej. Kursy są adresowane dla osób początkujących oraz średniozaawansowanych.

Szkoła Giełdowa przeznaczona jest dla osób stawiających pierwsze kroki na rynku kapitałowym. Przedstawia rynek ten w sposób zrozumiały, rzetelny oraz praktyczny. Pokazuje, że giełda jest także doskonałym miejscem do budowania oszczędności długoterminowych. Wykładowcami w Szkole Giełdowej są praktycy i specjaliści rynku kapitałowego, a także pracownicy akademiccy.
 
Terminy kursów:

- Podstawy inwestowania na giełdzie – program: https://www.gpw.pl/podstawy-inwestowania-na-gieldzie
11-12 maja 2019 roku
7-8 września 2019 roku

- Giełda dla średniozaawansowanych – program: https://www.gpw.pl/gielda-dla-sredniozaawansowanych
22-23 czerwca 2019 roku
28-29 września 2019 roku
 
Rejestracji należy dokonać poprzez stronę internetową
 

Wiadomość utworzona: 25 kwietnia 2019 07:04, autor: Anna Mrowiec
24 kwietnia 2019
Dziś Pierwszy Śląski Stand Up Naukowy

Czy naukowcy mają poczucie humoru i potrafią je pokazać? Przekonają się o tym już dziś uczestnicy Pierwszego Śląskiego Stand Up-u Naukowego, w którym wystąpi ośmioro naukowców z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach. Organizuje je Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej (CPN). Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00 w Klubie Studenckim Spirala. Wstęp jest wolny.
 
Podczas Pierwszego Śląskiego Stand Up-u Naukowego nie zabraknie też gości – Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, laureata tegorocznej nagrody Popularyzator Roku w kategorii Animator. Całość wydarzenia poprowadzi natomiast Antoni Syrek-Dąbrowski - komik, improwizator i scenarzysta związany ze Stand Up Polska.
 
Stand up to zyskujący coraz większą popularność rodzaj występu scenicznego, polegającego na monologu przed publicznością na żywo. W przeciwieństwie do kabaretu, stand up nie jest dopracowany i ma charakter luźnej wypowiedzi, stawiającej nacisk na kontakt z widzami. Ten rodzaj rozrywki zyskuje w Polsce coraz więcej fanów.
 
- Centrum Popularyzacji Nauki to miejsce, w którym proponujemy naukowcom m. in. szkolenie się w nowoczesnych formach popularyzacji nauki. Jedną z nich jest stand up naukowy, czyli popularyzacja nauki w lekkiej, humorystycznej formie. Na dwudniowym szkoleniu naukowcy będą tworzyć i szlifować pod okiem fachowca swoje wystąpienia, aby przedstawić efekt swojej dwudniowej pracy właśnie w Spirali. Takie wydarzenia są organizowane na świecie, w Polsce stand up naukowy dopiero zaczyna funkcjonować w świadomości popularyzatorów. Wymaga on nie tylko poczucia humoru, ale również ogromnej odwagi i dystansu do siebie. Czy śląscy naukowcy to potrafią? Zobaczcie sami – zaprasza prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor CPN.

Wiadomość utworzona: 24 kwietnia 2019 12:00, autor: Anna Mrowiec
23 kwietnia 2019
Spotkanie w sprawie rozwoju technologii lotniczych w Gliwicach

W Urzędzie Miasta w Gliwicach w piątek, 19 kwietnia, odbyło się spotkanie poświęcone współpracy w zakresie rozwijania technologii lotniczych na terenie Gliwic. Głównymi stronami spotkania były Miasto Gliwice, reprezentowanie przez sekretarza miasta Andrzeja Karasińskiego i Politechnika Śląska, reprezentowana przez prorektora ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusza Kotowicza oraz dyrektora Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej (CKKLCEŚ-W), prof. Jarosława Kozubę.
 
Ponadto w spotkaniu uczestniczyli: prezes GAPR  Bogdan Traczyk, dyrektor GAPR Sylwia Rudek-Matuszczak, dyrektor Aeroklubu Gliwickiego Beata Miącz-Pałka, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Jacek Bialik,  naczelnik Biura Rozwoju Miasta Katarzyna Kobierska, naczelnik Wydziału Edukacji Mariusz Kucharz oraz dyrektor  Zespołu Szkół Samochodowych im. Gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Gliwicach Jacek Płowiec.

Rozmowy stron dotyczyły przeprowadzanej modernizacji lotniska oraz planów zagospodarowania utworzonych nowych terenów inwestycyjnych wokół lotniska. Specjalizacja tego obszaru skupiałaby się na lotnictwie i przemyśle z nim związanym, w tym materiałach lotniczych. Pierwsza część modernizacji lotniska – nowy pas startowy, będzie oddany do użytkowania jeszcze w tym roku.

Obecność na terenie lotniska uruchomionego niedawno Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej ATO POLSL, działającego w ramach CKKLCEŚ-W,   który będzie kształcił pilotów samolotów liniowych, w oparciu m.in. o rozbudowywane gliwickie lotnisko, przyciągnęłaby nowych inwestorów, którzy do dyspozycji mieliby zaplecze praktyczne (teren lotniska) i naukowe (specjaliści z Politechniki Śląskiej).

 

Wiadomość utworzona: 23 kwietnia 2019 13:10, autor: Anna Mrowiec
23 kwietnia 2019
Otwarte seminarium w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza pracowników oraz studentów na kolejne w tym roku akademickim Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się w środę, 24 kwietnia, o godz. 14:00 w auli A budynku Centrum Nowych Technologii znajdujących się przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „Porous anodic aluminum oxide templates for production of high-density plasmonic nanostructure arrays” wygłosi Dr Juris Prikulis z Instytutu Fizyki Chemicznej Uniwersytetu Łotewskiego.
 
Podczas wystąpienia zostaną przedstawione sposoby wytwarzania i właściwości fizyko-chemiczne nanostruktur warstwowych typu metal-izolator-metal (MIMS). Jako przykłady konkretnych zastosowań zostaną zaprezentowane komplementarne struktury uporządkowane nanocząstek oraz nanootworów z warstwą tlenku aluminium typu PAAO oraz warstwą metaliczną wytworzona z Ag i Au, ze względu na wykorzystanie otrzymanych wzbudzeń plazmonowych w oddziaływaniu ze światłem z zakresu widzialnego i w podczerwieni.

Wykład w języku angielskim.
 
Serdecznie zapraszamy pracowników i studentów.

Wiadomość utworzona: 23 kwietnia 2019 09:56, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 23 kwietnia 2019 10:16, wykonana przez: Anna Mrowiec
19 kwietnia 2019
Życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych pragnę złożyć wszystkim Pracownikom i Studentom Politechniki Śląskiej życzenia zdrowych i spokojnych świąt, odpoczynku od codziennych trosk, a także wszelkiej pomyślności, szczęścia i pogody ducha na co dzień.

 
Prof. Arkadiusz Mężyk
Rektor Politechniki Śląskiej

Wiadomość utworzona: 19 kwietnia 2019 10:31, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 19 kwietnia 2019 10:32, wykonana przez: Anna Mrowiec
19 kwietnia 2019
Studenci Politechniki nagrodzeni w XX edycji Konkursu o Nagrodę FCA

Jedna rozprawa doktorska oraz pięć prac magisterskich studentów Politechniki Śląskiej zostało nagrodzonych w XX edycji Konkursu o Nagrodę Fiat Chrysler Automobiles. Uroczysta gala, podczas której laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, odbyła się w poniedziałek, 15 kwietnia, w Sali Senatu Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.
 
Jury konkursu nagrodziło rozprawę doktorską Przemysława Snopińskiego z Wydziału Mechanicznego Technologicznego oraz prace magisterskie Jakuba Hyli z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki, a także Poli Gwiaździńskiej, Danuty Zając, Kamila Miesiączka i Krystiana Molasy z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. Nagrody otrzymało także 6 studentów z Akademii Techniczno-Humanistycznej.

Podczas gali laureaci sami prezentowali swoje prace.

Prócz samych nagrodzonych oraz promotorów wyróżnionych prac, dziekanów i władz obu uczelni w uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciel Centrum Badań Fiata w Turynie Tommaso Giunti, Director Process Research & Innovation i przedstawiciele spółek grupy FCA.

Pierwszy konkurs odbył się w 1997 r. jako jedno z działań uprzednio podpisanego porozumienia ramowego o współpracy naukowo-technicznej i szkoleniowej pomiędzy Centrum Badań Fiat – Spółką Fiat Polska i Politechniką Warszawską oraz Politechniką Śląską. Już w II edycji, tzn. w 1998 r., do Konkursu dołączyła Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej – wówczas jeszcze jako filia Politechniki Łódzkiej. W 20 edycjach Konkursu FIAT/FCA nagrodzono łącznie 358 prac z wszystkich 3 uczelni, przeznaczając na ten cel prawie 1,5 mln złotych.

Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz promotorom wyróżnionych w XX edycji konkursu prac!

Wiadomość utworzona: 19 kwietnia 2019 07:01, autor: Anna Mrowiec
18 kwietnia 2019
Dyżur prawnika Państwowej Inspekcji Pracy

Biuro Karier Studenckich zaprasza studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej do udziału w indywidualnych konsultacjach z prawnikiem Państwowej Inspekcji Pracy, podczas których będą udzielane porady w zakresie prawa pracy, rodzajów umów oraz przepisów BHP w miejscu pracy. Prawnik będzie dyżurował w środę, 24 kwietnia, w godz. 14:00-17:00 w siedzibie Biura Karier Studenckich w Gliwicach przy ul. Konarskiego 20, pok. 106.
 
Zgłoszenia zainteresowanych przyjmowane są pod adresem kariera@polsl.pl – prosimy o podanie preferowanej godziny spotkania.

Wiadomość utworzona: 18 kwietnia 2019 14:25, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 18 kwietnia 2019 14:45, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
18 kwietnia 2019
Pierwszy Śląski Stand Up Naukowy

Czy naukowcy mają poczucie humoru i potrafią je pokazać? Przekonają się o tym uczestnicy Pierwszego Śląskiego Stand Up-u Naukowego, w którym wystąpi ośmioro naukowców z Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego oraz Instytutu Onkologii w Gliwicach. Organizuje je Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej (CPN). Impreza odbędzie się 24 kwietnia o godzinie 19:00 w Klubie Studenckim Spirala. Wstęp jest wolny.
 
Podczas Pierwszego Śląskiego Stand Up-u Naukowego nie zabraknie też gości – Dariusza Aksamita z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej, laureata tegorocznej nagrody Popularyzator Roku w kategorii Animator. Całość wydarzenia poprowadzi natomiast Antoni Syrek-Dąbrowski - komik, improwizator i scenarzysta związany ze Stand Up Polska.

Stand up to zyskujący coraz większą popularność rodzaj występu scenicznego, polegającego na monologu przed publicznością na żywo. W przeciwieństwie do kabaretu, stand up nie jest dopracowany i ma charakter luźnej wypowiedzi, stawiającej nacisk na kontakt z widzami. Ten rodzaj rozrywki zyskuje w Polsce coraz więcej fanów.
 
- Centrum Popularyzacji Nauki to miejsce, w którym proponujemy naukowcom m. in. szkolenie się w nowoczesnych formach popularyzacji nauki.  Jedną z nich jest stand up naukowy, czyli popularyzacja nauki w lekkiej, humorystycznej formie. Na dwudniowym szkoleniu naukowcy będą tworzyć i szlifować pod okiem fachowca swoje wystąpienia, aby przedstawić efekt swojej dwudniowej pracy właśnie w Spirali. Takie wydarzenia są organizowane na świecie, w Polsce stand up naukowy dopiero zaczyna funkcjonować w świadomości popularyzatorów. Wymaga on nie tylko poczucia humoru, ale również ogromnej odwagi i dystansu do siebie. Czy śląscy naukowcy to potrafią? Zobaczcie sami – zaprasza prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, dyrektor CPN.
 

Wiadomość utworzona: 18 kwietnia 2019 07:04, autor: Anna Mrowiec
16 kwietnia 2019
Zmarł rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik

Z głębokim żalem informujemy, że 14 kwietnia odszedł od nas rektor Politechniki Gdańskiej prof. Jacek Namieśnik, wybitny naukowiec, specjalista w zakresie chemii analitycznej i chemii środowiska.
 
Profesor Jacek Namieśnik przez całą karierę naukową był związany z Politechniką Gdańską, gdzie w 1972 r. ukończył studia na Wydziale Chemicznym. Tuż po ich ukończeniu rozpoczął pracę na macierzystym wydziale, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery akademickiej. W latach 1990-1996 był prodziekanem Wydziału Chemicznego, a w latach 1996-2002 i 2005-2012 pełnił funkcję dziekana, od 1995 roku był kierownikiem Katedry Chemii Analitycznej. Od 2016 roku pełnił funkcję rektora Politechniki Gdańskiej.

Prof. Jacek Namieśnik był specjalistą z zakresu chemii analitycznej i chemii środowiska, głównie nowych rozwiązań aparaturowych i metodycznych w zakresie przygotowania próbek do analizy. Był autorem lub współautorem ponad 800 prac opublikowanych w czasopismach z listy JCR oraz około 200 prac, które ukazały się w innych czasopismach. Był jednym z najbardziej aktywnych polskich chemików, zarówno pod względem naukowym, dydaktycznym, kształcenia młodej kadry, jak i organizacji życia akademickiego. Wypromował 66 doktorów (14 jako współpromotor).
 
Był profesorem honorowym Uniwersytetu w Bukareszcie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim OOP (1998) i Krzyżem Oficerskim OOP (2005), w 2001 roku otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk ścisłych. W 2007 roku otrzymał od Polskiego Towarzystwa Chemicznego medal Wiktora Kemuli za wybitne osiągnięcia w zakresie chemii analitycznej, w 2008 roku Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcia w zakresie inżynierii środowiska, w 2009 roku został laureatem konkursu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej o subsydium profesorskie w ramach programu MISTRZ. Był dwukrotnym laureatem Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
 
Prof. Jacek Namieśnik był doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie.
 
Odszedł od nas wybitny naukowiec i dydaktyk, a także doskonały organizator. Rodzinie oraz bliskim, a także całej społeczności akademickiej Politechniki Gdańskiej składamy wyrazy głębokiego współczucia.
 
W najbliższą środę, 17 kwietnia, odbędą się uroczystości pogrzebowe prof. Jacka Namieśnika:
 
● godz. 9:30–10:15 – nadzwyczajne, otwarte posiedzenie Senatu Politechniki Gdańskiej poświęcone pamięci Rektora, Aula w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej
 
● godz. 12:15–13:15 – msza żałobna pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głodzia, bazylika archikatedralna Trójcy Świętej w Gdańsku-Oliwie
 
● godz. 14:00 – pogrzeb (złożenie urny z prochami rektora) – Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku przy ul. Srebrniki 2; kondukt żałobny wyruszy spod bramy głównej cmentarza o godz. 14:00.

Wiadomość utworzona: 14 kwietnia 2019 21:50, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 16 kwietnia 2019 08:43, wykonana przez: Anna Mrowiec
12 kwietnia 2019
Politechnika zyskała kolejnego partnera do współpracy

Politechnika Śląska zacieśnia współpracę z instytutami naukowo-badawczymi i przedsiębiorstwami branży lotniczej. W czwartek, 11 kwietnia, zostało zawarte porozumienie o współpracy z Wojskowym Centralnym Biurem Konstrukcyjno-Technologicznym S.A. z siedzibą w Warszawie.
 
Z ramienia Politechniki Śląskiej umowę podpisał rektor prof. Arkadiusz Mężyk, natomiast ze strony Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego – prezes zarządu Piotr Kisiel.
 
Porozumienie zakłada współpracę w ramach działalności naukowo-dydaktycznej i badawczo-rozwojowej w obszarze szeroko rozumianej technologii lotniczej. Współpraca polegać będzie m.in. na wspólnym uruchamianiu i prowadzeniu badań naukowych oraz prac badawczo-rozwojowych i wdrożeniowych, programów podnoszenia kwalifikacji osób kadr naukowo-badawczych i inżynieryjno-technicznych.
 
W spotkaniu udział wzięli ze strony uczelni rektor prof. Arkadiusz Mężyk, prorektor Bogusław Łazarz, prof. Jarosław Kozuba, a ze strony Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego prezes zarządu Piotr Kisiel i główny specjalista ds. zarządzania procesowego Sławomir Sobczak. Obie strony zadeklarowały zamiar kolejnych, roboczych spotkań w celu m.in. zapoznania przedstawicieli wojskowego biura z dokonaniami Politechniki Śląskiej w zakresie szkolenia lotniczego.
 
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. zajmuje się konstruowaniem i produkcją nowoczesnych urządzeń na potrzeby obronności. Jest to jedyne w Polsce przedsiębiorstwo wyposażające kompleksowo lotniska wojskowe w urządzenia do naziemnej obsługi statków powietrznych. Obecnie firma kieruje swoją ofertę również do sektora cywilnego.
 

 

Wiadomość utworzona: 12 kwietnia 2019 11:45, autor: Anna Mrowiec
12 kwietnia 2019
Publikowanie artykułów z 25% zniżką w czasopismach Multidisciplinary Digital Publishing Institute (MDPI)

Biblioteka Główna informuje, że do 31 marca 2020 roku zostało przedłużone członkostwo Politechniki Śląskiej w MDPI i wszyscy pracownicy Politechniki Śląskiej mogą publikować swoje artykuły z 25% zniżką w czasopismach Multidisciplinary Digital Publishing Institute (MDPI) na zasadzie swobodnego dostępu (Open Access).
 
MDPI - to szwajcarska baza typu Open Access, w której można publikować artykuły odpłatnie lub nieodpłatnie – w zależności od rodzaju wybranego czasopisma. Artykuły są recenzowane przez zespół specjalistów. Politechnika Śląska jest członkiem MDPI i bierze udział w projekcie MDPI Institutional Membership Program. Członkostwo Politechniki daje autorom możliwość skorzystania ze zniżki za publikację w czasopismach odpłatnych.
 
Dodatkowe informacje:
 
 
 
 
Zapraszamy do zapoznania się z bazą i publikowanie na zasadzie Open Access!
 

Wiadomość utworzona: 12 kwietnia 2019 10:42, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 12 kwietnia 2019 11:40, wykonana przez: Anna Mrowiec
11 kwietnia 2019
Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej już za nami

Za nami Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej, który w tym roku był połączony z ogólnopolską akcją „Dziewczyny na Politechniki!”. Naszą uczelnię odwiedziły tłumy młodych ludzi ze Śląska i spoza niego, którzy w tym roku przystąpią do egzaminu dojrzałości. W ramach wydarzenia na uczestników czekało mnóstwo atrakcji, m.in.  stoiska kół naukowych czy „Bieg w kasku” wokół Centrum Nowych Technologii.

W ramach Dnia Otwartego, który odbywał się w Centrum Edukacyjno-Kongresowym, uczniowie mogli dowiedzieć się wszystkiego o ofercie edukacyjnej i procesie rekrutacji na studia, a także porozmawiać z przedstawicielami studentów i studenckich kół naukowych, którzy prezentowali swoje projekty i prace.  Dodatkowo uczniowie mogli spotkać się z przedstawicielami firm z obszaru IT – EUVIC oraz APA Group – które były partnerami wydarzenia.

Uczestnicy Dnia Otwartego  mieli także okazję zwiedzić kampus naszej uczelni, laboratoria i wydziały, na których pragną rozpocząć studia.

Gwoździem programu był „Bieg w kasku”. Mimo przejmującego chłodu na starcie stanęło ponad 400 dziewczyn. Najlepsza okazała się studentka III roku Wydziału Budownictwa. Uczestniczki miały do pokonania 180 metrów. Impreza z roku na rok przyciąga coraz więcej chętnych i jest organizowana w ramach akcji „Dziewczyny na Politechniki”.

Akcja „Dziewczyny na Politechniki!” jest organizowana w całym kraju od 12 lat wspólnie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” oraz Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Jej głównym celem jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.
 

Wiadomość utworzona: 11 kwietnia 2019 14:32, autor: Anna Mrowiec
11 kwietnia 2019
Drużyna Politechniki Śląskiej zmierzyła się legendami handballu

Widowiskowe akcje i parady bramkarzy oraz walka do ostatniego gwizdka – tak wyglądało wczorajsze spotkanie w Arenie Gliwice gwiazd handballu pod wodzą Bogdana Wenty z drużyną Politechniki Śląskiej, której przewodził rektor prof. Arkadiusz Mężyk. Wszystko to jednak w sympatycznej i luźnej atmosferze i w szczytnym celu – dochód z meczu bowiem zostanie przeznaczony na leczenie 5-letniego Sebastiana Terpińskiego, który zmaga się z wadą serca. Choć drużyna Politechniki przegrała 19:28 (9:14), nasi kibice nie mogli narzekać na brak emocji.

Kibice, którzy przyszli wczoraj  dopingować reprezentację Polski w meczu z Niemcami w eliminacjach do Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, mogli również zobaczyć po tym niestety przegranym przez Biało-Czerwonych spotkaniu żywe legendy polskiego handballu w starciu z drużyną Politechniki Śląskiej. 

Mecz, mimo że rozegrany w luźnej atmosferze, obfitował w wiele ciekawych i widowiskowych akcji, przeprowadzanych zarówno przez gwiazdy, jak i reprezentantów Politechniki.
W składzie politechnicznej drużyny znaleźli się m.in. pracownicy, studenci i absolwenci Politechniki Śląskiej, a także byli zawodnicy piłki ręcznej, m.in. Arkadiusz Kowalski, Monika Migała czy Arkadiusz Miszka. Trenerem naszej drużyny był  rektor prof. Arkadiusz Mężyk, a asystentem trenera dyrektor Ośrodka Sportu doc. Krzysztof Czapla, natomiast za atmosferę w zespole był odpowiedzialny prorektor prof. Janusz Kotowicz. Do boju na ławce trenerskiej zachęcał drużynę także prorektor prof. Bogusław Łazarz.

W drużynie gwiazd mogliśmy podziwiać takie sławy jak: Sławomir Szmal, Mariusz Jurasik, Grzegorz Tkaczyk, Patryk Kuchczyński czy Marcin Lijewski.

Mecz w Arenie Gliwice zobaczyło kilka tysięcy fanów piłki ręcznej.

Wiadomość utworzona: 11 kwietnia 2019 09:12, autor: Anna Mrowiec
11 kwietnia 2019
Dziś Dzień Otwarty i akcja „Dziewczyny na Politechniki!”

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej połączony z ogólnopolską akcją „Dziewczyny na Politechniki!” odbędzie się 11 kwietnia. Do udziału w Dniu Otwartym zapraszamy wszystkich maturzystów i uczniów szkół średnich, ale szczególnie do odwiedzenia Politechniki zachęcamy dziewczyny. Z myślą o nich przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji, w tym m.in. „Bieg w kasku” wokół Centrum Nowych Technologii. Impreza rozpocznie się o godz. 10.00.

W pierwszej, oficjalnej części, odbędą się pokazy i wykłady. Następnie odwiedzający Politechnikę Śląską będą mogli spotkać się z przedstawicielami, pracownikami i studentami wszystkich wydziałów Politechniki Śląskiej, porozmawiać i zadać pytania dotyczące studiów. Dodatkowo uczniowie będą mogli spotkać się z przedstawicielami firm związanych z IT, które wystąpią u nas jako partnerzy wydarzenia.

Na miejscu będą też obecne studenckie koła naukowe, które zaprezentują swoje prace i ciekawe projekty takie jak drony, bolidy, eksperymenty chemiczne.

Specjalnie z myślą o dziewczynach przygotowano „Bieg w kasku” wokół Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej. Zwyciężczynie staną na podium i otrzymają nagrody z rąk władz Politechniki Śląskiej. W zeszłym roku w biegu na Politechnice Śląskiej wzięło udział ponad 200 dziewczyn, najwięcej w Polsce.

Ostatnim punktem imprezy będzie zwiedzanie wybranych wydziałów.

Akcja „Dziewczyny na Politechniki!” jest organizowana w całym kraju od 12 lat wspólnie przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” oraz Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych. Jej głównym celem jest przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.
 
Program imprezy:
 
10:00 Powitanie przez rektora CEK, aula A 
10:10 Prezentacja oferty edukacyjnej CEK, aula A 
10:30 Prezentacja zasad rekrutacji CEK, aula A
11:00 Odwiedzanie stoisk wydziałowych oraz Studenckich Kół Naukowych CEK, korytarze na parterze i I piętrze
11:45 Bieg w kasku dla dziewczyn wokół CNT - zapisy
13:00 Zwiedzanie wydziałów kampus 
14:00 Zwiedzanie wydziałów kampus
 
Więcej informacji można znaleźć tutaj

Wiadomość utworzona: 10 kwietnia 2019 13:27, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 11 kwietnia 2019 08:09, wykonana przez: Anna Mrowiec
10 kwietnia 2019
Trwa nabór do stypendiów Santander

Santander Universidades ogłosił nabór do kolejnych programów globalnych – tym razem skierowane są do studentów wyrażających chęć stania się przedsiębiorcami oraz dla kobiet z wieloletnim doświadczeniem przygotowujących się do zajęcia najwyższych stanowisk w firmach i organizacjach.

Programy stypendialne Santander TrepCamp Entrepreneurial Simulator 2019 oraz Santander W50: Preparing Our Women Board Members of Tomorrow, obok Santander-Yale International Experience Summer Program, Summer Workshop-Social Innovation and Financial Inclusion in the Digital Age, to kolejne już projekty o charakterze społecznym zainicjowane przez Grupę Santander w 2019 r. Działania z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, obejmujące m.in. wsparcie edukacji i zrównoważonej gospodarki czy przeciwdziałanie nierówności płci, są trwale wpisane w strategię banku i stanowią ważną, integralną część realizacji agendy Responsible Banking w Santander Bank Polska.
 
1) Santander TrepCamp Entrepreneurial Simulator 2019 – czas aplikacji do 26 kwietnia br.
TrepCamp Entrepreneurial Simulator 2019 to międzynarodowy projekt rozwojowy przeznaczony dla aspirujących startupowców. Realizowany jest on w największych ośrodkach innowacji, takich jak Dolina Krzemowa, Nowy Jork, Londyn, Boston, Meksyk i San Diego. W ramach programu stypendialnego Santander Universidades sfinansuje udział w projekcie 25 studentom z całego świata. Dodatkowe informacje dla studentów z Polski na temat TrepCamp Entrepreneurial Simulator 2019 można znaleźć na stronie

2) Santander W50: Preparing Our Women Board Members of Tomorrow – czas aplikacji do 28 kwietnia br.
Projekt mentorski o nazwie: Santander W50: Preparing Our Women Board Members of Tomorrow to sześciodniowe warsztaty rozwoju kompetencji zawodowych i przywódczych, dla kobiet, które przygotowują się do zajęcia najwyższych stanowisk w firmach i organizacjach.
Pierwszym etapem rekrutacji jest wypełnienie formularza aplikacyjnego dostępnego na stronie

Więcej o TrepCamp tutaj lub tutaj
 
Więcej o Santander W50 tutaj lub tutaj

Wiadomość utworzona: 10 kwietnia 2019 07:47, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 10 kwietnia 2019 07:48, wykonana przez: Anna Mrowiec
9 kwietnia 2019
Gra o karierę w BKS

„Gra o karierę – Biura Karier dla Ciebie” to ogólnopolski projekt pod patronatem Komisji ds. Akademickich Biur Karier przy KRASP oraz Przewodniczącego KRASP. Tegoroczna edycja rozpoczęła się w poniedziałek, 8 kwietnia i potrwa do piątku, 12 kwietnia. W ramach tego wydarzenia, również na Politechnice Śląskiej będą odbywały się m.in. warsztaty i konsultacje z ekspertami od zatrudnienia.

Celem projektu jest promocja działalności Biur Karier na uczelniach wyższych w całej Polsce, zacieśnienie współpracy między Biurami Karier i utrwalenie ich pozytywnego wizerunku zarówno w środowisku zewnętrznym jak i uniwersyteckim. W ramach projektu, Biura Karier w całej Polsce organizują warsztaty, szkolenia, konferencje i inne wydarzenia pod wspólnym szyldem „Gra o karierę – Biuro Karier dla Ciebie” specjalnie dla studentów z całego kraju.

W ramach wydarzenia w Politechnice Śląskiej zaplanowano 4 aktywności. Więcej informacji tutaj 
 
Zachęcamy do udziału!

Wiadomość utworzona: 9 kwietnia 2019 13:10, autor: Anna Mrowiec
9 kwietnia 2019
Panel PBL w Katowicach

Panel podsumowujący PBL organizowany w ramach I edycji konkursu na „Indywidualne Programy Studiów (IPS) realizowane w formie Project Based Learning (PBL)” w ramach projektu „Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania i innowacje" odbędzie się 16 kwietnia o godz. 15.30 w EkoEnergia S.A. przy ul. Żeliwnej 38 w Katowicach. Wydarzenie jest częścią konferencji popularno-naukowej PM Nights 2019.
 
W ramach panelu zaprezentowane zostaną wyniki prac studentów, którzy realizowali IPS-y w formie PBL w semestrze zimowym 2018/2019. Łącznie I edycja konkursu objęła 140 studentów z jedenastu Wydziałów Uczelni, którzy realizowali 24 interdyscyplinarne projekty pod przewodnictwem opiekuna głównego i dwóch opiekunów pomocniczych będących pracownikami naukowo-dydaktycznymi oraz dydaktycznymi wielu różnych jednostek Politechniki Śląskiej. Praca zespołów była także wspierana przez ekspertów zewnętrznych reprezentujących instytucje otoczenia społeczno-gospodarczego oraz ekspertów wewnętrznych będących pracownikami naszej Uczelni.
 
Serdecznie zapraszamy całą społeczność akademicką do wzięcia udziału w tym wydarzeniu.
 
Rejestracji można dokonać tutaj
 
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
 

Wiadomość utworzona: 9 kwietnia 2019 09:47, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 9 kwietnia 2019 10:35, wykonana przez: Anna Mrowiec
8 kwietnia 2019
Doktorantka Politechniki Śląskiej koordynatorką EURODOC

Mgr inż. Katarzyna Turoń, doktorantka Wydziału Transportu i przedstawicielka zarządu Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów Politechniki Śląskiej została jedną z koordynatorek The European Council of Doctoral Candidates and Junior Researchers (EURODOC). W swoich zadaniach mgr inż. Katarzyna Turoń odpowiedzialna będzie za kwestie związane z artykułami naukowymi, redakcję naukową oraz opiekę nad newsletterem organizacji.

Wybory do Rady odbywały się w dniach 3-4 kwietnia 2019 roku w Brukseli podczas corocznego walnego zebrania państw członkowskich organizacji EURODOC. Zebranie poprzedziła międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Employability of PhDs: Valorise Your Skills and Reach Your Full Potential!”, skierowana do doktorantów i młodych naukowców. Do głównych tematów konferencji należały m.in.: umiędzynarodowienie nauki, mobilność i współpraca międzysektorowa, zrównoważone innowacje czy zagadnienia związane z otwartym dostępem do wiedzy (ang. open access).
 
Warto zaznaczyć, że tegoroczne wybory do EURODOC były ogromnym sukcesem dla całej polskiej delegacji wystawionej przez Krajową Reprezentację Doktorantów. Wśród wybranych do nowego zarządu i administracji znalazło się 5 polskich doktorantek reprezentujących Politechnikę Śląską, Politechnikę Krakowską, Politechnikę Łódzką, Politechnikę Rzeszowską oraz Dolnośląską Szkołę Wyższą, co stanowi ewenement w skali organizacji. Do pozostałych krajów, które przez rok przewodniczyć będą organizacji należą m.in. Słowacja, Czechy, Włochy, Francja, Ukraina, Belgia czy Szwecja.

EURODOC jest międzynarodową federacją 32 krajowych stowarzyszeń doktorantów i młodych naukowców z Unii Europejskiej oraz Rady Europy, zajmujących się wczesną karierą.
 
 

Wiadomość utworzona: 8 kwietnia 2019 14:06, autor: Anna Mrowiec
8 kwietnia 2019
Wsparcie dla czasopism naukowych

Biblioteka Główna informuje, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustalił listę czasopism zakwalifikowanych do finansowania  w ramach programu „Wsparcie dla czasopism naukowych”.

Pełną listę czasopism można znaleźć tutaj 

Wiadomość utworzona: 8 kwietnia 2019 12:27, autor: Anna Mrowiec
8 kwietnia 2019
Kolejne seminarium w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich zainteresowanych pracowników oraz studentów na kolejne w tym roku akademickim Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się w środę, 10 kwietnia, o godz. 14:00 w auli A budynku Centrum Nowych Technologii znajdujących się przy ul. Konarskiego 22B. Wykład pt. „Wstęp do obliczeń kwantowych” wygłosi dr hab. inż. Piotr Gawron, profesor w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN z Gliwic.
 
Podczas wystąpienia zostanie przedstawiona idea komputerów kwantowych oraz propozycja ich zastosowania. Istnieją współcześnie dwa dominujące podejścia do prowadzenia obliczeń kwantowych. Pierwsze z nich to model bramkowy obliczeń, a drugi to model adiabatyczny. Model bramkowy pozwala na prowadzenie uniwersalnych obliczeń kwantowych. Niestety współczesne komputery kwantowe oparte o ten model mają bardzo ograniczone możliwości. Natomiast współcześnie istniejące implementacje adiabatycznych obliczeń kwantowych nie pozwalają na realizację uniwersalnych obliczeń kwantowych. Mimo tego ograniczenia komputery adiabatyczne są bardziej zaawansowane technicznie i można przy ich użyciu wykonywać obliczenia nietrywialne w skali. Jako przykład zastosowania obliczeń adiabatycznych zostanie zaprezentowane ich wykorzystanie do przetwarzania obrazów satelitarnych.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Wiadomość utworzona: 8 kwietnia 2019 09:12, autor: Anna Mrowiec
5 kwietnia 2019
Studentka Politechniki Śląskiej laureatką konkursu Siemens "Inżynierki 4.0"

Marzena Sudoł, studentka Politechniki Śląskiej, została jedną z czterech laureatek konkursu firmy Siemens „Inżynierki 4.0”, który zorganizowano dla studentek uczelni technicznych. Uczestniczki konkursu musiały nakręcić krótki film na temat „Praca inżyniera odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata”. Nagrodą ufundowaną przez Siemens był wyjazd na największe targi przemysłowe Hannover Messe 2019 oraz zwiedzanie niemieckiej smart factory, czyli inteligentnej fabryki.
 
W ramach projektu „Inżynierki 4.0”, którego patronem jest Fundacja Edukacyjna Perspektywy oraz Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, odbyły się specjalistyczne warsztaty, w których wzięło udział 30 dziewczyn z całej Polski. Zajęcia prowadzili eksperci od technologii przemysłowej, cyfryzacji i komunikacji.
 
– Aby wziąć udział w trzydniowych warsztatach, trzeba było napisać esej, dlaczego chcę zostać inżynierką. Warsztaty dotyczyły digitalizacji, automatyzacji, robotyzacji, design thinking, budowania marki osobistej w Internecie, odbyła się też sesja mentoringowa z prezes Siemensa Dominiką Bettman. Poznałyśmy nowe technologie z ciekawej perspektywy, dostałyśmy pozytywny zastrzyk energii, po warsztatach wróciliśmy na swoje uczelnie zmotywowane do działania, z nowymi kontaktami zawodowymi i perspektywą na przyszłość – opowiada Marzena Sudoł, laureatka konkursu, studentka studiów dualnych drugiego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn na wydziale Mechanicznym Technologicznym.
 
Poza możliwością wzbogacenia wiedzy uczestniczki projektu mogły wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą był wyjazd do Hannoweru. Jego uczestniczki musiały nakręcić film na temat „Praca inżyniera odpowiedzią na wyzwania współczesnego świata”. Nasza studentka została jedną z czterech laureatek konkursu.
 
– W filmie udowadniam tezę zawartą w temacie. Mój film składa się z kilku elementów. Osiem wyszczególnionych wyzwań, z którymi zmaga się współczesny świat – jest to przedstawione w formie grafik. Do każdego zagadnienia przygotowałam rysunki oraz komentarz. Drugim elementem są wywiady z ekspertami na określone tematy. Trzecim elementem jest zebranie odpowiedzi ekspertów oraz znajomych na dwa pytania. Chciałam pokazać wiele różnych opinii oraz kilka zagadnień wartych uwagi w sposób ciekawy i estetyczny – wyjaśnia Marzena Sudoł.
 
Zwycięski filmik naszej studentki można zobaczyć tutaj.
 
Fot. arch. organizatora

Wiadomość utworzona: 5 kwietnia 2019 14:44, autor: Anna Mrowiec
8 kwietnia 2019
Wystawy w Galerii Zakamarek w Bibliotece Głównej

Galeria Zakamarek, mieszcząca się w Bibliotece Głównej Politechniki Śląskiej, zaprasza na  wystawę malarstwa Hanny Woźnicy – Gierlasińskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się dziś o godz. 17.00. W Galerii Zakamarek od wczoraj można również podziwiać wystawę "POLI_TECHNIKA", która jest pokłosiem podpisanego przez naszą uczelnię porozumienia z wrocławskim ASP.

Absolwentka katowickiej Filii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Studiowała na wydziale Grafiki w latach 1993-1998. Tytuł magistra sztuki oraz dyplom nagrodzony medalem im. Jana Matejki uzyskała z zakresu litografii i malarstwa.
Zajmuje się malarstwem, grafika i projektowaniem graficznym. Uczestniczyła w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, również za granicą (min. Finlandii, Japoni).

Tematyką jej prac jest przede wszystkim pejzaż, lecz przetworzony przez swoje własne wyobrażenie o rzeczywistości, przez grę światła i koloru. Interesuje ja magiczny świat przyrody, który w jej obrazach i grafikach często przybiera postać abstrakcji w ostrych, nasyconych barwach.

Inspiracją dla jej prac są okolice jeziora Wigry i rzeki Czarnej hańczy, ale również miejsce jej urodzenia i dzieciństwa – czyli tzw. Zielony Śląsk, a także gmina Jabłonna, gdzie obecnie mieszka i tworzy.

Na wystawie „POLI_TECHNIKA” natomiast swoje prace przedstawiają zarówno wykładowcy jak i studenci ASP Wrocław.

Wystawa znajduje się w Centrum Nowych Technologii przy ulicy Konarskiego 22b (hol główny, czerwona podłoga oraz korytarz I piętra).

Wiadomość utworzona: 5 kwietnia 2019 14:22, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 8 kwietnia 2019 10:19, wykonana przez: Anna Mrowiec
4 kwietnia 2019
Nagrodzono uczestników Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych

Na Wydziale Budownictwa odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom śląskiego etapu Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych. Nagrody powędrowały do najlepszej czternastki uczestników Olimpiady. Dziesięć osób z tej grupy weźmie udział w finale centralnym zawodów, który w tym roku odbędzie się w dniach 11 – 13 kwietnia w Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim.
 
Nagrody wręczyły zwycięzcom śląskiego etapu Olimpiady przewodnicząca Śląskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych mgr Anna Hyla wraz z dziekan Wydziału Budownictwa prof. dr hab. inż. Joanną Bzówką.

Pierwsze miejsce w okręgu śląskim zajął Szymon Dronszczyk z Zespołu Szkół Budowlanych z Rybnika, natomiast w rankingu szkół okręgu śląskiego na pierwszym miejscu uplasował się Zespół Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych z Lublińca. Zdobywca pierwszego miejsca w rankingu szkół okręgu śląskiego został uhonorowany Nagrodą Wydziału Budownictwa.

Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać bogatą ofertę dydaktyczną Wydziału Budownictwa, zaprezentowaną przez prodziekana ds. nauki i organizacji dr. hab. inż. Tomasza Ponikiewskiego, wysłuchali również wykładu o „Budownictwie w dobie zmian klimatycznych” wygłoszonego przez dr. inż. Janusza Beloka, laureata Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych „Złota Kielnia”.

Podczas spotkania odbył się przedpremierowy pokaz filmu-relacji z Olimpiady Budowlanej przygotowanego przez inż. Mateusza Szwedę, studenta studiów II stopnia na Wydziale Budownictwa.

Zwycięzcom śląskiego etapu Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych serdecznie gratulujemy. Mamy nadzieję, że wrócą do nas jako studentki i studenci Wydziału Budownictwa.

Wiadomość utworzona: 4 kwietnia 2019 13:07, autor: Anna Mrowiec
4 kwietnia 2019
SCOPUS – wsparcie dla naukowców, bezpłatne szkolenie z bazy

Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej zaprasza na bezpłatne szkolenie z bazy  Scopus. Szkolenie odbędzie się w środę, 10 kwietnia, w sali nr 210 (dawna Czytelnia Abstraktów i Prac Doktorskich) na II piętrze od godz. 12:00 do 13:30 i będzie prowadzone w języku polskim.
 
Program szkolenia obejmuje następujące zagadnienia:

• Omówienie zasobów bazy Scopus
• Analiza oraz mierniki bibliometryczne dostępne w bazie Scopus
• Wyszukiwanie najlepszych recenzowanych czasopism naukowych
• Profile autorów oraz instytucji
• Przykłady on-line

Scopus - to interdyscyplinarna baza abstraktów i cytowań z zakresu nauk technicznych, matematyczno-przyrodniczych i in. Baza umożliwia dotarcie do artykułów z czasopism recenzowanych, patentów, materiałów konferencyjnych i serii książkowych. Ponadto Scopus udostępnia specjalistyczne narzędzia, umożliwiające uzyskanie informacji o cytowaniach, indeksie Hirscha, wyszukiwanie afiliacji, wskaźników bibliometrycznych, analizę czasopism i  inne.
 
Dostęp do bazy możliwy jest ze wszystkich komputerów w sieci akademickiej, a z komputerów domowych poprzez serwer proxy.

Wiadomość utworzona: 4 kwietnia 2019 12:24, autor: Anna Mrowiec
4 kwietnia 2019
innoSHARE’19 on the road MEETUPS Gliwice

Fundacja „Polska Innowacyjna” wspólnie z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii zapraszają na drugie już spotkanie innoSHARE'19 on the road Meetups, które odbędzie się 10 kwietnia w godzinach 16:00-20:00 w siedzibie AIP i CITT przy ul. Banacha 7.
 
Spotkanie umożliwi znalezienie partnerów do współpracy biznesowej, naukowej i naukowo-biznesowej, skorzystania z wiedzy i doświadczeń zaproszonych ekspertów i praktyków w zakresie m.in. rozwijania startupów z komponentem badawczo-rozwojowym, internacjonalizacji nauki i biznesu, komercjalizacji badań, ochrony wytworzonej własności intelektualnej, współpracy młodych naukowców z firmami, szukania alternatywnej drogi finansowania badań w ramach doktoratu, a także rozwoju swoich pomysłów oraz zapoznania się z przedstawicielami Fundacji „Polska Innowacyjna” i nawiązanie współpracy.
 
Jest to jedno z 7 wydarzeń, które odbywają się w całej Polsce, poprzedzających 5. edycję innoSHARE UNIversity.
 
Partnerem wydarzenia jest między innymi Technopark Gliwice i Akcelerator Technologiczny Gliwice.

Opis i szczegółowy program wydarzenia można znaleźć tutaj
 
Wymagana rejestracja na wydarzenie pod tym adresem

Wiadomość utworzona: 3 kwietnia 2019 14:40, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 4 kwietnia 2019 07:51, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
3 kwietnia 2019
Przedłużono nabór do Legii Akademickiej

Decyzją Ministerstwa Obrony Narodowej przedłużono nabór do projektu Legia Akademicka. Chętni, chcący odbyć szkolenie z zakresu obrony narodowej i cyberbezpieczeństwa, mogą składać wnioski w Dziale Spraw Studenckich i Kształcenia do 12 kwietnia br. W programie szkolenia znalazły się część teoretyczna oraz część praktyczna, podczas której za każdy dzień służby uczestnicy otrzymują wynagrodzenie.
 
Wniosek do pobrania tutaj, wypełnij i zgłoś się już dziś.
 
Pierwsze zajęcia w ramach części teoretycznej odbędą się w najbliższy czwartek, 4 kwietnia od godziny 16.00 w salach 492 i 495 budynku Wydziału Górnictwa i Geologii.

Wiadomość utworzona: 3 kwietnia 2019 09:17, autor: Anna Mrowiec
2 kwietnia 2019
Najwybitniejsi studenci docenieni!

W roku akademickim 2018/2019 stypendia ministra za wybitne osiągnięcia otrzymało aż 19 studentów Politechniki Śląskiej. Podczas uroczystego spotkania 2 kwietnia w rektoracie naszej uczelni honorowe dyplomy wręczyli rektor prof. Arkadiusz Mężyk oraz prorektor dr hab. inż. Tomasz Trawiński.
 
– Jestem niezmiernie zadowolony, widząc tu na sali tylu stypendystów – powiedział podczas spotkania prof. Arkadiusz Mężyk. – Ponad dwukrotny wzrost liczby studentów docenionych przez ministerstwo pokazuje rosnące zaangażowanie młodych ludzi nie tylko w proces kształcenia, ale także w działalność naukową i biznesową, w których odnoszą już całkiem spore sukcesy. Podziwiam waszą ambicję i chęć zdobycia dogłębnej wiedzy wykraczającej poza standardowy program studiów – podkreślił rektor.
 
Dyplomy potwierdzające przyznanie stypendiów ministra za wybitne osiągnięcia na rok akademicki 2018/2019 odebrali z rąk władz uczelni:
 
Karolina Kęsik – studentka matematyki,
Aleksandra Krawiec – studentka matematyki,
Kamil Książek – student matematyki,
Oleksandra Osadcha – studentka matematyki,
Alicja Winnicka – studentka matematyki,
Agata Raczyńska – studentka biotechnologii,
Robert Nawrath – student elektroniki i telekomunikacji,
Tomasz Wasiak – student technologii chemicznej,
Grzegorz Stando – student technologii chemicznej,
Anna Kuziel – studentka technologii i inżynierii chemicznej,
Małgorzata Skorupa – studentka technologii i inżynierii chemicznej,
Daria Więcławska – studentka technologii i inżynierii chemicznej,
Maria Bzówka – studentka biotechnologii,
Adrian Czajkowski – student energetyki,
Mateusz Kochel – student energetyki,
Nikolina Poranek – studentka inżynierii środowiska,
Marta Zaborowska – studentka nanotechnologii i technologii procesów materiałowych,
Mateusz Jezusek – student transportu,
Krystian Szewczyński – student transportu.
 
W bieżącym roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego doceniło finansowo za wybitne osiągnięcia 656 studentów z całej Polski i 82 doktorantów. Ze wszystkich polskich uczelni napłynęły łącznie 1894 wnioski o przyznanie stypendium ministra za wybitne osiągnięcia, w tym 1275 wniosków studentów i 586 doktorantów. Wnioski oceniał zespół złożony z 24 ekspertów pochodzących z różnych dziedzin nauki i sztuki. Na podstawie listy rankingowej minister dr Jarosław Gowin podjął decyzję o przyznaniu stypendiów. W tym roku akademickim wysokość stypendium ministra wynosi 15.000 zł – w przypadku studentów oraz 25.000 zł – w przypadku doktorantów. Laureaci otrzymują realne wsparcie finansowe w ramach jednej wypłaty od uczelni.
 

Wiadomość utworzona: 2 kwietnia 2019 14:28, autor: Anna Mrowiec
2 kwietnia 2019
32 „złote indeksy” Politechniki dla najlepszych uczniów szkół średnich

Na Politechnice Śląskiej po raz trzeci wręczono nagrody w Konkursie „O złoty indeks Politechniki Śląskiej”. 32 uczniów otrzymało złoty indeks, czyli możliwość wyboru wymarzonego kierunku studiów, laureaci II i III stopnia natomiast dostaną dodatkowe punkty podczas rekrutacji na studia na Politechnice Śląskiej. Jedna z uczestniczek została laureatką I stopnia aż z dwóch przedmiotów – matematyki i fizyki.
 
Uroczystość wręczenia nagród z udziałem rektora Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusza Mężyka oraz prorektora ds. studenckich prof. Tomasza Trawińskiego odbyła się 1 kwietnia na Wydziale Górnictwa i Geologii.
 
W „Konkursie o złoty indeks Politechniki Śląskiej” przyznano 32 nagrody I stopnia oraz 22 nagrody II stopnia. W Konkursie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności w czterech dziedzinach: chemii, fizyce, informatyce oraz matematyce.

- Uczelnia stara się, by jakość kształcenia była jak najwyższa. Dla wybitnych absolwentów szkół średnich uczelnia przygotowała autorski projekt - program mentorski. Każdy z laureatów "Konkursu o złoty indeks Politechniki Śląskiej" jest nim objęty. Uczestnicy tego programu przez cały okres studiów I stopnia na Politechnice Śląskiej są objęci indywidualną opieką mentora – pracownika naukowego Politechniki, którego mogą sobie wybrać zgodnie z własnymi zainteresowaniami naukowymi – mówił podczas uroczystości wręczenia nagród rektor Politechniki Śląskiej, prof. Arkadiusz Mężyk.
 
Jedna z uczestniczek zdobyła dwie nagrody I stopnia. Anna Mrukwa, uczennica II LO w Rybniku, mówiła, że najważniejsze w osiągnięciu sukcesu są chęci i dużo pracy. - W naukach ścisłych najbardziej pociąga mnie symetria, ład, uporządkowanie i sposób, w jaki wszystko się łączy - powiedziała. Podwójna laureatka „Złotego Indkesu” planuje studia na jednej ze specjalności na makrokierunku na Politechnice Śląskiej.
 
Trzecia edycja Konkursu miała prawdziwie ogólnopolski charakter. Oprócz szkół województwa śląskiego, wśród laureatów swoich reprezentantów mają również szkoły z Opola, Oleśnicy, Częstochowy, Włoszczowej, Nowego Targu, Nowego Sącza, Inowrocławia i Łomży.

 

Wiadomość utworzona: 2 kwietnia 2019 08:28, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 2 kwietnia 2019 10:38, wykonana przez: Anna Mrowiec
1 kwietnia 2019
Nabór zgłoszeń do Nocy Naukowców

Centrum Popularyzacji Nauki rozpoczęło przygotowania do kolejnej, XIV już edycji Nocy Naukowców Politechniki Śląskiej 2019, która odbędzie się 12 października 2019 roku w godzinach od 15.00 do 22.00.

Wszystkich pracowników naukowych, doktorantów oraz studentów, którzy zechcieliby wziąć udział w tym wyjątkowym dla naszej Uczelni wydarzeniu, uprzejmie prosimy o zgłoszenie aktywności, wypełniając formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj w terminie do dnia 7 kwietnia 2019 roku.

Do końca maja br. Organizatorzy poinformują koordynatorów o akceptacji państwa pokazów na Noc Naukowców Politechniki Śląskiej 2019.

Serdecznie zapraszamy!

 

Wiadomość utworzona: 1 kwietnia 2019 13:35, autor: Anna Mrowiec
1 kwietnia 2019
Dzień otwarty w AIP!

Chcesz otworzyć własny biznes i nie wiesz, od czego zacząć? Szukasz wparcia? Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości zaprasza 3 kwietnia na Dzień Otwarty, podczas którego będzie można wziąć udział w konsultacjach biznesowych.

Dzień Otwarty w AIP rozpocznie się o godz. 15:00 przy ul. Banacha 7.

Obowiązują zapisy drogą mailową pod adresem aip@polsl.pl

Liczba miejsc ograniczona!
 

Wiadomość utworzona: 1 kwietnia 2019 11:05, autor: Anna Mrowiec
30 marca 2019
Politechnika Śląska współpracuje ze szkołami średnimi kształcącymi mechaników lotniczych

Politechnika Śląska aktywnie rozwija działalność dydaktyczną w zakresie technologii lotniczych również w postaci współpracy ze szkołami średnimi prowadzącymi nauczanie w tych kierunkach. Takie właśnie porozumienie podpisano 29 marca na Politechnice Śląskiej z dwoma szkołami średnimi – Zespołem Szkół Samochodowych im. Gen. Stefana Roweckiego ,,Grota" w Gliwicach i Zespołem Szkół Mechanicznych nr 4 w Krakowie.
 
Podpisanie porozumień o współpracy nastąpiło jednocześnie z dwoma szkołami. Gliwicką szkołę reprezentował jej dyrektor Jacek Płowiec, a szkołę z Krakowa dyrektor Joanna Kawala.
 
– Bardzo się cieszę, że mam możliwość podpisania tych dwóch umów – powiedział podczas uroczystości rektor prof. Arkadiusz Mężyk. – Kształcenie kadr dla lotnictwa cywilnego jest w ostatnim czasie jednym z priorytetowych obszarów rozwoju Politechniki Śląskiej. Działalność ta na naszej uczelni obejmuje lub będzie obejmować kształcenie kadr obsługi technicznej, pilotów, kadr badawczo-rozwojowych, naukowych, inżynierii materiałowej czy zarządzania ruchem lotniczym. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy naszego ośrodka na terenie gliwickiego lotniska. Cieszę się, że szkoły zaangażowane w kształcenie lotnicze będą wspólnie z nami korzystać z nowych obiektów, których oddanie do użytku planujemy jeszcze w tym półroczu.
 
Przedmiotem umów zawieranych 29 marca jest określenie zasad współpracy w ramach patronatu nad szkołami, w klasach profilowanych, przygotowujących do wykonywania zawodów związanych z lotnictwem: technik mechanik lotniczy, a w przypadku szkoły z Krakowa również technik awionik.
 
Współpraca polegać będzie między innymi na merytorycznym wspomaganiu procesu dydaktycznego, w celu przygotowania młodzieży do studiów na kierunkach lotniczych oraz do pracy zawodowej w wykształconych kierunkach. W celu realizacji umowy Politechnika wspierać będzie szkoły przez m.in. realizację zajęć praktycznych na terenie powstających obecnie obiektów Akademickiego Ośrodka Szkolenia Lotniczego Politechniki Śląskiej na lotnisku Gliwice.
 
W spotkaniu uczestniczyli również m.in. prorektor ds. ogólnych prof. Bogusław Łazarz, który jeszcze jako dziekan Wydziału Transportu wspierał powstawanie na uczelni lotniczych kierunków nauczania oraz sekretarz Rady Miasta Gliwice Andrzej Karasiński, który poinformował o postępach inwestycji realizowanej na gliwickim lotnisku. Obejmuje ona m.in. budowę nowego pasa startowego i infrastruktury użytkowej.

Wiadomość utworzona: 30 marca 2019 19:28, autor: Katarzyna Wojtachnio
29 marca 2019
European Start-up Days w Katowicach

Autorzy najciekawszych polskich i europejskich start-upów już po raz czwarty spotkają się w katowickim Spodku. Zwycięzcy mogą liczyć na rozgłos, zaistnienie w mediach, wejście do świata wielkiego biznesu, który łączy się w jedną społeczność w ramach European Start-up Days i Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Setka najlepszych zaprezentuje się w Scale-up Alley na bezpłatnym stoisku przygotowanym przez organizatora. Wydarzenie odbędzie się w maju, a jeszcze tylko do 31 marca można zgłosić swój udział w konkursie Startup Challenge.
 
Organizatorzy konkursu czekają na zgłoszenia w następujących kategoriach:
 
- NEW INDUSTRY
Przemysł 4.0, robotyka, automatyzacja, systemy produkcji, nowe materiały, przemysł kosmiczny
- ENVIRONMENT
Ochrona środowiska: technologie dla klimatu, ekologiczne uprawy, smart energy, wykorzystanie surowców, przetwórstwo odpadów
- TRADITION & MODERNITY
Przemysł tradycyjny, energetyka, telekomunikacja, transport, budownictwo
- HEALTH & BIOTECHNOLOGY
Medycyna, zdrowie, technologie medyczne, farmacja, biotechnologia
- BUSINESS PROCESSES
Zarządzanie, analityka, ICT, cyberbezpieczeństwo, logistyka, HR
- CLIENT & LIFESTYLE
Handel, customer experience, e-commerce, fintech, edutech, gaming, sport, przemysł czasu wolnego.
 
Udział w konkursie to okazja do pozyskania inwestora lub partnera biznesowego spośród tysięcy przedsiębiorców z kapitałem, gotowych inwestować w innowacyjne pomysły oraz zaistnienia w mediach, przedstawicieli których na Europejskim Kongresie Gospodarczym jest aż pół tysiąca.
 
Formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj

Wiadomość utworzona: 29 marca 2019 12:45, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 29 marca 2019 12:48, wykonana przez: Anna Mrowiec
30 marca 2019
Wystartowała Akademia Inżynierii Materiałowej i Technologii dla szkół

Na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej wystartowała Akademia Inżynierii Materiałowej i Technologii. W programie uczestniczy łącznie 300 uczniów, zakwalifikowanych ze zgłoszonych szkół średnich. Każdy uczestnik weźmie udział w ośmiu tematycznych zajęciach laboratoryjnych i wysłucha czterech popularnonaukowych wykładów.

- To inicjatywa stworzona z myślą o zdolnych młodych ludziach i kreatywnych nauczycielach, pierwsza na taką skalę w obszarze inżynierii materiałowej i technologii - zauważa dr hab. Agata Śliwa, koordynator programu. - Szkoły średnie często zwracały się do nas z prośbą o możliwość wizyty w laboratoriach, jednak brakowało nam metodycznie skonstruowanego, kompleksowego rozwiązania, które pozwalałoby takie wycieczki zamienić w wartościowy program edukacyjny - wyjaśnia dr inż. Jarosław Mikuła, pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia.

W ramach cyklicznych spotkań, wyselekcjonowane wykłady prowadzone w formie popularnonaukowej pozwalają odkryć przed młodymi ludźmi świat nauki o materiałach i technologiach przyszłości. Po wykładach uczestnicy w małych grupach laboratoryjnych mogą dosłownie dotknąć omawianych zagadnień w ściśle zaplanowanym cyklu zajęć.

- Ze względu na skalę zainteresowania ze strony szkół średnich, z jaką spotkał się pomysł, musieliśmy podzielić uczestników na dwa odrębne piony realizowane w różnych terminach tak, aby zapewnić możliwość prowadzenia zajęć laboratoryjnych w odpowiednio niewielkich sekcjach - wyjaśnia prof. Śliwa.

- Zagadnienia z zakresu inżynierii materiałowej zajmują niewiele miejsca w programach nauczania szkół średnich, a ta dyscyplina jest jedną z najistotniejszych dla rozwoju współczesnej gospodarki. Inżynieria materiałowa daje ogromne możliwości zawodowe w obszarze wysokich technologii, a także zaawansowanych technologicznie i wiedzochłonnych usług -mówi Prof. PŚ, dr hab. inż. Tomasz Tański, dyrektor Instytutu Materiałów Inżynierskich i Biomedycznych Politechniki Śląskiej.
 
Informacje o programie i jego kolejnych edycjach, o których już dzisiaj myślą organizatorzy, można znaleźć tutaj
 
zdjęcie: J. Mikuła
 

 

Wiadomość utworzona: 29 marca 2019 11:19, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 30 marca 2019 19:08, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
29 marca 2019
Nowe książki elektroniczne w polskim serwisie IBUK LIBRA

Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej zaprasza do korzystania z polskich książek  elektronicznych w serwisie IBUK LIBRA.

Baza IBUK LIBRA umożliwia dostęp do ponad 1400 książek naukowych i podręczników akademickich w języku polskim zakupionych i bezpłatnych z różnych dziedzin nauki, m.in. informatyki, nauk matematyczno-przyrodniczych, ekonomicznych, społecznych 
i inżynieryjnych.
 
Więcej informacji tutaj 
 

Wiadomość utworzona: 29 marca 2019 08:11, autor: Anna Mrowiec
28 marca 2019
Konferencja "Dzień Innowatora"

Wydział Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej w Zabrzu organizuje konferencję „Dzień Innowatora”, która odbędzie się 4 kwietnia w siedzibie wydziału przy ul. Roosevelta 26. Konferencja jest okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy studentami, przedsiębiorcami i pracownikami naukowymi w zakresie tworzenia, rozwijania i  komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań oraz możliwości wsparcia młodych innowatorów, wynalazców.
 
Na uczestników czekają liczne atrakcje w postaci naukowych pokojów zagadek, ciekawych prelekcji, stoisk wystawowych oraz praktycznych warsztatów, podczas których będzie można dowiedzieć się, jak wykorzystywać techniki kreatywnego myślenia dla innowacyjnych rozwiązań i jak myśleć projektowo, jak poprzez myślenie wizualne ułatwiać procesy prototypowania i projektowania nowych rozwiązań, jak zastosować urządzenia Internetu rzeczy do realizacji robota sterowalnego poprzez wifi, jak uruchomić projekt IT – Tworzenie pierwszej aplikacji mobilnej.
 
Wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Konferencji zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej konferencji "Dzień Innowatora 2019", na której znajdują się formularze rejestracyjne.
  
Udział w konferencji wymaga rejestracji.

Wiadomość utworzona: 28 marca 2019 13:21, autor: Anna Mrowiec
28 marca 2019
Zmarł prof. dr hab. inż. Józef Parchański

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 26 marca 2019 roku zmarł w wieku 84 lat dr hab. inż. Józef Parchański, profesor Politechniki Śląskiej, wieloletni pracownik  Katedry Miernictwa Elektrycznego,  a następnie Instytutu Metrologii, Elektroniki i Automatyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej. 
 
Uczestniczył w około 60 indywidualnych lub zespołowych pracach badawczych, wykonywanych na zlecenie przemysłu. Był opiekunem ponad 70 prac dyplomowych magisterskich i inżynierskich, promotorem i recenzentem wielu rozpraw doktorskich, autorem artykułów naukowych i prac naukowo-badawczych. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. nauki w Instytucie Metrologii Elektrycznej i Elektronicznej, był członkiem SEP oraz PTETiS. Profesor całe swoje życie zawodowe związał z Wydziałem Elektrycznym.
 
Profesor był ceniony przez współpracowników i studentów jako człowiek wielkiej życzliwości, skromny, pogodny i zawsze chętny do niesienia pomocy.
 
Msza żałobna zostanie odprawiona w piątek, 29 marca, o godz. 7.30 w Katedrze pw. św. Piotra i Pawła w Gliwicach, a uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10:00 na Cmentarzu Centralnym  w Gliwicach przy ul. Kozielskiej.

 

Wiadomość utworzona: 28 marca 2019 09:43, autor: Anna Mrowiec
27 marca 2019
Promocyjne bilety na mecz Polska-Niemcy

Arena Gliwice zaprasza do skorzystania z oferty promocyjnej i zakupu biletów oraz Pakietów Premium na mecz Polska – Niemcy w piłce ręcznej, który odbędzie się 10 kwietnia 2019 r. o godz. 18:00 w Arenie Gliwice w ramach kwalifikacji do Mistrzostw Europy 2020.
 
Wszyscy pracownicy, doktoranci oraz studenci Politechniki Śląskiej mają możliwość skorzystania z oferty 20% zniżki na bilety kategorii 1, 2 i 3, obowiązującej do 31 marca 2019 r.
 
Po meczu Polska – Niemcy odbędzie się mecz Handball Legends vs Politechnika Śląska, mający charakter charytatywny.
 
Szczegóły znajdują się tutaj. Osoby zainteresowane kupnem biletów w promocyjnej cenie proszone są o przesłanie informacji na adres: rds@polsl.pl  
 

Wiadomość utworzona: 27 marca 2019 09:12, autor: Anna Mrowiec
27 marca 2019
Zainaugurowano studia MBA na Politechnice Śląskiej

Ruszyły pierwsze studia MBA o profilu Przemysł 4.0 na Politechnice Śląskiej. Uroczysta inauguracja odbyła się w sobotę, 23 marca, w siedzibie Centrum Innowacji i Transferu Technologii. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz uczelni, organizatorzy studiów oraz pierwszy rocznik słuchaczy.
 
Zebranych uczestników pierwszego rocznika studentów MBA powitał prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym prof. Janusz Kotowicz. – Bardzo cię cieszę, że mogę wspólnie z Państwem uroczyście rozpocząć najnowszy projekt naszej uczelni w zakresie doskonalenia kadr menedżerskich. Jesteśmy współcześnie świadkami bezprecedensowych przemian zachodzących w gospodarce. Stawiają one nowe wyzwania przez firmami technologicznymi, w tym przede wszystkim przed kadrą zarządzającą. Czwarta rewolucja przemysłowa przyniosła niespotykane dotąd zmiany w biznesie, a co za tym idzie – również zmiany w zarządzaniu tym biznesem. Jestem przekonany, że wybrane przez Państwa studia to najlepsza droga do osiągnięcia najwyższego poziomu zarządzania. To realna inwestycja w wiedzę, unikatowe umiejętności, które służą do efektywnego zarzadzania nowoczesnymi przedsiębiorstwami – podkreślał prof. Janusz Kotowicz.
 
Wśród zaproszonych gości ukazujących potencjał naszej uczelni studentom MBA byli: prof. Anna Timofiejczuk – prezes Śląskiego Centrum Kompetencji Przemysłu 4.0. i dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, odpowiedzialna za pierwszy profil MBA – Industry 4.0; dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii dr inż. Magdalena Letun-Łątka – gospodarz uroczystości; kierownik Biura Karier Studenckich Małgorzata Sołtyńska-Rąb oraz Witold Ścieszka z Centrum Popularyzacji Nauki.
 
Na szczególne pokreślenie zasługuje fakt, że uruchomienie MBA jest możliwe dzięki prof. Małgorzacie Dobrowolskiej – dyrektor Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych, jednostki dedykowanej MBA na Politechnice Śląskiej. Pani profesor opracowała wniosek o dofinansowanie z programu Dialog MNiSW. Jest pomysłodawczynią całej ścieżki menedżerskiej i profilowania, pozyskuje dla Politechniki Śląskiej akredytację AMBA oraz buduje jej markę.
 
Duży wkład w organizację tego przedsięwzięcia mieli również pracownicy i współpracownicy Międzynarodowego Centrum Badań Interdyscyplinarnych: dr Marzena Będkowska-Obłąk, mgr Jagoda Krzysteczko-Witek oraz mgr Iwona Flanczewska-Rogalska – kierownik Biura Promocji.
 
Studenci MBA to reprezentanci wszystkich trzech sektorów: publicznego, prywatnego, społecznego; czołowych firm polskich i zagranicznych. MBA na Politechnice Śląskiej to kolejny krok w doskonaleniu zaawansowanych umiejętności menedżerskich. Wśród planowanych do uruchomienia profili MBA na Politechnice Śląskiej są m.in. lotniczy, usług publicznych, inżynierski, IT, cyberbezpieczeństwo, energetyczny, ochrony zdrowia, HR oraz nieprofilowany MBA Executive.
 

Wiadomość utworzona: 25 marca 2019 14:29, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 27 marca 2019 12:24, wykonana przez: Anna Mrowiec
25 marca 2019
Konkurs CloudNine na pracę dyplomową

CloudNine to ogólnopolski konkurs organizowany przez Polish Supply Management Leaders, który identyfikuje i eksponuje młode talenty oraz wspiera ich start na rynku zawodowym. Konkurs skierowany jest do autorów prac dyplomowych o tematyce związanej z zarządzaniem łańcuchem dostaw i Industry 4.0.
 
Konkurs dotyczy tematyki SCM & Industry 4.0 oraz obejmuje:
*Konkurs na najlepszą Pracę Dyplomową Roku,
*Konkurs tematyczny w formie case study,
*Pierwszy Hackathon logistyczny w Polsce!
 
Finał Konkursu to jednodniowa konferencja, która będzie największym w Polsce spotkaniem studentów z biznesem.
 
Szczegółowe informacje można znaleźć tutaj lub na fanpage’u wydarzenia

Wiadomość utworzona: 25 marca 2019 12:07, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 25 marca 2019 12:09, wykonana przez: Anna Mrowiec
22 marca 2019
„Studia z Przyszłością” dla studiów I stopnia i studiów podyplomowych Politechniki Śląskiej

Poznaliśmy laureatów czwartej edycji Ogólnopolski Konkurs i Program Akredytacyjny „Studia z Przyszłością”, organizowany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego. Uroczysta gala wręczenia nagród odbyła się 18 marca w pałacu Polskiej Akademii Nauk w Jabłonnie pod Warszawą. Wśród wyróżnionych kierunków studiów znalazły się także te prowadzone na Politechnice Śląskiej.
 
Znak jakości „Studia z Przyszłością” otrzymały kierunki studiów, które swoje programy opierają na trzech filarach: dążeniu do przekazywania aktualnej, nowoczesnej wiedzy, kreowaniu umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców oraz inwestowaniu w najwyższą jakość edukacji.
 
Pośród nagrodzonych znalazły się trzy kierunki studiów I stopnia prowadzonych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym – mechanika i budowa maszyn, Wydziale Organizacji i Zarządzania – analityka biznesowa oraz Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki – gospodarka obiegu zamkniętego. Studia opracowane na Wydziale Mechanicznym Technologicznym są realizowane w systemie dualnym łączącym tradycyjne studiowanie z możliwością zdobywania doświadczenia zawodowego.
 
Certyfikatem „Studia z Przyszłością” nagrodzone zostały również studia podyplomowe prowadzone na Wydziale Transportu – przewoźnik drogowy – logistyka przewozów drogowych rzeczy i osób. Studia te zostały nagrodzone tym certyfikatem już po raz czwarty. Kierunek został również laureatem „Certyfikatu Premium”, potwierdzającym wdrożone projakościowe rozwiązania o charakterze trwałym i długookresowym.
 
Dodatkowo certyfikaty specjalne „Lider Jakości Kształcenia” otrzymały kierunki studiów prowadzonych na Wydziale Organizacji i Zarządzania oraz Wydziale Transportu. Certyfikat ten przyznawany jest kierunkom, które w danej edycji konkursu uzyskają najwyższą liczbę punktów rankingowych.

Na uroczystej gali Politechnikę Śląską reprezentowali prof. Anna Timofiejczuk, dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego, prof. Krzysztof Wodarski, dziekan Wydziału Organizacji i Zarządzania, prof. Izabela Jonek, prodziekan ds. nauki Wydziału Organizacji i Zarządzania, prof. Piotr Czech, prodziekan ds. nauki Wydziału Transportu, kierownik studiów podyplomowych, dr Ewa Brągoszewska oraz dr Marcin Landrat z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki.
 

Wiadomość utworzona: 22 marca 2019 14:41, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 22 marca 2019 14:45, wykonana przez: Anna Mrowiec
22 marca 2019
Konferencja „Optymalizacja nauczania języków obcych – kierunki, aspekty, wyzwania”

Studium Języków Obcych Politechniki Śląskiej w Gliwicach już po raz dziesiąty organizuje konferencję naukowo-dydaktyczną, która w tym roku poświęcona jest optymalizacji nauczania języków obcych. Wydarzenie odbędzie się w dniach 22-24 marca w Ustroniu.

Pojęcie optymalizacji  mieści w sobie wiele aspektów i prowokuje wiele pytań. Co oznacza optymalna edukacja językowa? Jakie kryteria ją definiują i co jest jej warunkiem? Jak łączyć edukację fachową i językową? Kto odpowiada za optymalny proces dydaktyczny? Co wpływa na sukces w dydaktyce?

W konferencji wezmą udział nauczyciele, wykładowcy i tłumacze. W programie przewidziano wykłady plenarne, prezentacje, warsztaty i sesje plakatowe. Organizatorzy mają nadzieję, że zachęcą one do owocnych dyskusji oraz interesującej wymiany doświadczeń.

Wiadomość utworzona: 22 marca 2019 07:04, autor: Anna Mrowiec
21 marca 2019
SMART LAB w Technoparku Gliwce

Park Naukowo - Technologiczny  Technopark Gliwice Sp. z o.o. oraz EMT-Systems Sp. z o.o. organizują bezpłatny SMART LAB poświęcony tematyce „Industry 4.0 w aplikacjach magazynowych - mobilne roboty automatyczne", które odbędzie się w piątek, 29 marca, w ramach cyklicznego wydarzenia EMT TOUR. 
 
SMART LAB jest organizowany w ramach projektu systemowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego „Sieć Regionalnych Obserwatoriów Specjalistycznych w Procesie Przedsiębiorczego Odkrywania”, którego partnerem jest Park Naukowo-Technologiczny „Technopark Gliwice” Sp. z o.o. Głównym celem projektu jest wsparcie i usprawnienie zarządzania rozwojem regionu w zakresie regionalnego potencjału naukowo-technologicznego.
 
EMT TOUR to całodniowe wydarzenie, podczas którego poruszane są zagadnienia z zakresu m.in. Technologii Przemysłu 4.0 w fabrykach przyszłości, roli lidera w aspekcie zmian i transformacji przemysłowej, innowacyjnych rozwiązaniach wspierających ideę Przemysłu 4.0.
 
Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc, konieczne są zapisy poprzez stronę główną wydarzenia
 
Agenda wydarzenia dostępna jest tutaj

Wiadomość utworzona: 21 marca 2019 07:30, autor: Anna Mrowiec
20 marca 2019
Dyżur prawnika Państwowej Inspekcji Pracy na Politechnice Śląskiej

Biuro Karier Studenckich zaprasza studentów, absolwentów i pracowników Politechniki Śląskiej do udziału w indywidualnych konsultacjach z prawnikiem Państwowej Inspekcji Pracy, podczas których będą udzielane porady w zakresie prawa pracy, rodzajów umów oraz przepisów BHP w miejscu pracy. Prawnik będzie dyżurował w środę, 20 marca, w godz. 14:00-17:00 w siedzibie Biura Karier Studenckich w Gliwicach przy ul. Konarskiego 20, pok. 106.
 
Zgłoszenia zainteresowanych przyjmowane są pod adresem kariera@polsl.pl
 
Organizatorzy proszą o podanie preferowanej godziny spotkania.

Wiadomość utworzona: 20 marca 2019 11:47, autor: Anna Mrowiec
20 marca 2019
Jutro Forum Pracodawców AEI 2019

Kolejne spotkanie pracowników i studentów Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej  z pracodawcami, w ramach organizowanego już po raz ósmy wydarzenia Forum Pracodawców 2019 odbędzie się w czwartek, 21 marca, na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki przy ul. Akademickiej 16 w Gliwicach.

W ramach wydarzenia pracodawcy zaprezentują studentom oferty obejmujące staże i praktyki, przedstawią warunki umożliwiające realizację prac dyplomowych oraz indywidualny rozwój personalny.

Wydarzenie ma formę targów pracy dla studentów oraz  spotkania panelowego, przeznaczonego dla środowiska akademickiego oraz biznesowego.

Panel Dyskusyjny obejmuje 4 sesje tematyczne:
 
Blok tematyczny 1
IOT-OPEN.EU Innovative Open Education on IoT: improving higher education for European Digital global competitiveness
 
Blok tematyczny 2
Politechnika Śląska jako Centrum Nowoczesnego Kształcenia opartego o badania
i innowacje Project Based Learning (PBL)
 
Blok tematyczny 3
Laboratorium kompetencji odpowiadających potrzebom gospodarki, rynku pracy  
i społeczeństwa
 
Blok tematyczny 4
Student przedsiębiorczy – „perła” dla pracodawców?”
 
Harmonogram:
09:00 – 15:00 - prezentacje pracodawców na przygotowanych stanowiskach
12:00 – 14:00 - panel dyskusyjny
 
Więcej informacji można znaleźć tutaj

Wiadomość utworzona: 20 marca 2019 07:25, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 20 marca 2019 07:26, wykonana przez: Anna Mrowiec
19 marca 2019
Politechnika rozpoczyna współpracę z fundacją Qlavi

Pomimo realizowanej od lat polityki integracji wciąż wokół nas zbyt wiele jest barier utrudniających lub uniemożliwiających osobom niepełnosprawnym normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Dotyczy to również uczelni. Politechnika Śląska aktywnie działa na rzecz maksymalnego ułatwienia zdobywania wiedzy przez studentów z ograniczeniami ruchowymi. Jednym z elementów tych działań jest podpisane 18 marca porozumienie o współpracy z gliwicką fundacją Qlavi.
 
W ramach podpisanego porozumienia nasza uczelnia oraz fundacja zobowiązują się do współpracy przy likwidacji barier architektonicznych na terenie Politechniki Śląskiej, zwiększania świadomości studentów w tym zakresie, do kontynuacji współpracy w dziedzinie podnoszenia kompetencji technicznych i kształcenia studentów, aktywizacji studentów w akcje charytatywne oraz wolontaryjne i wspieranie podopiecznych fundacji Qlavi.
 
Jako cel główny obie strony uznały działania na rzecz zapewnienia wsparcia niepełnosprawnym studentom Politechniki Śląskiej oraz podopiecznym fundacji Qlavi. Równie ważna jest kwestia usuwania barier architektonicznych, niezauważalnych dla osób bez ograniczeń ruchowych. Wskazano na liczne jeszcze przykłady takich barier obecnych na terenie uczelni.
 
Umowę ze strony Politechniki Śląskiej podpisał rektor prof. Arkadiusz Mężyk, a ze strony fundacji Qlavi prezes dr Agnieszka Filipkowska.
 
Fundacja Qlavi to gliwicka organizacja zajmująca się m.in. działalnością na rzecz osób niepełnosprawnych, działalnością na rzecz integracji oraz reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, wspomaganiem rozwoju wspólnot i społeczeństw lokalnych. Fundacja prowadzi również kampanie społeczne mające na celu uświadomienie społeczeństwu problemów życia codziennego osób niepełnosprawnych, przez np. wskazywanie i likwidację barier architektonicznych.

 

Wiadomość utworzona: 19 marca 2019 09:47, autor: Anna Mrowiec
19 marca 2019
Śląskie Forum Uniwersytetów III Wieku i Politechniki III Wieku już dziś

Specjaliści z całego regionu przyjadą na Politechnikę Śląską, aby porozmawiać na temat rozwoju kompetencji i umiejętności osób starszych w zakresie aktywności obywatelskiej i korzystania z nowoczesnych technologii. We wtorek, 19 marca, w godz. 10.00-15.00 w auli E Centrum Edukacyjno-Kongresowego odbędzie się Śląskie Forum Uniwersytetów III Wieku i Politechniki III Wieku. Organizatorami wydarzenia są zarząd Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku oraz Politechnika Śląska.
 
Wśród prelegentów znajdą się m.in. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, poseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW Wiesława Borczyk, dyrektor Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej prof. Aleksandra Ziembińska-Buczyńska, a także naukowcy, przedstawiciele biznesu i kierownicy uniwersytetów trzeciego wieku z całego regionu.
 
W programie przewidziano m.in. panel dyskusyjny na temat roli i znaczenia Uniwersytetów III Wieku i Politechniki III Wieku w rozwoju aktywności edukacyjnej i obywatelskiej osób starszych w województwie śląskim. Głos zabiorą w nim przedstawiciele szkół wyższych oraz kierownicy uniwersytetów trzeciego wieku kilku śląskich miast. O znaczeniu kompetencji i umiejętności osób starszych w zakresie nowoczesnych technologii będą natomiast rozmawiać m.in. naukowcy, przedstawiciele biznesu oraz liderzy inicjatyw lokalnych. Specjaliści będą także dyskutować na temat aspektów formalno-prawnych, organizacyjnych i finansowych działalności UTW.
 
Uczestnikami wydarzenia będą liderzy uniwersytetów trzeciego wieku ze Śląska, słuchacze Politechniki III Wieku oraz kadra naukowa i członkowie zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
 
Na zakończenie Forum uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzania interaktywnej wystawy z akustyki „Autostrada Dźwięku” w Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej.

Patronem wydarzenia są: województwo śląskie, minister nauki i szkolnictwa wyższego oraz wojewoda śląski. Patronat medialny objęli: TVP 3 Katowice, Polskie Radio oraz Dziennik Zachodni.
 
Program wydarzenia dostępny jest tutaj.

Wiadomość utworzona: 18 marca 2019 11:43, autor: Katarzyna Wojtachnio
Ostatnia modyfikacja: 19 marca 2019 07:24, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
18 marca 2019
Konkurs na najlepszą pracę magisterską „The Best PROGRES 3 Master Thesis Award 2018”

Politechnika Śląska w ramach działań konsorcjum Progres 3 organizuje konkursie na najlepszą pracę magisterską „The Best PROGRES 3 Master Thesis Award 2018”. W konkursie mogą brać udział prace magisterskie obronione w roku kalendarzowym 2018, tj. od 1 stycznia 2018 r. do 31 grudnia 2018 r.
 
Każda z uczelni Konsorcjum Progres 3 może zgłosić do konkursu maksymalnie 2 prace w każdej z wymienionych poniżej kategorii tematycznych:
1. Ekonomia i finanse,
2. Surowce, energetyka i ochrona środowiska,
3. Zdrowie i zastosowania w służbie zdrowia,
4. Technologie informacyjne i Inżynieria Elektryczna
5. Konkurencyjność przemysłu maszynowego, badania materiałowe.

Lista wymaganych dokumentów:
1.Zgłoszenie (w języku angielskim) -według załączonego wzoru 
2.Praca magisterska (pdf, doc, docx, odt)
3.Streszczenie (w j. angielskim)
 
Osoby zainteresowane powinny przesłać  wszystkie wymagane dokumenty do Działu Współpracy z Zagranicą do dnia 5 kwietnia 2019 r. (włącznie) w formie elektronicznej na adres RN3@polsl.pl, aby mogły zostać ocenione przez wewnętrzną komisję Politechniki Śląskiej.

Następnie prace zostaną przekazane pod obrady komisji ekspertów wybranych spośród uczelni zrzeszonych w konsorcjum Progres 3. W każdej kategorii zostanie przyznana nagroda w wysokości 1000 zł dla najlepszej pracy.

W razie ewentualnych pytań proszę o kontakt z Działem Współpracy z Zagranicą: tel. 32 237 1944, e-mail: RN3@polsl.pl.
 
 

Wiadomość utworzona: 18 marca 2019 07:38, autor: Anna Mrowiec
Ostatnia modyfikacja: 18 marca 2019 07:44, wykonana przez: Katarzyna Wojtachnio
15 marca 2019
Kolejny nabór do Legii Akademickiej na Politechnice Śląskiej

Legia Akademicka jest uruchomionym przez Ministerstwo Obrony Narodowej programem ochotniczego szkolenia wojskowego studentów. Politechnika Śląska jako jedna z nielicznych uczelni w regionie została wybrana do realizacji drugiej edycji programu „Edukacja wojskowa studentów w ramach Legii Akademickiej”. W czwartek, 14 marca, w auli 200 budynku Wydziału Górnictwa i Geologii odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej ze studentami.
 
Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się ze sposobem funkcjonowania rezerw osobowych w strukturach współczesnych sił zbrojnych, a także z rolą, jaką w obronności kraju może pełnić student Politechniki Śląskiej. Program Legii Akademickiej realizowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej ma na celu odbudowę potencjału rezerw osobowych do poziomu nawet oficerów rezerwy.
 
– To już druga edycja naboru do Legii Akademickiej na naszej uczelni – powiedział otwierający spotkanie prorektor ds. studenckich i kształcenia prof. Tomasz Trawiński – pierwsza zakończyła się bardzo dużym sukcesem. Mam nadzieję, że tegoroczna edycja ten sukces co najmniej powtórzy.
 
Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej płk Maciej Dymitrowicz zwrócił uwagę na fakt, że aktualnie wojsko poszukuje osób zorientowanych na rozwój intelektualny. Obecnie, gdy konflikt zbrojny nie musi oznaczać jedynie otwartego starcia militarnego, a bardzo często przenosi się do cyberprzestrzeni, szczególnie cenny jest potencjał wiedzy reprezentowany przez studentów wyższych uczelni technicznych. Studenci biorący udział w spotkaniu mieli możliwość zapoznania się z ofertą szkoleń organizowanych w ramach programu cyber.mil.pl, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni.
 
Program szkolenia podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Zajęcia w części teoretycznej będą odbywały się w Gliwicach w godzinach popołudniowych. Następnie, po zaliczeniu tej części i po złożeniu przez uczestnika wniosku do organów wojskowych o powołanie na ćwiczenia wojskowe, zostanie on skierowany na część praktyczną, która odbędzie się w wytypowanej jednostce wojskowej.
 
Uzupełnieniem spotkania była prezentacja na placu Krakowskim sprzętu i wyposażenia wojskowego, zorganizowana przez pododdziały jednostek wojskowych stacjonujących w Gliwicach.
 
I edycja naboru do Legii Akademickiej przyciągnęła 155 studentów i studentek, z czego pełny cykl szkolenia ukończyły 62 osoby. Nabór do drugiej edycji trwa do 18 marca.
 
 

Wiadomość utworzona: 15 marca 2019 10:09, autor: Anna Mrowiec
15 marca 2019
Seminarium Naukowe w Instytucie Fizyki

Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich zainteresowanych pracowników oraz studentów na kolejne w tym roku akademickim Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się w środę, 20 marca, o godz. 14:00 w auli B budynku Centrum Nowych Technologii przy ul. Konarskiego 22B.

Wykład pt. „System μDose” wygłosi dr inż. Konrad Tudyka z Instytutu Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznego Politechniki Śląskiej, pracownik Zakładu Zastosowań Radioizotopów.

W trakcie seminarium zostanie przedstawiony system μDose do pomiaru niskich środowiskowych radioaktywności oraz wbudowane w ten system innowacyjne rozwiązania. W syste