Program CEEPUS jest pierwszym programem współpracy wielostronnej w dziedzinie edukacji krajów Europy Środkowej, ustanowionym na podstawie wielostronnej umowy międzynarodowej. Dnia 22 sierpnia 1994 r. Rząd Rzeczypospolitej Polskiej złożył Ministerstwu Edukacji i Kultury Republiki Węgierskiej, jako depozytariuszowi,dokument ratyfikacyjny do Porozumienia pomiędzy Republiką Austrii, Republiką Bułgarii, Republiką Węgierską, Rzecząpospolitą Polską, Republiką Słowacką i Republiką Słowenii ustanawiającegowspółpracę w dziedzinie edukacji i kształcenia w ramach Środkowoeuropejskiego programu wymiany uniwersyteckiej (CEEPUS), sporządzonego w Budapeszcie dnia 8 grudnia 1993 r.Od tego czasu Rzeczpospolita Polska jest Stroną Porozumienia i aktywnie uczestniczy w realizacji ustanowionego programu współpracy.
Podstawowym celem Programu jest wspieranie wymiany akademickiej w zakresie kształcenia i doskonalenia zawodowego zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich. Umożliwia on intensyfikację kontaktów między szkołami wyższymi krajów będących Stronami Porozumienia. Aktualnie ze strony polskiej w realizacjiProgramu CEEPUS uczestniczą głównie szkoły wyższe nadzorowane przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Kultury i Ministra Zdrowia.
W ramach Programu CEEPUS:
- tworzone są sieci współpracy międzyuczelnianej przy udziale partnerów z co najmniej trzech krajów,
- przyznawane są stypendia na staże krótkoterminowe, studia semestralne i praktyki,
- rowadzone są seminaria doskonalące, kursy językowe, kursy specjalistyczne.
Funkcjonowanie Programu opiera się na następujących zasadach:
a. brak transferu pieniędzy (tzw. współpraca bezdewizowa) - każdy kraj uczestniczący zabezpiecza odpowiednią pulę miesięcy stypendialnych i pokrywa koszty podróży swoich stypendystów do i z miejsca odbywania stażu oraz koszty pobytu obcokrajowców w ramach zadeklarowanej puli stypendialnej,
b. nie tworzy się w krajach uczestniczących żadnych dodatkowych struktur zarządzających Programem:
- do obsługi wykorzystywane są istniejące jednostki/komórki organizacyjne, w strukturach których wyodrębniane są tzw. Krajowe Biura Programu CEEPUS (NCO)
- w sytuacji, kiedy szkoła wyższa wchodzi do projektu jako uczelnia partnerska, wyznaczani są koordynatorzy, którzy ustalają "ruch osobowy" wewnątrz danego projektu, w ramach przyznanych limitów stypendialnych.
W roku 2004 upłynął drugi, pięcioletni okres obowiązywania Porozumienia CEEPUS, stąd też Strona austriacka,kierując się potrzebą bardziej aktywnego włączenia szkół wyższych uczestniczących w Programie CEEPUSdo tzw. "procesu bolońskiego" i realizacji idei Joint European Degrees oraz mając na uwadze potrzebęwdrożenia zaleceń Konwencji o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia wRegionie Europejskim, sporządzonej w Lizbonie dnia 11 kwietnia 1997 r.,wystąpiła z inicjatywą zawarcia nowego Porozumienia.
Zaproponowano, aby zasady organizacji i przebiegu współpracy międzyuczelnianej w ramach nowego Programu CEEPUS II były podobne do określonych w aktualnie obowiązującym Porozumieniu,z tym że większy nacisk będzie położony na uznawalność okresu kształcenia odbytego w zagranicznych uczelniachpartnerskich i zaliczonych tam egzaminów.
Uwieńczeniem tych dążeń było podpisanie w 2003 roku, przez upoważnionych przedstawicieli państw uczestniczących wprogramie CEEPUS, Porozumienia pomiędzy Republiką Austrii, Republiką Bułgarii, Republiką Chorwacji, Republiką Czeską, Republiką Węgierską, Rzecząpospolitą Polską, Rumunią, Republiką Słowacką i Republiką Słowenii,promującego współpracę w dziedzinie szkolnictwa wyższego w ramach środkowoeuropejskiegoprogramu wymiany uniwersyteckiej (CEEPUS II).
Obecnie sygnatariuszami Porozumienia CEEPUS II są: Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz UNMIK - Kosowo.
Polskie Biuro CEEPUS ogłasza nabór na stypendia w ramach puli „freemover” w krajach członkowskich Programu CEEPUS.
Stypendia przeznaczone są dla studentów oraz pracowników naukowych akredytowanych uczelni w kraju zamieszkania, nie będących członkami sieci Programu CEEPUS.
Warunkiem ubiegania się o stypendium jest złożenie aplikacji elektronicznej w systemie CEEPUS III na stronie internetowej Programu CEEPUS (www.ceepus.info).
Do aplikacji należy dołączyć:
- zgodę z instytucji przyjmującej (na formularzu „Letter of Acceptance”),
- dwa listy polecające od pracowników naukowych (profesorów) z uczelni delegującej (na formularzu „Letter of Recommendation”),
- zaświadczenie z uczelni delegującej, potwierdzające, że okres studiów oraz wykształcenie zdobyte na uczelni zagranicznej będą uznane (studenci – na formularzu „Letter of Recommendation”),
- krótki opis – plan) pracy badawczej, która ma być zrealizowana podczas stypendium (rubryka w ramach aplikacji elektronicznej).
Minimalny okres pobytu:
- studenci 3 miesiące;
- nauczyciele akademiccy 1 miesiąc.
Stypendia freemover przyznawane są wyłącznie
w okresie semestru letniego roku akademickiego studentom i pracownikom naukowym uczelni krajów członkowskich Porozumienia CEEPUS III.
Kopie wypełnionych elektronicznie aplikacji (wydruk z systemu CEEPUS III) wraz z załącznikami (komplet oryginalnych dokumentów zawiera aplikację plus załączniki- w języku angielskim) należy składać do 30 listopada roku akademickiego, którego dotyczy planowany okres pobytu, na adres Polskiego Biura CEEPUS.
Złożenie aplikacji nie jest jednoznaczne z otrzymaniem stypendium, w przypadku nadania stypendium aplikant zostanie powiadomiony o tym fakcie przez odpowiednie krajowe Biuro CEEPUS.
Wszelkie dodatkowe informacje oraz niezbędne formularze dostępne są na stronie internetowej Centralnego Biura CEEPUS (
www.ceepus.info), a także na stronie Polskiego Biura CEEPUS (
www.buwiwm.edu.pl).
KALENDIARIUM CEEPUS
15 Stycznia Termin składania projektów sieci akademickich
Marzec
Posiedzenie Wspólnego Komitetu Ministrów
Koniec marca
Komisja Międzynarodowa Programu CEEPUS
15 Czerwca
Termin składania aplikacji mobilności akademickiej w ramach sieci akademickich na semestr zimowy
30 Października
Termin składania aplikacji mobilności akademickiej w ramach sieci akademickich na semestr letni
Październik/Listopad
Termin składania raportów sieci
30 Listopada
Termin składania aplikacji mobilności akademickiej w ramach puli freemover na semestr letni
Listopad/ Grudzień
Konferencja Ewaluacyjna Programu CEEPUS
15 Grudnia
Termin składania sprawozdań z wykorzystania przyznanej kwoty stypendialnej