Klub Środowiskowy AZS  Politechniki Śląskiej z siedzibą w Gliwicach powstał w 1945 roku, a jego osiągnięcia są znaczące. Wśród członków klubu są olimpijczycy, reprezentanci Polski, mistrzowie Akademickich Mistrzostw Polski w wielu dyscyplinach. Działa w oparciu o Prawo o Stowarzyszeniach. Aktualna działalność klubu prowadzona jest na dwóch polach:

Sport studencki -masowy

Studenci biorą udział w zajęciach 40 dyscyplin sportowych i startują corocznie w oficjalnych zawodach Akademickich Mistrzostw Polski (250 uczelni) i Akademickich Mistrzostw Śląska. W ostatnim sezonie sportowym 2009/2010 studenci Politechniki Śląskiej w Akademickich Mistrzostwach Polski zajęli drugie miejsce za Uniwersytetem Warszawskim, a w klasyfikacji generalnej w typie uczelni technicznych byli na miejscu pierwszym. W Akademickich Mistrzostwach Śląska Politechnika Śląska zajęła  pierwsze miejsce pokonując m.in. AWF Katowice.

Sport wyczynowy

Jest on uprawiany w sześciu następujących sekcjach:

1.      Siatkówka – mężczyźni III liga, kobiety I liga (awans w sezonie 2009/2010)
i juniorzy – chłopcy i dziewczęta.

2.      Tenis stołowy – kobiety II liga, mężczyźni III liga i juniorzy III liga.

3.      Szachy – II liga seniorów, juniorzy ekstraliga.

4.      Judo – kobiety I liga, mężczyźni I liga, juniorzy i dzieci.

5.      Koszykówka – mężczyźni III liga.

6.      Curling – seniorzy i juniorzy.

Historia rozgrywek drużyny siatkówki kobiet przedstawia się następująco:

Do sezonu 2003/2004 drużyna grała w lidze okręgowej. Nastąpił wówczas awans do III ligi, w której drużyna grała w sezonach 2004/2005, 05/06 i 06/07, po czym awansowała do II ligi. Sezony 2007/2008, 2008/09 i 09/10 to gra w II lidze i awans do I. W całym tym okresie trenerem drużyny był mgr Wojciech Czapla – trener II klasy. W sezonie 2010/2011 drużynę poprowadzi doc. dr Krzysztof Czapla, trener I klasy (headcoach), trener siatkówki od 1975 roku, który pracował w takich klubach jak: AZS Politechnika Śląska, Chemik Kędzierzyn, Górnik Radlin i Sports Performance (USA) od 1989 do 1991, kiedy to zdobył mistrzostwo kraju juniorek oraz mgr Wojciech Czapla – dotychczasowy trener.