MIĘDZYNARODOWA WIGILIA 2019

GALERIA                       

18 grudnia 2019 roku odbyła się w Studium Języków Obcych pierwsza międzynarodowa Wigilia. Ta szczególna w swoim charakterze impreza zgromadziła przeszło 150 studentów zagranicznych studiujących na różnych wydziałach na studiach I i II stopnia. Spotkanie, w którym uczestniczył również JM Rektor prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, było jednocześnie okazją do wzajemnego zapoznania się studentów z kilkudziesięciu krajów, którzy przybywają na Politechnikę nie tylko w ramach programu Erasmus+, ale również na pełne studia. Warto podkreślić, że w Uczelni mamy przedstawicieli z  m. in. Tanzanii, Rwandy, Indii, Iraku, Japonii, Nigerii, Etiopii, USA, Białorusi, Ukrainy czy Kazachstanu.
Aby studenci poznali polskie zwyczaje świąteczne, nasze politechniczne polonistki przygotowały bogaty program wieczoru. Po przeprowadzeniu tematycznych zajęć językowych studenci przystąpili do wykonania dekoracji świątecznych, czyli girland i łańcuchów na choinkę, którą zresztą ubierali wielokrotnie i z ogromnym przejęciem. Duże wrażenie na uczestnikach zrobiła niewątpliwie polska kuchnia świąteczna. Zdecydowanie wszystkim smakowały nasze narodowe specjały: barszczyk z uszkami, paszteciki, ryba, makowiec. Punktem kulminacyjnym było wspólne śpiewanie kolęd; „Cicha Noc” rozbrzmiewała w kilku językach.
Międzynarodowe biesiadowanie przy stole nakrytym białym obrusem dało możliwość rozmowy i wzajemnego poznania się. Ponieważ liczba studentów zagranicznych w Politechnice nieustannie rośnie, to stworzenie gościom pozytywnej, ciepłej atmosfery jest zadaniem ważnym, gdyż zbliża i promuje różne kultury.
Warto wspomnieć, że język polski jako obcy jest nauczany w SJO od przeszło 10 lat! Początki były skromne – najpierw nauka odbywała się w pojedynczych grupach lub w ramach kursów językowych. Obecnie przy wsparciu władz Politechniki około 200 studentów regularnych i tych studiujących w ramach wymiany ERASMUS+ ma możliwość poznania naszej kultury na lektoratach języka polskiego. Opanowanie języka polskiego sprzyja szybszej adaptacji w środowisku uczelnianym i jest ważnym elementem w budowaniu poczucia współistnienia we wspólnocie akademickiej.
Serdeczne podziękowania za wsparcie w organizacji Wigilii kierujemy do JM Rektora prof. dr hab. inż. Arkadiusza Mężyka, Prorektora ds. Studenckich i Kształcenia prof. dr hab. inż. Wojciecha Szkliniarza oraz do Pani Grażyny Maszniew - Kierownika Centrum Obsługi Studiów.
To okolicznościowe spotkanie z zagranicznym studentami okazało się na tyle wartościowe, że kolejne za rok wpisaliśmy już do naszego kalendarza.

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Wigilia