Inauguracja cykli start-upowych!!

Zapraszamy na Inaugurację wydarzeń, która rozpocznie się
w dniu 23 października br., o godz. 14.00,
w siedzibie AIP Politechniki Śląskiej
(Gliwice, ul. S. Banacha 7, aula 0.05).

Cykl „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” jest już trzecią edycją cyklu, udoskonaloną o nowe tematy i nowych prowadzących. W trakcie tego cyklu nabędziesz wiedzę o tym jak poradzić sobie z zakładaniem swojej firmy, w tym start-upu. Nie musisz zakładać swojej działalności gospodarczej, ale jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał tego dokonać, to wiedza nabyta w trakcie szkoleń będzie "jak znalazł”.

Cykl „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” organizowany jest po raz drugi i skierowany jest do osób, które posiadają już podstawową wiedzę. Jeżeli nie masz jeszcze swojego pomysłu to wymyślimy go razem z Tobą.

Tegoroczną nowością jest cykl „Start-up dla zaawansowanych – praca z Mentorem”. Podczas tego szkolenia uczestnicy będą mogli pracować indywidualnie z przydzielonym Mentorem. Prosimy kontaktować się bezpośrednio z Biurem AIP.

Cykle szkoleń dadzą możliwość zdobycia szerokiej wiedzy dotyczącej zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozwoju własnej osobowości w tym zakresie, którą można będzie wykorzystać w przyszłości.

Szczegółowe informacje o szkoleniach start-upowych.

Zgłoszenia do udziału w Inauguracji i szkoleniach przyjmujemy:

 • telefonicznie - 32 237 1985
 • mailowo - aip@polsl.pl
 • lub przez Facebook'a AIP

Zgłoszenia powinny zawierać: imię, nazwisko, Wydział na którym studiujecie lub pracujecie, bądź ukończony Wydział (do roku od ukończenia studiów).

Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w cyklach szkoleń jest bezpłatny dla Beneficjentów AIP (wszystkich studentów, doktorantów, młodych pracowników nauki Politechniki Śląskiej oraz absolwentów do roku od ukończenia studiów).

Na ostatnim spotkaniu pilni uczestnicy cyklu szkoleń otrzymają stosowne certyfikaty.

Zapraszamy do udziału!

Zostań wolontariuszem Szczytu Klimatycznego COP 24!
- spotkanie informacyjne w AIP

fot. United Nations Volunteer

Urząd Miasta Katowice zaprasza studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej, którzy interesują się zagadnieniami dotyczącymi klimatu i ochrony środowiska i chcą stać się częścią międzynarodowej społeczności działającej na rzecz naszej wspólnej przyszłości, do dołączenia do grona wolontariuszy światowego forum dotyczącego polityki klimatycznej, które już w grudniu odbędzie się w Katowicach.

Dla osób zainteresowanych wolontariatem 10 października br. o godz. 15.00 w siedzibie AIP (ul. Banacha 7) odbędzie się spotkanie informacyjne z p. Mileną Skupień – Lisgarten, Koordynatorką wolontariatu COP24 Urzędu Miasta Katowice.

Szczyt Klimatyczny (COP24) odbędzie się w Katowicach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 roku. Do Katowic przybędzie 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów, by obradować w celu wyznaczenia najważniejszych kierunków ochrony klimatu. W COP24 wezmą udział reprezentanci rządów i dyplomacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy, aktywiści, przedstawiciele przedsiębiorców i innych grup, zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi klimatu.

Szczegółowe informacje o konferencji na stronie COP24.

Osoby zainteresowane udziałem w wolontariacie podczas COP24 powinny wypełnić formularz rekrutacyjny, a następnie wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Termin i miejsce spotkania zostaną ustalone indywidualnie. Planowany termin rozstrzygnięcia rekrutacji to 15 października.

Koordynatorem współpracy pomiędzy Politechniką Śląską i Urzędem Miasta Katowice w ramach działań związanych ze Szczytem Klimatycznym jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (AIP) Politechniki Śląskiej.

Forum Młodych RIG w Katowicach rekrutuje!

 • Jesteś studentem lub świeżo upieczonym absolwentem?
 • Chcesz dołączyć do prężnie działającej grupy młodych ludzi?
 • Jesteś zainteresowany tematyką przedsiębiorczości, rozwoju osobistego i rozwijania kompetencji liderskich w biznesie?

Forum Młodych RIG w Katowicach to organizacja non-profit skupiająca młodych, ambitnych ludzi, aktywnie wspierających działania Regionalnej Izby Gospodarczej oraz prężnie rozwijająca własne projekty takie jak: konferencja Kobieta na Szpilkach, Youth Forum Leaders, Future Entrepreneurs oraz wolontariat i wsparcie merytoryczne Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach - największej imprezy biznesowej dedykowanej sektorowi MŚP w Europie. A to tylko część naszych aktywności!

Co zyskasz, dzięki współpracy z Forum Młodych?

 • możliwość nauki i rozwoju kompetencji związanych z organizacją wydarzeń, zarządzaniem projektami, komunikacją i przywództwem
 • poszerzysz umiejętności miękkie i nie tylko poprzez uczestnictwo w wewnętrznych szkoleniach organizacji
 • poznasz fantastycznych ludzi, z którymi będziesz świetnie się bawił zarówno przy projektach, jak i wspólnej integracji!

Zapisy na stronie.

Uwaga! Rekrutacja została przedłużona do października. Rozmowy kwalifikacyjne będą trwały od 1 do 15 października br. Nie czekaj, aplikuj!

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy na adres fmrig.katowice@gmail.com

Kolejne w tym tygodniu porozumienie
o współpracy podpisane!

19. września br., w siedzibie AIP podpisane zostało porozumienie o współpracy między AIP, a Fundacją Edu-Klaster. Porozumienie sygnowali P. Wojciech Gawlik z Fundacji oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Józwiak.

Misją Fundacji jest wspieranie działalności edukacyjnej oraz rozwijanie i wdrażanie nowoczesnych metod edukacyjnych.

W następstwie podpisanego porozumienia poszerza się grono Ekspertów AIP.

Szczegółowe informacje na temat Fundacji można znaleźć stronie.

W nowym roku akademickim, kolejny Partner do współpracy!

17. września br. w siedzibie AIP, podpisane zostało porozumienie o współpracy z firmą Cyberus Labs Sp. z o.o.

Porozumienie podpisali Prezes Zarządu Cyberus Labs P. George Slawek oraz Dyrektor AIP – dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

Szczegółowe informacje na temat firmy Cyberus Labs Sp. z o.o. można znaleźć stronie firmy.


Kolejne porozumienia o współpracy podpisane!

W dniu 17.07.2018 roku, podpisane zostało porozumienie o współpracy między firmą Matthew Consulting, a Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej. Porozumienie sygnowali P. Mateusz Warmuz oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

Firma Matthew Consulting zajmuje się szeroko pojętym consultingiem w zakresie diagnozy i wprowadzania pozytywnych zmian w obszarze strategii sprzedażowej głównie dla sektora MŚP.

W dniu 18.07.2018 roku, podpisane zostało porozumienie o współpracy między firmą Idea Miners Sp. z o.o., a Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej. Porozumienie sygnowali P. Michał Wekko oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

Firma Idea Miners Sp. z o.o. jest tzw. "company builderem", czyli buduje firmy (projekty) od pomysłu, przez wdrożenie, po rozwój na rynku. Firma zajmuje się budowaniem swoich startupów oraz wspieraniem innych w zakresie budowy i rozwoju projektów.

Na mocy podpisanych umów, przedstawiciele obydwu firm dołączą do grona Ekspertów AIP.


Rekrutacja do Akceleratora Przedsiębiorczości Akademickiej!

Trwa rekrutacja do trzeciej edycji projektu szkoleniowego pt. „Akcelerator Przedsiębiorczości Akademickiej Santander Universidades”, realizowanego przez Technopark Gliwice w partnerstwie z Politechniką Śląską i Bankiem Zachodnim WBK w ramach programu Santander Universidades.

Projekt jest skierowany do studentów, absolwentów do 3 lat po obronie, doktorantów, a także pracowników naukowych i administracyjnych Politechniki Śląskiej. Rekrutacja trwa do 24 czerwca.

Nabór zgłoszeń jest otwarty i ma charakter ciągły. Aby wziąć udział w projekcie, należy złożyć formularz aplikacyjny. Szkolenia odbędą się w grupach tygodniowych (w godzinach popołudniowych) i weekendowych. Pierwsze dwie grupy rozpoczną szkolenia już pod koniec czerwca.

Harmonogram szkoleń oraz formularz rejestracyjny.

Zapraszamy!

Wiosna w AIP!

Zapraszamy na indywidualne konsultacje z zakresu modeli biznesowych.

Konsultacje prowadzi Ekspert AIP – Pani Natalia Grabek - "Technopark" Gliwice.

Obowiązują zapisy na aip@polsl.pl Liczba miejsc ograniczona!

"Start-up dla średniozaawansowanych" za nami!

7.06. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu”. Tematem spotkania, które prowadził Dyrektor „Technoparku Gliwice" P. Jacek Kotra, było „Gdzie szukać inwestora? Case study spółek celowych utworzonych w ramach programu BRIdge Alfa”. Na zakończenie spotkania wręczone zostały certyfikaty udziału w cyklu szkoleń uczestnikom wykazującym się frekwencją i aktywnością podczas trwania całego cyklu.

Zapraszamy w roku akademickim 2018/2019 na kolejne cykle szkoleń start-upowych.


4. Kongres innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND

Już za 3 tygodnie 4. Kongres innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND (www.innoshare.pl). Dołącz do jego uczestników w dniach 27-29 czerwca i odwiedź Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Zdobądź kontakty w nauce i biznesie! Poszukaj startupów lub inwestorów! Rozwiń swój spin-off lub pomysł na komercjalizację twoich badań! Zainspiruj się ludźmi, którzy zmieniają świat! Ucz się od najlepszych innowatorów i przedsiębiorczych naukowców - Polaków, Polonii i osób polskiego pochodzenia, którzy kreują nowe technologie, przełomowe badania czy też biznes w różnych zakątkach naszego globu np. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, Chinach, Izraelu, Korei Południowej, Szwecji, Singapurze a nawet w Polsce. Posłuchaj o sztucznej inteligencji, technologiach kosmicznych, elektronice, biotechnologii w zakresie nowych metod leczenia raka czy nowoczesnych materiałach od ludzi, którzy realnie tworzą innowacje na co dzień.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej wydarzenia.

Lokalny Smart Lab

"START-UP z sukcesem. Od inkubacji do akceleracji"


Kolejne spotkanie startupowe za nami!

24.05. odbył się dziesiąty, przedostatni „krok” cyklu szkoleń „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” pod tytułem: Negocjacje w biznesie. Jak zbudować silną markę? Jak stworzyć biznes międzynarodowy?

Spotkanie poprowadzili przedstawiciele współorganizatorów:

 • p. Magdalena Balcerzak - Heksagon Sp z o.o.
 • p. Tomasz Gardian - Ogrody przedsiębiorczości.

W spotkaniu wzięło udział 7 beneficjentów. Kolejne, ostatnie spotkanie w tym roku akademickim, już 7.06.

Kolejne, już 15 spotkanie, w ramach Wiosny w AIP! za nami.

22.05. odbyło się spotkanie „Droga do Twojego finansowego bezpieczeństwa”.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się m.in. że wszystko na świecie powstaje trzy razy, czyli najpierw decyzja, że decyzja bez planu jest iluzją, czyli o Strategii Optymalizacji Finansów oraz uzyskali informacje jak dopasować swoje zarobki do planów, czyli jakie jest 6 systemów generowania dochodów.

Spotkanie wspólnie prowadzili przedstawiciele instytucji współpracujących z AIP:

 • p. Fryderyk Karzełek – Prezes Zarządu Polskie Doradztwo Finansowe Sp. z o.o.
 • p. Magdalena Balcerzak – Prezes Zarządu Heksagon Sp. z o.o.
 • p. Mateusz Warmuz – Warmuz Consulting.

W spotkaniu wzięło udział 35 beneficjentów.

Wiosna w AIP! Droga do Twojego finansowego bezpieczeństwa.

Zapraszamy na spoktanie organizowane we współpracy z Polskim Doradztwem Finansowym Sp. z o.o., którego tematyką będzie:

 • Wszystko na świecie powstaje trzy razy, czyli najpierw decyzja.
 • Decyzja bez planu jest iluzją, czyli Strategia Optymalizacji Finansów.
 • Dopasuj swoje zarobki do planów, czyli 6 systemów generowania dochodów.

Na spotkanie obowiązują zapisy na aip@polsl.pl Liczba miejsc ograniczona!

Wiosna w AIP!

Zapraszamy na indywidualne konsultacje prawne.

Konsultacje prowadzi Ekspert AIP – adwokat Maciej Surowiec.

Obowiązują zapisy na aip@polsl.pl Liczba miejsc ograniczona!

„Start-up dla początkujących –
10+ kroków do sukcesu w start-upie”
za nami!

24 kwietnia zakończyliśmy drugą edycję cyklu szkoleń „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie”.

Ostatnie szkolenie zatytułowane: Jak budować zespół? poprowadziła współorganizatorka cyklu P. Aleksandra Holewa – coach/trener biznesu. Podczas spotkania wystąpił również
P. Marcin Bajorski, przedstawiciel Akceleratora Inteligentnych Miast z prezentacją „Wsparcie pomysłów na innowacyjne rozwiązania ICT i zakładanie startup’ów, udzielane przez akceleratory ATI Pionier i AIM, przy współpracy AIP Politechniki Śląskiej”.

Na zakończenie spotkania wręczone zostały certyfikaty udziału w cyklu szkoleń uczestnikom wykazującym się frekwencją i aktywnością podczas trwania całego cyklu. Certyfikaty te uzyskało ostatecznie 41 osób, z których 30 odebrało je osobiście.


Smart City Katowice: Hackathon

W dniach 20-21 kwietnia br. odbyło się wydarzenie łączące ideę smart city z potencjałem startupów. Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta w Katowicach i "Ogrody Przedsiębiorczości", a Partnerem wydarzenia w imieniu Politechniki Śląskiej był Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Celem projektu było wypracowanie rozwiązań i technologii, które przyczynią się do rozwoju miasta i pozytywnie wpłyną na życie jego mieszkańców. Uczestnicy tej edycji zmierzyli się z problemem niskiej emisji, zmianami klimatycznymi i oszczędzaniem energii. Opracowywane były rozwiązania mające na celu polepszenie jakości powietrza w Katowicach i Metropolii Śląskiej. Uczestnicy dobierali się w zespoły złożone z programistów, grafików, kreatorów, przedsiębiorców i aktywnych mieszkańców i pracowali nad rozwiązaniami dla miasta przez 24 h. Przez cały czas trwania imprezy drużyny były wspierane przez mentorów.

Grupa studentów z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki wzięła udział w wydarzeniu tworząc zespół projektowy z pomysłem "Aktywna sieć monitorowania i przewidywania smogu". Projekt ten ma na celu umieszczenie czujników pyłu na pojazdach komunikacji miejskiej. Umożliwi to precyzyjne pomiary na dużym obszarze przy ograniczonej ilości sensorów. Zebrane w ten sposób dane oraz dane meteorologiczne przepuszczone przez sztuczną inteligencję utworzą mapy aktualnego stanu smogu oraz umożliwią jego prognozy.

Zespół studentów z Wydziału AEiI tj. Zuzanna Rodak, Maciej Balas, Maciej Ciupka reprezentujący Politechnikę Śląską zajął pierwsze miejsce z najlepszym wynikiem punktowym przyznanym przez 10 osobowe Jury. Podziękowania należą się Mentorowi wydarzenia p. dr inż. Krzysztofowi Tokarzowi Prodziekanowi ds. Organizacji i Rozwoju Wydziału AEiI. Członkiem jury Hackathonu był również Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.


 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Aktualności z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości