„Start-up dla średniozaawansowanych” – czwarte spotkanie za nami!

20.12. odbyło się czwarte spotkanie w ramach cyklu „Start-up dla średniozaawansowanych –realizacja swojego pomysłu” pt. Mądry szef!
Spotkanie prowadziła P. Aleksandra Holewa (Trener Biznesu, Coach) – współorganizator cyklu.
Udział wzięło 18 beneficjentów. Kolejne spotkanie już w Nowym Roku.

  

Porozumienie o współpracy
z Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Rybniku!

27.11.2018r. podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy AIP Politechniki Śląskiej, a Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Rybniku.

Porozumienie sygnowali Dyrektor Liceum P. Krzysztof Lazaj oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

  

„Start-up dla początkujących”– krok 4. za nami!

11.12. odbyło się czwarte spotkanie w ramach cyklu „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” pt. Model biznesowy, a biznes plan.
 
Spotkanie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów cyklu – P. Wojciech Gawlik (Fundacja Edu-Klaster) i P. Tomasz Gardian (Ogrody Przedsiębiorczości).
 
Udział wzięło 45 beneficjentów.
 

 

„Start-up dla średniozaawansowanych” – trzecie spotkanie za nami!

6.12. odbyło się trzecie spotkanie w ramach cyklu „Start-up dla średniozaawansowanych –realizacja swojego pomysłu” pt. Moja firma już działa! Prawne aspekty działalności.

Spotkanie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów cyklu – adwokat Maciej Surowiec
i P. Janusz Mendera (Klub Przedsiębiorcy Zamek Cieszyn, SPEC).

Udział wzięło 18 beneficjentów.

 

 

Krok 3. Startupu dla początkujących za nami!

27.11. odbył się kolejny, trzeci „krok” cyklu szkoleń „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” pod tytułem: Księgowość i kadry w firmie.
 
Spotkanie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów: P. Janusz Mendera (Klub Przedsiębiorcy Zamek Cieszyn, Spec) oraz P. Marcin Czerwik (Polskie Doradztwo Finansowe).
 
W spotkaniu wzięło prawie 50 beneficjentów. Kolejne spotkanie jeszcze w tym roku, we wtorek - 11.12.
 

 

Kolejne spotkanie w ramach „Start-upu dla średniozaawansowanych”
za nami!

W miniony czwartek 22.11., odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” pt. Organizacja miejsca i czasu pracy.

 Spotkanie wspólnie poprowadzili przedstawiciele współorganizatorów cyklu:
P. Ewa Cisło (EC – coaching, szkolenia, terapia) i P. Michał Szpor (Fundacja DO).

Kolejne spotkanie w ramach cyklu już 6.12.

 

Jesień w AIP! 
Popołudnie z Ekspertem!

Zapraszamy na indywidualne konsultacje z Ekspertem z zakresu lokowania pomysłu
w środowiskach inwestorskich!

Konsultacje prowadzi Ekspert AIP P. Judyta Grzebniewska (Akcelerator Technologiczny Gliwice)

 • Kiedy: 28. listopada (środa), od godz. 14:00
 • Gdzie: siedziba AIP - Gliwice, ul. Banacha 7
 • Zapisy: aip@polsl.pl

Porozumienie o współpracy
z Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej w Gliwicach!

14.11.2018r. podpisane zostało porozumienie o współpracy pomiędzy AIP Politechniki Śląskiej, a ALO Politechniki Śląskiej. Porozumienie sygnowali Dyrektor Liceum P. dr Małgorzata Borysławska oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

 


Jesień w AIP! w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości za nami!

14.11. odbyło się dwuczęściowe spotkanie „Finanse, niuanse”. W pierwszej części krótką prelekcję dotyczącą szeroko rozumianej przedsiębiorczości wygłosił P. Fryderyk Karzełek (Polskie Doradztwo Finansowe). W drugiej części uczestnicy zagrali w Euro Cash, grę która poprzez zabawę rozwija świadomość finansową, uczy w bezpiecznych warunkach, jakie strategie i decyzje biznesowe podejmować. Grę poprowadził P. Mateusz Warmuz.

W spotkaniu, poza Beneficjentami AIP, wzięli udział również uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach.


2. krok Start-upu
dla początkujących za nami!

13.11. odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu szkoleń
„Start-up dla początkujących - 10+ kroków do sukcesu w start-upie”
pod tytułem: Uwarunkowania podjęcia działalności gospodarczej. Ograniczanie ryzyka przy prowadzeniu firmy.

Spotkanie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów: Marceli Drabek (PDF Risk Management) oraz mecenas Maciej Surowiec.

W spotkaniu wzięło udział ponad 70 beneficjentów.


Pierwszy krok Start-upu
dla średniozaawansowanych
za nami!

8.11. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach cyklu szkoleń
„Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu”
pod tytułem: Prezentacja pomysłów własnych uczestników.
Propozycje pomysłów dla osób zainteresowanych.

Spotkanie prowadzili wspólnie z Dyrektorem AIP, Eksperci AIP Katarzyna Kuboś (Technopark Gliwice), Michał Wekko (Idea Miners). W trakcie spotkania, mającego
z założenia charakter warsztatowy, zostały przedstawione pomysły ponad 20 uczestników, które przez cały cykl szkoleń, do maja 2019 roku, będą dopracowywane.


Pierwszy krok Startupu dla początkujących za nami!

W dniu 30.10. odbył się pierwszy „krok” cyklu szkoleń „Start-up dla początkujących –
10+ kroków do sukcesu w start-upie” pod tytułem:
Pierwsze kroki w biznesie. Czy warto prowadzić swój biznes? Jedna firma, jeden właściciel, wiele ról do spełnienia, czyli zarządzanie startującym biznesem.

Spotkanie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów: Ewa Cisło (EC – Ewa Cisło – coaching, szkolenia, terapia), Janusz Mendera (Klub Przedsiębiorcy Zamek Cieszyn)
i Marceli Drabek (PDF Risk Management).
Jesień w AIP - pierwsze spotkanie!

W ramach tradycyjnego cyklu „Jesień w AIP” i Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej organizuje dwuczęściowe spotkanie pt. „Finanse, niuanse.”

W pierwszej części odbędzie się gra Euro Cash – pierwsza całkowicie polska gra planszowa rozwijająca finansowe IQ. Euro Cash to gra, która poprzez zabawę rozwija naszą świadomość finansową, uczy nas w bezpiecznych warunkach, jakie strategie i decyzje biznesowe podejmować. Jeśli chcesz przekonać się na własnej skórze, jak to jest wydostać się z wyścigu szczurów, osiągnąć wolność finansową oraz spełniać swoje marzenia albo po prostu świetnie się bawić i poznać ciekawych ludzi - przyjdź i zagraj z nami! Grę poprowadzi Pani Magdalena Balcerzak – Prezes Zarządu Heksagon - sprzedawca, trener biznesu, nauczyciel, współtwórczyni gry.

W części drugiej proponujemy wykład, podczas którego na pytania „Jakie ryzyka prowadzenia biznesu w XXI wieku dostrzegają dzisiaj menadżerowie? W jaki sposób dostrzec czynniki mogące zagrozić naszej firmie? Czy ryzykiem można zarządzać?” poszuka odpowiedzi Pan Marceli Drabek – Prezes Zarządu PDF Risk Management.

Wydarzenie odbędzie się 14. listopada br. (środa), w godz. 12:00-16:00,
w siedzibie AIP Politechniki Śląskiej, przy ul. Banacha 7 w Gliwicach.

Zapisy na stronie.


Inauguracja cykli startupowych
za nami!

W dniu 23 października 2018 roku zainaugurowaliśmy cykle spotkań "Start-up dla początkujących - 10+ kroków do sukcesu w start-upie", „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” oraz „Start-up dla zaawansowanych – praca z Mentorem”.

W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni Goście, przedstawiciele Instytucji będących współorganizatorami oraz wykładowcy. Na wypełnionej po brzegi sali było obecnych ponad 60 uczestników cykli szkoleń – Beneficjentów AIP.

Wystąpienie wprowadzające pt. „W co inwestować, będąc na studiach” przedstawiła
p. Magdalena Balcerzak (Prezes Heksagon - sprzedawca, trener biznesu, nauczyciel, współtwórczyni pierwszej całkowicie polskiej gry planszowej, która uczy przedsiębiorczości).

Ze względu na duże zainteresowanie cyklem spotkań „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie”, na które zgłosiło się już ponad 100 osób, lista osób mogących uczestniczyć w tych spotkaniach zostaje zamknięta.

Informujemy, iż nadal przyjmujemy zgłoszenia do udziału w cyklach dla średniozaawansowanych oraz dla zaawansowanych (warunkiem uczestnictwa, w tym cyklu jest ukończenie cyklu dla średnio zaawansowanych):

 • telefonicznie - 32 237 1985
 • mailowo - aip@polsl.pl
 • lub przez Facebook'a AIP

Zgłoszenia traktujemy jako obejmujące cały cykl i honorowe zobowiązanie do udziału we wszystkich spotkaniach. Każda osoba, która zgłosi chęć udziału otrzyma potwierdzenie zakwalifikowania.


Inauguracja cykli start-upowych!!

Zapraszamy na Inaugurację wydarzeń, która rozpocznie się
w dniu 23 października br., o godz. 14.00,
w siedzibie AIP Politechniki Śląskiej
(Gliwice, ul. S. Banacha 7, aula 0.05).

Cykl „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” jest już trzecią edycją cyklu, udoskonaloną o nowe tematy i nowych prowadzących. W trakcie tego cyklu nabędziesz wiedzę o tym jak poradzić sobie z zakładaniem swojej firmy, w tym start-upu. Nie musisz zakładać swojej działalności gospodarczej, ale jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał tego dokonać, to wiedza nabyta w trakcie szkoleń będzie "jak znalazł”.

Cykl „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” organizowany jest po raz drugi i skierowany jest do osób, które posiadają już podstawową wiedzę. Jeżeli nie masz jeszcze swojego pomysłu to wymyślimy go razem z Tobą.

Tegoroczną nowością jest cykl „Start-up dla zaawansowanych – praca z Mentorem”. Podczas tego szkolenia uczestnicy będą mogli pracować indywidualnie z przydzielonym Mentorem. Prosimy kontaktować się bezpośrednio z Biurem AIP.

Cykle szkoleń dadzą możliwość zdobycia szerokiej wiedzy dotyczącej zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej oraz rozwoju własnej osobowości w tym zakresie, którą można będzie wykorzystać w przyszłości.

Szczegółowe informacje o szkoleniach start-upowych.

Zgłoszenia do udziału w Inauguracji i szkoleniach przyjmujemy:

 • telefonicznie - 32 237 1985
 • mailowo - aip@polsl.pl
 • lub przez Facebook'a AIP

Zgłoszenia powinny zawierać: imię, nazwisko, Wydział na którym studiujecie lub pracujecie, bądź ukończony Wydział (do roku od ukończenia studiów).

Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Udział w cyklach szkoleń jest bezpłatny dla Beneficjentów AIP (wszystkich studentów, doktorantów, młodych pracowników nauki Politechniki Śląskiej oraz absolwentów do roku od ukończenia studiów).

Na ostatnim spotkaniu pilni uczestnicy cyklu szkoleń otrzymają stosowne certyfikaty.

Zapraszamy do udziału!

Zostań wolontariuszem Szczytu Klimatycznego COP 24!
- spotkanie informacyjne w AIP

fot. United Nations Volunteer

Urząd Miasta Katowice zaprasza studentów i doktorantów Politechniki Śląskiej, którzy interesują się zagadnieniami dotyczącymi klimatu i ochrony środowiska i chcą stać się częścią międzynarodowej społeczności działającej na rzecz naszej wspólnej przyszłości, do dołączenia do grona wolontariuszy światowego forum dotyczącego polityki klimatycznej, które już w grudniu odbędzie się w Katowicach.

Dla osób zainteresowanych wolontariatem 10 października br. o godz. 15.00 w siedzibie AIP (ul. Banacha 7) odbędzie się spotkanie informacyjne z p. Mileną Skupień – Lisgarten, Koordynatorką wolontariatu COP24 Urzędu Miasta Katowice.

Szczyt Klimatyczny (COP24) odbędzie się w Katowicach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 roku. Do Katowic przybędzie 30 tysięcy gości z blisko 200 krajów, by obradować w celu wyznaczenia najważniejszych kierunków ochrony klimatu. W COP24 wezmą udział reprezentanci rządów i dyplomacji, przedstawiciele organizacji pozarządowych i naukowcy, aktywiści, przedstawiciele przedsiębiorców i innych grup, zainteresowanych rozwiązaniami dotyczącymi klimatu.

Szczegółowe informacje o konferencji na stronie COP24.

Osoby zainteresowane udziałem w wolontariacie podczas COP24 powinny wypełnić formularz rekrutacyjny, a następnie wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Termin i miejsce spotkania zostaną ustalone indywidualnie. Planowany termin rozstrzygnięcia rekrutacji to 15 października.

Koordynatorem współpracy pomiędzy Politechniką Śląską i Urzędem Miasta Katowice w ramach działań związanych ze Szczytem Klimatycznym jest Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości (AIP) Politechniki Śląskiej.

Forum Młodych RIG w Katowicach rekrutuje!

 • Jesteś studentem lub świeżo upieczonym absolwentem?
 • Chcesz dołączyć do prężnie działającej grupy młodych ludzi?
 • Jesteś zainteresowany tematyką przedsiębiorczości, rozwoju osobistego i rozwijania kompetencji liderskich w biznesie?

Forum Młodych RIG w Katowicach to organizacja non-profit skupiająca młodych, ambitnych ludzi, aktywnie wspierających działania Regionalnej Izby Gospodarczej oraz prężnie rozwijająca własne projekty takie jak: konferencja Kobieta na Szpilkach, Youth Forum Leaders, Future Entrepreneurs oraz wolontariat i wsparcie merytoryczne Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach - największej imprezy biznesowej dedykowanej sektorowi MŚP w Europie. A to tylko część naszych aktywności!

Co zyskasz, dzięki współpracy z Forum Młodych?

 • możliwość nauki i rozwoju kompetencji związanych z organizacją wydarzeń, zarządzaniem projektami, komunikacją i przywództwem
 • poszerzysz umiejętności miękkie i nie tylko poprzez uczestnictwo w wewnętrznych szkoleniach organizacji
 • poznasz fantastycznych ludzi, z którymi będziesz świetnie się bawił zarówno przy projektach, jak i wspólnej integracji!

Zapisy na stronie.

Uwaga! Rekrutacja została przedłużona do października. Rozmowy kwalifikacyjne będą trwały od 1 do 15 października br. Nie czekaj, aplikuj!

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy na adres fmrig.katowice@gmail.com

Kolejne w tym tygodniu porozumienie
o współpracy podpisane!

19. września br., w siedzibie AIP podpisane zostało porozumienie o współpracy między AIP, a Fundacją Edu-Klaster. Porozumienie sygnowali P. Wojciech Gawlik z Fundacji oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Józwiak.

Misją Fundacji jest wspieranie działalności edukacyjnej oraz rozwijanie i wdrażanie nowoczesnych metod edukacyjnych.

W następstwie podpisanego porozumienia poszerza się grono Ekspertów AIP.

Szczegółowe informacje na temat Fundacji można znaleźć stronie.

W nowym roku akademickim, kolejny Partner do współpracy!

17. września br. w siedzibie AIP, podpisane zostało porozumienie o współpracy z firmą Cyberus Labs Sp. z o.o.

Porozumienie podpisali Prezes Zarządu Cyberus Labs P. George Slawek oraz Dyrektor AIP – dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

Szczegółowe informacje na temat firmy Cyberus Labs Sp. z o.o. można znaleźć stronie firmy.


Kolejne porozumienia o współpracy podpisane!

W dniu 17.07.2018 roku, podpisane zostało porozumienie o współpracy między firmą Matthew Consulting, a Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej. Porozumienie sygnowali P. Mateusz Warmuz oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

Firma Matthew Consulting zajmuje się szeroko pojętym consultingiem w zakresie diagnozy i wprowadzania pozytywnych zmian w obszarze strategii sprzedażowej głównie dla sektora MŚP.

W dniu 18.07.2018 roku, podpisane zostało porozumienie o współpracy między firmą Idea Miners Sp. z o.o., a Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej. Porozumienie sygnowali P. Michał Wekko oraz Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

Firma Idea Miners Sp. z o.o. jest tzw. "company builderem", czyli buduje firmy (projekty) od pomysłu, przez wdrożenie, po rozwój na rynku. Firma zajmuje się budowaniem swoich startupów oraz wspieraniem innych w zakresie budowy i rozwoju projektów.

Na mocy podpisanych umów, przedstawiciele obydwu firm dołączą do grona Ekspertów AIP.


Rekrutacja do Akceleratora Przedsiębiorczości Akademickiej!

Trwa rekrutacja do trzeciej edycji projektu szkoleniowego pt. „Akcelerator Przedsiębiorczości Akademickiej Santander Universidades”, realizowanego przez Technopark Gliwice w partnerstwie z Politechniką Śląską i Bankiem Zachodnim WBK w ramach programu Santander Universidades.

Projekt jest skierowany do studentów, absolwentów do 3 lat po obronie, doktorantów, a także pracowników naukowych i administracyjnych Politechniki Śląskiej. Rekrutacja trwa do 24 czerwca.

Nabór zgłoszeń jest otwarty i ma charakter ciągły. Aby wziąć udział w projekcie, należy złożyć formularz aplikacyjny. Szkolenia odbędą się w grupach tygodniowych (w godzinach popołudniowych) i weekendowych. Pierwsze dwie grupy rozpoczną szkolenia już pod koniec czerwca.

Harmonogram szkoleń oraz formularz rejestracyjny.

Zapraszamy!

Wiosna w AIP!

Zapraszamy na indywidualne konsultacje z zakresu modeli biznesowych.

Konsultacje prowadzi Ekspert AIP – Pani Natalia Grabek - "Technopark" Gliwice.

Obowiązują zapisy na aip@polsl.pl Liczba miejsc ograniczona!

"Start-up dla średniozaawansowanych" za nami!

7.06. odbyło się ostatnie spotkanie w ramach cyklu „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu”. Tematem spotkania, które prowadził Dyrektor „Technoparku Gliwice" P. Jacek Kotra, było „Gdzie szukać inwestora? Case study spółek celowych utworzonych w ramach programu BRIdge Alfa”. Na zakończenie spotkania wręczone zostały certyfikaty udziału w cyklu szkoleń uczestnikom wykazującym się frekwencją i aktywnością podczas trwania całego cyklu.

Zapraszamy w roku akademickim 2018/2019 na kolejne cykle szkoleń start-upowych.


4. Kongres innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND

Już za 3 tygodnie 4. Kongres innoSHARE’18 – LET’S INSPIRE POLAND (www.innoshare.pl). Dołącz do jego uczestników w dniach 27-29 czerwca i odwiedź Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Zdobądź kontakty w nauce i biznesie! Poszukaj startupów lub inwestorów! Rozwiń swój spin-off lub pomysł na komercjalizację twoich badań! Zainspiruj się ludźmi, którzy zmieniają świat! Ucz się od najlepszych innowatorów i przedsiębiorczych naukowców - Polaków, Polonii i osób polskiego pochodzenia, którzy kreują nowe technologie, przełomowe badania czy też biznes w różnych zakątkach naszego globu np. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii, Chinach, Izraelu, Korei Południowej, Szwecji, Singapurze a nawet w Polsce. Posłuchaj o sztucznej inteligencji, technologiach kosmicznych, elektronice, biotechnologii w zakresie nowych metod leczenia raka czy nowoczesnych materiałach od ludzi, którzy realnie tworzą innowacje na co dzień.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej wydarzenia.

Lokalny Smart Lab

"START-UP z sukcesem. Od inkubacji do akceleracji"


Kolejne spotkanie startupowe za nami!

24.05. odbył się dziesiąty, przedostatni „krok” cyklu szkoleń „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” pod tytułem: Negocjacje w biznesie. Jak zbudować silną markę? Jak stworzyć biznes międzynarodowy?

Spotkanie poprowadzili przedstawiciele współorganizatorów:

 • p. Magdalena Balcerzak - Heksagon Sp z o.o.
 • p. Tomasz Gardian - Ogrody przedsiębiorczości.

W spotkaniu wzięło udział 7 beneficjentów. Kolejne, ostatnie spotkanie w tym roku akademickim, już 7.06.

Kolejne, już 15 spotkanie, w ramach Wiosny w AIP! za nami.

22.05. odbyło się spotkanie „Droga do Twojego finansowego bezpieczeństwa”.

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się m.in. że wszystko na świecie powstaje trzy razy, czyli najpierw decyzja, że decyzja bez planu jest iluzją, czyli o Strategii Optymalizacji Finansów oraz uzyskali informacje jak dopasować swoje zarobki do planów, czyli jakie jest 6 systemów generowania dochodów.

Spotkanie wspólnie prowadzili przedstawiciele instytucji współpracujących z AIP:

 • p. Fryderyk Karzełek – Prezes Zarządu Polskie Doradztwo Finansowe Sp. z o.o.
 • p. Magdalena Balcerzak – Prezes Zarządu Heksagon Sp. z o.o.
 • p. Mateusz Warmuz – Warmuz Consulting.

W spotkaniu wzięło udział 35 beneficjentów.

Wiosna w AIP! Droga do Twojego finansowego bezpieczeństwa.

Zapraszamy na spoktanie organizowane we współpracy z Polskim Doradztwem Finansowym Sp. z o.o., którego tematyką będzie:

 • Wszystko na świecie powstaje trzy razy, czyli najpierw decyzja.
 • Decyzja bez planu jest iluzją, czyli Strategia Optymalizacji Finansów.
 • Dopasuj swoje zarobki do planów, czyli 6 systemów generowania dochodów.

Na spotkanie obowiązują zapisy na aip@polsl.pl Liczba miejsc ograniczona!

Wiosna w AIP!

Zapraszamy na indywidualne konsultacje prawne.

Konsultacje prowadzi Ekspert AIP – adwokat Maciej Surowiec.

Obowiązują zapisy na aip@polsl.pl Liczba miejsc ograniczona!

„Start-up dla początkujących –
10+ kroków do sukcesu w start-upie”
za nami!

24 kwietnia zakończyliśmy drugą edycję cyklu szkoleń „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie”.

Ostatnie szkolenie zatytułowane: Jak budować zespół? poprowadziła współorganizatorka cyklu P. Aleksandra Holewa – coach/trener biznesu. Podczas spotkania wystąpił również
P. Marcin Bajorski, przedstawiciel Akceleratora Inteligentnych Miast z prezentacją „Wsparcie pomysłów na innowacyjne rozwiązania ICT i zakładanie startup’ów, udzielane przez akceleratory ATI Pionier i AIM, przy współpracy AIP Politechniki Śląskiej”.

Na zakończenie spotkania wręczone zostały certyfikaty udziału w cyklu szkoleń uczestnikom wykazującym się frekwencją i aktywnością podczas trwania całego cyklu. Certyfikaty te uzyskało ostatecznie 41 osób, z których 30 odebrało je osobiście.


Smart City Katowice: Hackathon

W dniach 20-21 kwietnia br. odbyło się wydarzenie łączące ideę smart city z potencjałem startupów. Głównym organizatorem wydarzenia był Urząd Miasta w Katowicach i "Ogrody Przedsiębiorczości", a Partnerem wydarzenia w imieniu Politechniki Śląskiej był Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości i Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Celem projektu było wypracowanie rozwiązań i technologii, które przyczynią się do rozwoju miasta i pozytywnie wpłyną na życie jego mieszkańców. Uczestnicy tej edycji zmierzyli się z problemem niskiej emisji, zmianami klimatycznymi i oszczędzaniem energii. Opracowywane były rozwiązania mające na celu polepszenie jakości powietrza w Katowicach i Metropolii Śląskiej. Uczestnicy dobierali się w zespoły złożone z programistów, grafików, kreatorów, przedsiębiorców i aktywnych mieszkańców i pracowali nad rozwiązaniami dla miasta przez 24 h. Przez cały czas trwania imprezy drużyny były wspierane przez mentorów.

Grupa studentów z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki wzięła udział w wydarzeniu tworząc zespół projektowy z pomysłem "Aktywna sieć monitorowania i przewidywania smogu". Projekt ten ma na celu umieszczenie czujników pyłu na pojazdach komunikacji miejskiej. Umożliwi to precyzyjne pomiary na dużym obszarze przy ograniczonej ilości sensorów. Zebrane w ten sposób dane oraz dane meteorologiczne przepuszczone przez sztuczną inteligencję utworzą mapy aktualnego stanu smogu oraz umożliwią jego prognozy.

Zespół studentów z Wydziału AEiI tj. Zuzanna Rodak, Maciej Balas, Maciej Ciupka reprezentujący Politechnikę Śląską zajął pierwsze miejsce z najlepszym wynikiem punktowym przyznanym przez 10 osobowe Jury. Podziękowania należą się Mentorowi wydarzenia p. dr inż. Krzysztofowi Tokarzowi Prodziekanowi ds. Organizacji i Rozwoju Wydziału AEiI. Członkiem jury Hackathonu był również Dyrektor AIP dr inż. Ireneusz Jóźwiak.


„Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu” kolejne spotkanie za nami!

19.04. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" pod tytułem: Gdy sprawy idą źle, czyli o rozwiązywaniu problemów w biznesie. Zarządzanie ryzykiem w biznesie.

Spotkanie wspólnie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów cyklu:

 • P. Ewa Cisło - coach/trener
 • P. Marceli Drabek - PDF Risk Management Sp. z o.o.

W spotkaniu udział wzięło 7 beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 10.05.br.


Wiosna w AIP!

Zapraszamy na indywidualne konsultacje z zakresu pozyskiwania środków na działalność gospodarczą oraz dotacji.

Konsultacje prowadzi Ekspert AIP – Pani Lucyna Sikora - Dyrektor Zespołu ds. Doradztwa i Informacji Funduszu Górnośląskiego S.A.

Obowiązują zapisy na aip@polsl.pl Liczba miejsc ograniczona!


Science Game Jam - robimy planszówki popularnonaukowe!

Lubisz planszówki? Świetnie!

Interesujesz się różnymi dziedzinami nauki? To jeszcze lepiej.

Serdecznie zapraszamy trzyosobowe zespoły na warsztaty Science Game Jam!


„Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” krok 10. za nami!

10 kwietnia odbyło się przedostatnie, dziesiąte już spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”. Temat kroku 10.: Niebanalna promocja start-upu – skuteczna reklama. Jak być na czasie? Aktualne trendy w biznesie i marketingu.

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców, współorganizatorów cyklu:

 • P. Magdalena Balcerzak – Heksagon Sp. z o.o.
 • P. Tomasz Gardian – Ogrody Przedsiębiorczości

W spotkaniu wzięło udział 30 beneficjentów. Kolejny, ostatni krok, już 24.04. Podczas spotkania wręczone będą certyfikaty udziału w cyklu szkoleń.


„Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu” kolejne spotkanie za nami!

05.04. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" pod tytułem: Rozwijaj firmę – jak zarobić więcej, zaplanuj wzrost firmy, nowi klienci. Jakich klientów warto przyciągać. Firma wśród konkurencji. Samotna firma. Firma z przyjaciółmi. Rozwój startupu przez networking.

Spotkanie wspólnie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów cyklu:

 • P. Roman Warkocz – Stowarzyszenie „Narzędziownia”
 • P. Tomasz Gardian – Ogrody przedsiębiorczości.

W spotkaniu udział wzięło 8 beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 19.04.br. Uwaga: dla sumiennych uczestników, na zakończenie cyklu szkoleń czekają certyfikaty.


„Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” krok 9. za nami!

20 marca odbyło się dziewiąte już spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”. Temat kroku 9.: Skuteczna prezentacja handlowa start-upu. „Pitchuj” jak mistrz – przygotuj się i skutecznie sprzedaj swój pomysł. Przygotowanie 10 minutowej prezentacji swojego biznesu dla inwestora/klienta.

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców:

 • P. Ewa Cisło – coach
 • P. Tomasz Gardian – Ogrody przedsiębiorczości.

W spotkaniu wzięło udział 25 beneficjentów. Kolejny, przedostatni, krok w ramach cyklu już 10 kwietnia. Dla sumiennych uczestników czekają certyfikaty, które będą wręczane w trakcie "kroku 10+" 24 kwietnia.


"Start-up dla średniozaawansowanych" -
6. spotkanie za nami!

15.03. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" pod tytułem: Czy wychodzę na swoje – finanse w firmie: jak przewidywać i planować wydatki, podatki i inne, zarządzanie budżetem firmowym – jak wyceniać swoje usługi, 10 kroków do finansowego bezpieczeństwa w firmie.

Spotkanie poprowadził przedstawiciel współorganizatora cyklu Pan Marcin Czerwik – PDF Sp. z o.o.

W spotkaniu udział wzięło 10 beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 05.04.br


InnoSHARE'18 on the road: Meetups Gliwice za nami!

Fundacja „Polska Innowacyjna” wspólnie z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej zorganizowała spotkanie innoSHARE'18 on the road: Meetups Gliwice, które miało na celu spotkanie ludzi, którzy stworzyli lub rozwijają firmy oparte na badaniach, nauce, nowych technologiach czy też doświadczeniach zawodowych.

Fundacja Polska Innowacyjna, inspirator cyklu wydarzeń, podejmuje działania na rzecz uczelni wyższych, przedsiębiorstw, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych łącząc ze sobą świat biznesu i nauki. Głównym celem Fundacji jest, aby Polska stała się jednym z centrów światowego biznesu i innowacji. Misją Fundacji jest rozwijanie przedsiębiorczości młodych Polaków.

Fundacja „Polska Innowacyjna” odpowiadając na potrzeby i sugestie zgłaszane przez uczestników 3. Kongresu innoSHARE zorganizowała 20 spotkań innoSHARE'18 on the road: Meetups, które odbywają się w Polsce i Stanach Zjednoczonych od listopada 2017 roku do maja 2018 roku.

7 marca br. spotkanie odbyło się w siedzibie AIP i CITT Politechniki Śląskiej. Obie jednostki, w imieniu Politechniki Śląskiej, były współorganizatorami. Partnerami wydarzenia w Gliwicach była między innymi „Fundacja KGHM Polska Miedź”, Polish National Agency for Academic Exchange oraz „Technopark” Gliwice.

Spotkanie otworzyli wspólnie p. dr inż. Magdalena Letun-Łątka (dyrektor CITT Politechniki Śląskiej oraz Karol Fill (Event Manager Fundacja „Polska Innowacyjna”).

W trakcie wydarzenia podpisana została intencyjna umowa o współpracy pomiędzy Fundacją „Polska Innowacyjna” i Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej.

Uczestnicy meet-upu jednoznacznie stwierdzili, że należy kontynuować organizację tego typu wydarzeń w Politechnice Śląskiej.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu.

Wsparcie pomysłów na innowacyjne rozwiązania ICT i zakładanie startup’ów, udzielane przez akceleratory ATI Pionier i AIM, przy współpracy AIP Politechniki Śląskiej

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości PŚ we współpracy z Akceletarotem Technologii Informatycznych Pionier oraz Akceleratorem Inteligentnych Miast zaprasza na spotkanie informacyjne.

 • Chcesz zmienić swój świat?
 • Chcesz tworzyć innowacyjne systemy informa-tyczne, które pomogą rozwiązać realne problemy polskich miast?
 • Chcesz wykorzystać ten potencjał do budowy własnego biznesu – założyć startup, który zagwarantuje Ci możliwość spełniania marzeń?
 • Wiesz jak wiele takich startup’ów przeobraża się w duże, świetnie funkcjonujące firmy?
 • Wiesz, że ich założyciele stają się biznesowymi i/lub technologicznymi guru?
 • Wiesz, że na rynku są inwestorzy gotowi wesprzeć kapitałowo rokujące startup’y lub wykupić je po czasie od założycieli?

Przyjdź na spotkanie w AIP PŚ - 27 marca (wtorek), godz. 15:00!

Akceleratory ATI Pionier i AIM mogą nie tylko sfinansować prace nad ciekawymi pomysłami, ale zorganizować założenie startup’ów i pomóc rozwinąć im skrzydła.

Obowiązują zapisy mailowe na aip@polsl.pl!

ZAPRASZAMY!

"Start-up dla początkujących - 10+ kroków do sukcesu w start-upie" - krok 8. za nami!

6 marca odbyło się ósme spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”. Tematem kroku 8. było: Jak sprzedać swój pomysł - budowa grupy wiernych klientów. Pozyskiwanie klientów od podstaw.

Spotkanie poprowadziło 3 wykładowców, przedstawicieli współorganizatorów cyklu:

 • P. Natalia Grabek – Technopark Gliwice
 • P. Marceli Drabek - PDF Risk Managment Sp. z o.o.
 • P. Tomasz Gardian - Ogrody przedsiębiorczości

W spotkaniu wzięło udział 32 beneficjentów. Kolejny krok w ramach cyklu już 20 marca.

Powoli zbliżamy się do końca kolejnej edycji cyklu szkoleń. Pamiętajcie, że poza zdobywaniem wiedzy, umiejętności i kompetencji na stałych uczestników czekają certyfikaty

"Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" - krok 5. za nami!

W miniony czwartek, 01.03. odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" pod tytułem: Budowa efektywnego zespołu. Rozwiązywanie konfliktów – warsztaty i gry. Kreatywność i generowanie pomysłów.

Spotkanie wspólnie prowadziły przedstawicielki współorganizatorów cyklu:

 • P. Ewa Cisło - EC - coaching, szkolenia, terapia
 • P. Katarzyna Kuboś - Technopark Gliwice.

W spotkaniu udział wzięło 12 beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się już 15.03.br. – dowiecie się ciekawych rzeczy nt. finansów w firmie.

innoSHARE'18 on the road MEETUPS Gliwice

7 marca (środa), w godzinach 16:00-20:00 Fundacja „Polska Innowacyjna” wspólnie z Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej oraz Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej zaprasza na spotkanie innoSHARE'18 on the road: Meetups, które ma na celu spotkanie ludzi, którzy stworzyli lub rozwijają firmy oparte na badaniach, nauce, nowych technologiach czy też doświadczeniach zawodach.

Spotkanie umożliwi znalezienie Partnerów do współpracy biznesowej, naukowej i naukowo-biznesowej, skorzystania z wiedzy i doświadczeń zaproszonych ekspertów i praktyków w zakresie m.in. rozwijania startupów z komponentem badawczo rozwojowym, internacjonalizacji nauki i biznesu, komercjalizacji badań, ochrony wytworzonej własności intelektualnej, współpracy młodych naukowców z firmami, szukania alternatywnej drogi finansowania badań w ramach doktoratu oraz rozwoju swoich pomysłów oraz zapoznania się z przedstawicielami Fundacji „Polska Innowacyjna” i nawiązanie współpracy.

Wydarzenie odbędzie się w siedzibie AIP i CITT - Gliwice, ul. Banacha 7.

Wstęp wolny!

Szczegółowy program oraz rejestracja na wydarzenie.

"Start-up dla początkujących - 10+ kroków do sukcesu w start-upie" - krok 7. za nami!

20 lutego odbyło się siódme spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”.Tematem kroku 7. było: Badanie rynku i konkurencji.

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców:

 • P. Jacek Kotra – Technopark Gliwice
 • P. Janusz Mendera – Zamek Cieszyn, Spec.

W spotkaniu wzięło udział 34 beneficjentów. Kolejny krok w ramach cyklu już 6 marca.

Zapraszamy, certyfikaty dla sumiennych czekają.

"Start-up dla początkujących - 10+ kroków do sukcesu w start-upie" - krok 6. za nami!

23 stycznia odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie”.

Temat kroku 6.: Success story – spotkanie z przedsiębiorcami: propaganda sukcesu, wiedza, że warto i można, dalsze kroki podpowiedzą jak osiągnąć sukces.

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców:

 • P. Judyta Grzebniewska – Akcelerator Technologiczny Gliwice
 • P. Magdalena Balcerzak – Heksagon Sp. z o.o.

W spotkaniu zaprezentowały się 4 firmy:

W spotkaniu, pomimo sesji egzaminacyjnej, wzięło udział kilkunastu beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się już w nowym semestrze, planowo 20.02.

"Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" - 4. spotkanie za nami!

Wczoraj, 16.01., odbyło się czwarte spotkanie w ramach cyklu szkoleń „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” pod tytułem: Mądry szef! Odkryj i poznaj swoje mocne strony. Samoświadomość, ja jako szef - diagnoza swoich mocnych stron oraz obszarów rozwojowych. Profil osobowości a sztuka komunikacji.

Spotkanie wspólnie prowadziły przedstawicielki współorganizatorów cyklu P. Magdalena Balcerzak (Heksagon Sp. z o.o.) oraz P. Aleksandra Holewa – Trener biznesu, coach.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się (ze względu na zbliżającą się sesję) dopiero 01.03.br. Mamy nadzieję, że przez ten czas zapał nie opuści naszych beneficjentów.„Roving Seminars” w Politechnice Śląskiej

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w cyklu międzynarodowych seminariów eksperckich tzw. „Roving Seminars” poświęconych ochronie własności intelektualnej za granicą, które odbędą się na trzech, wybranych polskich uczelniach w Krakowie, Gliwicach i we Wrocławiu.

Politechnika Śląska jest współorganizatorem przedsięwzięcia, które odbędzie się w dniu 24 stycznia 2018 r. w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach (ul. Konarskiego 18a) sala „A”.

Cyklem międzynarodowych konferencji w Krakowie, Gliwicach i we Wrocławiu Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej inauguruje szczególny jubileusz – 100. rocznicę ustanowienia na ziemiach polskich systemu ochrony własności przemysłowej, jak również utworzenia dekretem Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego Urzędu Patentowego. Obchody jubileuszu zostały objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Przyjdź i spotkaj się z międzynarodowymi ekspertami! Skorzystaj z doświadczeń ekspertów Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) i UPRP! Zdobądź wiedzę o globalnych systemach i globalnych bazach danych własności intelektualnej! Zapoznaj się ze strategią ochrony marki i ochrony patentowej! Dowiedz się więcej nt. alternatywnych metod rozstrzygania sporów oraz ochrony własności intelektualnej za granicą! Poznaj główne założenia i planowane zmiany!

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji.

Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne z języka angielskiego na język polski oraz z języka polskiego na język angielski.

Udział w seminariach jest bezpłatny. Wstęp wolny.

Szczegółowe informacje oraz wymagana rejestracja on-line.

Sponsorem wydarzenia jest Grupa Azoty Puławy

Koordynator organizacyjny z ramienia Politechniki Śląskiej: Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej dr inż. Ireneusz Jóźwiak (dyr. AIP Politechniki Śląskiej) ireneusz.jozwiak@polsl.pl, tel. 32/ 237 19 85

„Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” krok 5. za nami!

9 stycznia odbyło się piąte spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”.

Temat kroku 5.: Skąd pozyskać fundusze na rozpoczęcie działalności gospodarczej? Dotacje i pożyczki na start, działalność funduszy zalążkowych.

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców:

 • P. Judyta Grzebniewska – Akcelerator Technologiczny Gliwice
 • P. Lucyna Sikora – Fundusz Górnośląski S.A.

W spotkaniu wzięło udział 39 beneficjentów. Zapraszamy na kolejne spotkanie 23.01, a poznacie swoich trochę starszych kolegów, którzy już działają - Success story.


"Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" - 3. spotkanie za nami!

Wczoraj, 04.01., odbyło się pierwsze w Nowym Roku, trzecie w ramach cyklu szkoleń „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” spotkanie pod tytułem: Moja firma już działa! Prawne aspekty działalności.

Spotkanie wspólnie prowadzili przedstawiciele współorganizatorów cyklu, nasi Eksperci – adwokat P. Maciej Surowiec i P. Janusz Mendera.

W spotkaniu udział wzięło dziesięciu beneficjentów. Nadal prowadzimy nabór na cykl szkoleń, zapraszamy do zgłaszania się na aip@polsl.pl.

„Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” krok 4. za nami!

19 grudnia odbyło się czwarte spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”. Tematem kroku 4. były: Księgowość i kadry w firmie.

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców:

 • P. Janusz Mendera
 • P. Marcin Czerwik

W spotkaniu wzięło udział 45 beneficjentów.

Było to ostatnie w tym roku spotkanie w ramach szkoleń w AIP. Zapraszamy do udziału w kolejnych, już w roku 2018!

Strefa start-upów w AIP!

Już prawie dwa miesiące nasi Beneficjenci szkolą się w ramach cykli szkoleń „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” i „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu”.

Nadal można zapisać się na spotkania, dla każdego znajdzie się miejsce.

Relację wykonaną przez Telewizję Internetową Politechniki Śląskiej z inauguracji cykli szkoleń można znaleźć tutaj.

"Start-up dla średniozaawansowanych - realizacja swojego pomysłu" - 2. spotkanie za nami!

W miniony czwartek, 14.12., odbyło się drugie spotkanie w ramach cyklu szkoleń „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” pod tytułem: Organizacja czasu i miejsca pracy.

Spotkanie wspólnie prowadzili nasi Eksperci – P. Ewa Cisło i P. Janusz Mendera.

W spotkaniu udział wzięło kilkunastu beneficjentów. Nadal prowadzimy nabór na cykl szkoleń, zapraszamy do zgłaszania się.

Kolejne porozumienie o współpracy podpisane!

14.12., w miniony czwartek, w siedzibie AIP, podpisane zostało porozumienie o współpracy z firmą Spec Mendera Janusz.

Porozumienie podpisali P. Janusz Mendera oraz Dyrektor AIP – dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

Pan Janusz Mendera jest wieloletnim Ekspertem AIP.

Jesień w AIP za nami!

W ramach „Jesieni w AIP” w dniu 13.12.br. odbyło się kolejne spotkanie, skierowane do pracowników naukowych oraz studentów planujących lub rozpoczynających działalność gospodarczą w oparciu o sprawdzone narzędzia programistyczne.

Spotkanie pt. „Profesjonalne narzędzia dostępne dla akademickich firm start-up / spin-off. Matlab i Simulink w tworzeniu wartości dodanej w biznesie” poprowadził P. Marcin Piwowarczyk z firmy Oprogramowanie Naukowo-Techniczne Sp. z o.o.

Tematyką spotkania były:

 • wyzwania dla młodego przedsiębiorcy,
 • MATLAB i Simulink – najważniejsze obszary wsparcia,
 • metodyka pracy Model Based Design,
 • wsparcie firmy MathWorks oraz ONT dla start-upów.

„Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” krok 3. za nami!

5 grudnia odbyło się trzecie spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”.

Tematem kroku 3. było „Uwarunkowania podjęcia działalności budowlanej. Ograniczanie ryzyka przy prowadzeniu firmy".

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców:

 • P. Maciej Surowiec - Adwokat
 • P. Marceli Drabek - Prezes Zarządu PDF Risk Management Sp. z o.o.

W spotkaniu wzięło udział 56 beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu, jeszcze przed Świętami już 19.12.Zapraszamy na kolejne spotkanie w ramach „Jesieni w AIP” skierowane do pracowników naukowych oraz studentów planujących lub rozpoczynających działalność gospodarczą w oparciu o sprawdzone narzędzia programistyczne.

Podczas spotkania reprezentująca w Polsce producenta oprogramowania MATLAB® i Simulink® firma MathWorks, zaprezentuje najnowsze kierunki rozwoju, przedstawi wyzwania przed jakimi stoją firmy startup’owe oraz zaprezentuje success stories użytkowników MATLABa i Simulinka.

Agenda:

 • Wyzwania dla młodego przedsiębiorcy.
 • MATLAB i Simulink – najważniejsze obszary wsparcia.
 • Metodyka pracy Model Based Design.
 • Wsparcie firmy MathWorks i ONT dla start-up’ów.

W trakcie spotkania zostaną omówione i poparte przykładami możliwości wykorzystania środowiska MATLAB i Simulink ze szczególnym uwzględnieniem korzyści, jakie mogą przynieść młodym firmom technologicznym. Wiarygodne i efektywne narzędzia pracy są kluczowe dla ich rozwoju i ugruntowania swojej pozycji na rynku. Oprogramowanie stworzone dzięki wiedzy i doświadczeniu firmy MathWorks ma zastosowanie w szerokim zakresie i w wielu dziedzinach, od przetwarzania sygnałów czy obrazów, przez projektowanie systemów komunikacji i układów FPGA, aż po mechatronikę czy inżynierię finansową. Wykorzystanie tych narzędzi pozwala poprawić efektywność operacyjną oraz budować przewagę konkurencyjną. Przedstawiona zostanie również oferta specjalna dla młodych firm technologicznych.

Na spotkanie obowiązują zgłoszenia!

Osoby zainteresowane udziałem w spotkaniu proszone są o przesłanie na adres aip@polsl.pl maila zawierającego imię, nazwisko oraz Wydział (na którym studiują lub ukończony Wydział).

„Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” pierwsze spotkanie za nami!

30 listopada, w miniony czwartek, odbył się pierwszy „krok” cyklu szkoleń „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu” pod tytułem: Prezentacja pomysłów własnych uczestników. Propozycje pomysłów dla osób zainteresowanych, success story – spotkanie z przedsiębiorcami.

Spotkanie prowadził przedstawiciel współorganizatorów cyklu: Michał Wekko (punk team), Ireneusz Jóźwiak (AIP) oraz gościnnie p. Michał Szpor (Fundacja Do). W spotkaniu udział wzięło 15 beneficjentów z 24 zgłoszonych.

Zaprezentowano 8 pomysłów, które wstępnie zostały przedyskutowane. Eksperci wyróżnili 2 wystąpienia, które zostały nagrodzone. Wyróżnieni Beneficjenci otrzymali książkę autorstwa p. Fryderyka Karzełka - Prezesa Grupy Polskie Doradztwo Finansowe Sp. z o.o.

Kolejne porozumienie o współpracy podpisane!

30.11., w miniony czwartek, w siedzibie AIP, podpisane zostało porozumienie o współpracy z Fundacją DO. Fundacja zajmuje się organizacją spotkań dotyczącym przedsiębiorczości, jest to zespół osób, będących konsultantami i facylitatorami pracy grupowej.

Porozumienie podpisali P. Michał Szpor – Członek Zarządu Fundacji oraz Dyrektor AIP – dr inż. Ireneusz Jóźwiak.

W ramach tego porozumienia p. Michał Szpor stał się kolejnym Ekspertem AIP.

Kolejne spotkanie w ramach "Jesieni w AIP" za nami!

W minioną środę, 29.11., odbyło się kolejne wydarzenie w ramach „Jesieni w AIP”. Tym razem nasi Beneficjenci wzięli udział w spotkaniu zatytułowanym „Google Internetowe Rewolucje w AIP!” z P. Kamilem Hatko – doradcą w projekcie „Google Internetowe Rewolucje”.

W spotkaniu wzięło udział kilkunastu Beneficjentów AIP, jak również przedstawiciele Wydziałów i Biura Promocji Politechniki Śląskiej. Podczas spotkania omówiono między innymi obecność biznesu w sieci, widoczności w wyszukiwarce Google i wynikach lokalnych, pozyskiwaniu klientów poprzez reklamę online, a także o możliwościach dalszej edukacji w tym zakresie.

P. Kamil Hatko jest również Ekspertem AIP. Zapraszamy do zgłaszania chęci konsultacji w tym zakresie bezpośrednio do AIP, niezwłocznie umówimy spotkanie:

„Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” krok 2. za nami!

21 listopada odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”.

Tematem kroku drugiego było "Tworzenie modeli biznesowych".

Spotkanie poprowadziło 2 wykładowców:

 • P. Katarzyna Kuboś - Park Naukowo-Technologiczny "Technopark"
 • P. Roman Warkocz - Stowarzyszenie "Narzędziownia"

W spotkaniu wzięło udział ponad 60 beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu już 05.12.


„Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu
w start-upie” krok 1. za nami!

7 listopada odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Start-up dla początkujących”. Krok 1. obejmował następujące tematy:

 • Pierwsze kroki w biznesie.
 • Czy warto prowadzić swój biznes?
 • Jedna firma, jeden właściciel, wiele ról do spełnienia, czyli zarządzanie startującym biznesem.

Spotkanie poprowadziło 4 wykładowców:

 • P. Ewa Cisło - Coach/Trener
 • P. Marceli Drabek - Prezes Zarządu PDF Risk Management Sp. z o.o.
 • P. Fryderyk Karzełek – Prezes Zarządu Grupy PDF Sp. z o.o.
 • P. Janusz Mendera – Klub Przedsiębiorcy Zamku Cieszyn.

W spotkaniu wzięło udział 70 beneficjentów. Kolejne spotkanie w ramach cyklu już 21.11.


Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej wraz z Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej zapraszają na konferencję organizowaną w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości 2017 - "Rola komunikacji w tworzeniu firmy".

Konferencja odbędzie się w siedzibie AIP i CITT, przy ul. Banacha 7 w Gliwicach, w godz. 9:00 - 14:00.

AGENDA:

 • Prezentacja mówców i ich doświadczeń.
 • Komunikacja w przedsiębiorstwie.
 • Umiejętności przywódcze.
 • Techniki samoorganizacji.
 • Warsztaty z wykorzystaniem technik samoorganizacyjnych.

PRELEGENCI:

 • Kjartan Sigurðsson jest nauczycielem i menedżerem na Uniwersytecie w Reykjaviku, nadzorującym projekt edukacji studentów odpowiedzialnego zarządzania (PRME) będący inicjatywą United Nations Global Compact na Uniwersytecie w Reykjaviku. Oprócz tego odpowiedzialny jest za realizację celów Uniwersytetu w Reykjaviku w zakresie zmian klimatu i zrównoważonego rozwoju. Jest doktorantem w Reykjavik University Center for Research on Innovation and Entrepreneurship. Posiada tytuł magistra w zakresie międzynarodowego biznesu uzyskany w Reykjavik University School of Business. Dzięki pracom doktorskim w MŚP w trzech krajach europejskich w latach 2011-2016 zdobył szerokie doświadczenie biznesowe jako menedżer i przedsiębiorca, a także praktyczną wiedzę jak opracowywać i wdrażać strategię CSR i innowacyjne modele biznesowe. Zainteresowania badawcze Kjartana obejmują rozwój biznesu z naciskiem na strategię CSR.
 • Michał Szpor jest konsultantem i facylitatorem pracy grupowej. Posiada kompetencje dotyczące coachingu osobistego i grupowego, psychologii grup, moderacji i facylitacji spotkań, treningu biznesowego i treningu komunikacji, a także zarządzania projektami i koordynacji przedsięwzięć. Jego doświadczenie obejmuje obszar rozwoju potencjału pojedynczych osób, zespołów, a także całych organizacji. W ramach Fundacji DO realizował projekty dla organizacji biznesowych, pozarządowych oraz instytucji edukacyjnych.

Osoby chetne do udziału w konferencji prosimy o przesłanie imienia i nazwiska na adres aip@polsl.pl lub rejestrację przez stronę.

Zapraszamy do udziału!

Inauguracja cykli szkoleń za nami!

W dniu 24 października 2017 roku zainaugurowaliśmy cykle spotkań "Start-up dla początkujących - 10+ kroków do sukcesu w start-upie" oraz „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Instytucji będących współorganizatorami cykli oraz wykładowcy. Na wypełnionej po brzegi sali było obecnych ponad 80 przyszłych uczestników cykli szkoleń.

Informujemy, iż nadal przyjmujemy zgłoszenia do udziału w obydwu cyklach:

Zgłoszenia traktujemy jako obejmujące cały cykl i honorowe zobowiązanie do udziału we wszystkich spotkaniach. Każda osoba, która zgłosi chęć udziału otrzyma potwierdzenie zakwalifikowania.

Nowy Partner do współpracy
z AIP!

Miło nam poinformować, iż w dniu 24 października br., zostało podpisane zostało kolejne porozumienie o współpracy w siedzibie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Politechniki Śląskiej. Nawiązaliśmy ścisłą współpracę z p. Ewą Cisło – coaching, szkolenia, terapia.


Porozumienie sygnowali Pani Ewa Cisło oraz Dyrektor AIP Politechniki Śląskiej Pan Ireneusz Jóźwiak.

Programy cykli szkoleń już dostępne!

Dziękujemy osobom, które zgłosiły swój udział w Inauguracji (24.10.br. siedziba AIP, Gliwice, ul. Banacha 7 - godz.14.00) i cyklach szkoleń. Zapraszamy kolejne. Liczba miejsc już się mocno zmniejszyła. Polecamy szybkie zgłoszenie.

Poniżej znajdziecie szczegółowe informacje o tematyce, terminach i prowadzących poszczególne kroki szkoleń „Start-up dla początkujacych – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” i „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu”.

Spotkania będą odbywać się co 2 tygodnie w dogodnych godzinach popołudniowych. Ominęliśmy z terminami Święta oraz sesje egzaminacyjne.

Przypominamy, że aby wziąć udział w wydarzeniach należy się zgłosić podając imię, nazwisko i Wydział (na którym studiujesz, bądź ukończony):

 • telefonicznie - 32 237 1985
 • mailowo - aip@polsl.pl
 • lub przez stronę facebook AIP

Zapraszamy!

Start-up dla początkujących!
Start-up dla średniozaawansowanych!
Inauguracja!

AIP Politechniki Śląskiej we współpracy z 15. Instytucjami organizuje nowe cykle szkoleń! Każdy z nich będzie się składać z 11 spotkań.

Cykl „Start-up dla początkujących – 10+ kroków do sukcesu w start-upie” jest drugą edycją cyklu, udoskonaloną o nowe tematy i nowych prowadzących. W trakcie tego cyklu nabędziesz wiedzę o tym jak poradzić sobie z zakładaniem swojej firmy, w tym start-upu. Nie musisz zakładać swojej działalności gospodarczej, ale jeżeli kiedykolwiek będziesz chciał tego dokonać, to wiedza nabyta w trakcie szkoleń będzie "jak znalazł".

Cykl „Start-up dla średniozaawansowanych – realizacja swojego pomysłu”skierowany jest do osób, które posiadają już podstawową wiedzę. Jeżeli nie masz jeszcze swojego pomysłu to wymyślimy go razem.

Zapraszamy na Inaugurację wydarzeń, która rozpocznie się w dniu 24 października br., o godz. 14.00, w siedzibie AIP Politechniki Śląskiej przy ul. S. Banacha 7, aula 0.05 . Poznasz wszystkich prowadzących reprezentujących kilkanaście instytucji współpracujących z AIP.

Zgłoszenia do udziału w Inauguracji i szkoleniach przyjmujemy:

Zgłoszenia powinny zawierać imię, nazwisko, Wydział na którym studiujecie, bądź ukończony Wydział. Liczba miejsc ograniczona - decyduje kolejność zgłoszeń.

Informacje o tematyce spotkań poniżej.

Zapraszamy do udziału!

Nowy Partner do współpracy
z AIP!

Miło nam poinformować, iż w dniu 22 sierpnia br., zostało podpisane porozumienie o współpracy między Kancelarią Adwokacką Maciej Surowiec, a AIP. Porozumienie sygnowane zostało przez mecenasa Macieja Surowca oraz Dyrektora AIP Ireneusza Jóźwiaka.
Podczas krótkiego spotkania omówiono dalsze elementy współpracy.Kolejne instytucje do współpracy!

5 lipca br. Dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości podpisał kolejne porozumienia o współpracy z kolejnymi trzema instytucjami.
Porozumienia o współpracy podpisane zostały z :

 • Heksagon Sp. z o.o., reprezentowanym przez Prezes Zarządu Magdalenę Balcerzak

  Zapraszamy na stronę Heksagon Sp. z o.o.

 • Polskim Doradztwem Finansowym Sp. z o.o., reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Fryderyka Karzełka

  Zapraszamy na stronę PDF Sp. z o.o.

 • PDF Risk Management Sp. z o.o., reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Marcelego Drabka

  Zapraszamy na stronę PDF Risk Management Sp. z o.o.

 • Spotkanie zakończono dyskusją podsumowująca dalsze kroki podjętej współpracy.


  Cisco Student Day w AIP!

  W minioną środę, 07.06. w siedzibie AIP Politechniki Śląskiej, odbyło się organizowane we współpracy z Cisco Enginner Incubator Program, spotkanie „Cisco Student Day”
  Spotkanie otworzył Dyrektor AIP Ireneusz Jóźwiak, a poprowadzili Tomasz Nowak – Manager Technical Assistance Center, Dawid Bogusz – Incident Manager, Anna Strzelec – Customer Support Engineer, Mateusz Kopeć - Customer Support Engineer.
  Odbyło się ono według następującej agendy:

  • Jak zdobyć wymarzoną pracę? Cisco Engineer Incubator Program&Cisco Networking Academy Program – najkrótsza droga do Cisco.
  • Technologie: “Bitcoin – waluta przyszłosci”.
  • Doświadczenia uczestników poprzednich edycji program Cisco Engineer Incubator oraz czas na pytania i odpowiedzi.
  W spotkaniu wzięło udział w sumie około 30 beneficjentów AIP.

  "Burza mózgów w AIP!"

  W miniony wtorek, tj. 06.06.br w AIP odbyła się burza mózgów - robocze spotkanie z Ekspertami AIP.
  Wzięli w nim udział następujący eksperci AIP:

  • Magdalena Balcerzak - Prezes Zarządu Heksagon Sp. z o.o.
  • Ewa Cisło - coach
  • Aleksandra Holewa - trener biznesu, coach
  • Marceli Drabek - Prezes Zarządu PDF Risk Management Sp. z o.o.
  • Tomasz Gardian - Ogrody Przedsiębiorczości
  • Janusz Mendera - Klub Przedsiębiorcy przy Zamku Cieszyn
  • Maciej Surowiec - adwokat
  • Roman Warkocz - Stowarzyszenie "Narzędziownia"
   oraz
  • Barbara Balon - przewodnicząca Uczelnianego Zarządu Samorządu Studenckiego
  • Katarzyna Jagodzińska - przedstawicielka Uczelnianej Rady Samorządu Doktorantów
  Spotkanie poprowadził Dyrektor AIP Ireneusz Jóźwiak.
  Uczestnikom spotkania dziękujemy za udział i pełne zaangażowanie!
  Efekty spotkania będą znane w nowym roku akademickim.
  Zapraszamy do śledzenia naszej strony oraz profilu na facebooku


  "Start-up dla początkujących" - kontynuacja!

  Wczoraj w AIP odbyło się spotkanie będące kontynuacją cyklu „Start-up dla początkujących – 10 kroków do sukcesu w start-upie” i wprowadzeniem do nowego cyklu „Start-up dla średniozaawansowanych”. Spotkanie miało charakter warsztatowy, poprowadził je Roman Warkocz ze Stowarzyszenia „Narzędziownia”.
  Uczestnikom i prowadzącemu bardzo dziękujemy za udział.


 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Archiwum wiadomości