Przeskocz do głównej zawartości

Logo Politechniki Śląskiej
Jednostki
Centrum Wyszukiwania

Politechnika Śląska > Aktualności Uczelniane > Prof. Anna Pazdur profesorem honorowym Politechniki Śląskiej

Aktualności Uczelniane: Prof. Anna Pazdur profesorem honorowym Politechniki Śląskiej

Tytuł

Prof. Anna Pazdur profesorem honorowym Politechniki Śląskiej

Treść

Wybitna specjalistka w obszarze geochronometrii, w tym datowania radiowęglowego, prof. Anna Pazdur z Instytutu Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznego otrzymała wczoraj z rąk rektora prof. Arkadiusza Mężyka godność honorowego profesora Politechniki Śląskiej. Uroczystość odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego w Instytucie Fizyki.

Prof. Anna Pazdur otrzymała tytuł honorowego profesora „w uznaniu światowego znaczenia dorobku naukowego, jako wzorowy nauczyciel akademicki za osiągnięcia dydaktyczne i zasłużony organizator, którego praca przyczyniła się do rozwoju Politechniki Śląskiej i przysporzyła jej dobrego imienia”.

Profesor Anna Pazdur jest absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, w 1978 r. obroniła tytuł doktora z fizyki, w 1990 r. uzyskała habilitację, a w 2001 r. tytuł profesora nauk o Ziemi.

Była kierownikiem Zakładu Zastosowań Radioizotopu w latach 1995-2012 oraz kierownikiem Gliwickiego Laboratorium Radiowęglowego. Zajmowała się datowaniem radiowęglowym, bezwzględnymi skalami czasu w naukach o Ziemi i archeologii, radiowęglem i izotopami stabilnymi w środowisku. Przez ponad 40 lat była wykładowcą podstaw fizyki jądrowej, detekcji promieniowania jądrowego, fizyki ogólnej oraz geochemii izotopów, problemów środowiska lokalnego (FT i studia MADA).

Prof. Anna Pazdur jest również organizatorką międzynarodowych konferencji „Methods of Absolute Chronology”, a także redaktor naczelną czasopisma „Geochronometria”. Była również promotorką 9 prac doktorskich.

Wygasa

Jednostka

ObrazekWybieralny

Typ zawartości: Anons