Colson Whitehead Miedziaki, Kolej podziemna
Jesmyn Ward, Śpiewajcie z prochów, śpiewajcie
Chimamanda Ngozi Adichie, Amerykanaa
Uzodinma Iweale, Ani złego słowa

  

 

 

 

 

 

Po co są nagrody literackie ? Po to, żeby  nagłaśniać ważne dokonania literackie. Po co jest literatura? Między innymi po to, żeby wejść w skórę drugiego człowieka, poznać jego racje, lęki, losy. Na przykład w skórę nastoletniego afroamerykańskiego chłopca z południa Stanów Zjednoczonych, który zamiast na wymarzoną politechnikę, trafia do poprawczaka. Doświadczenie zbyt dalekie od naszej codzienności? Właśnie dlatego warto sięgnąć po nagrodzone tegorocznym Pulitzerem Miedziaki Colsona Whiteheada a także Kolej podziemną tegoż autora, również uhonorowaną najważniejszymi amerykańskimi laurami w dziedzinie literatury, opowiadającą historię fantastycznej ucieczki niewolnicy z południowych stanów na północ. 

 

 

 

Bardziej współczesnym bohaterem jest Jojo z powieści Jesmyn Ward, Śpiewajcie z prochów, śpiewajcie, który wraz z matką Leonie, jej przyjaciółką i siostrzyczką, udaje się do osławionego więzienia Parchman po kończącego odsiadkę ojca, ale i jego dopadają duchy niesławnej przeszłości Ameryki, będące dziedzictwem jego rodziny, zarazem przeszłością i teraźniejszością.

 

 

 

 

Powyższe powieści są głosami ludzi rozliczających rodzimą amerykańską kulturę, jej mity, hipokryzję, grzechy, obsesje i bolesne stereotypy, natomiast Chimamanda Ngozi Adichie, nigeryjska pisarka w swej błyskotliwej Amerykaanie rozprawia się z nimi jako osoba z zewnątrz. Jej bohaterka to przebojowa imigrantka,  studentka a potem ekspatka, próbująca odnaleźć się w postrasowym społeczeństwie Stanów Zjednoczonych. Z jakim skutkiem?

 

 

        

Synem nigeryjskich imigrantów jest także Niru, chłopiec z bolesnej powieści Uzodinmy Iwealego Ani złego słowa, nastolatek uginający się pod ciężarem tajemnic. W tym zestawie to prawdziwy wyciskacz łez ale podobnie jak powyższe rekomendacje, jest doskonale napisaną powieścią, gdzie wyszukana forma literacka  idzie w parze z doskonałym opanowaniem warstwy językowej. Zachęcamy do lektury, zaznaczając że wszystkie pozycje dostępne są w Bibliotece Politechniki Śląskiej, zapraszamy do wypożyczania lub rezerwowania.

 

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
LP polecamy 2