fot. Maciej Mutwil (184)
Autor: Anna Świderska     Publikacja: 15.03.2024     Aktualizacja: 18.03.2024
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Władze publicznych wyższych szkół technicznych na Politechnice Śląskiej 

W dniach 13-15 marca na Politechnice Śląskiej odbyła się Konferencja Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym oraz Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju publicznych wyższych uczelni technicznych. Przedstawiciele władz uczelni oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wymieniali doświadczenia oraz dyskutowali o planach i wyzwaniach w obszarze nauki.  

W konferencji wzięło udział 37 prorektorów reprezentujących wyższe uczelnie techniczne, którzy przybyli na zaproszenie prof. Janusza Kotowicza, przewodniczącego Kolegium Prorektorów ds. Ogólnych, Organizacji i Kontaktów z Otoczeniem Społeczno - Gospodarczym. Na Politechnice Śląskiej gościła także dr hab. Maria Mrówczyńska, prof. Uniwersytetu Zielonogórskiego, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W resorcie prof. Mrówczyńska odpowiada za sprawy dotyczące innowacji i rozwoju. Uczestnicy konferencji usłyszeli jakie są priorytetowe działania ministerstwa w najbliższych miesiącach - wśród nich zmiana ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce po konsultacjach i w koordynacji ze środowiskiem akademickim.  

– Zbieramy propozycje zmian od wszystkich jednostek, które działają w ramach systemu szkolnictwa wyższego i na podstawie zebranych informacji będziemy dalej procedowali. W najbliższym półroczu planujemy dokonywać niewielkie zmiany, te większe, przede wszystkim związane z ewaluacją jednostek naukowych, będziemy przekładali najprawdopodobniej do końca tego roku i początku następnego  powiedziała minister Mrówczyńska.  

Środowisko naukowe już aktywnie uczestniczy w kształtowaniu ustawy - jak dotąd do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego wpłynęło ponad 700 propozycji zmian. Kolejne propozycje można dosyłać do końca marca, po tym terminie Rada Główna Szkolnictwa Wyższego zacznie je analizować. Prof. Mrówczyńska wśród obecnych priorytetowych działań ministerstwa wymieniła także debatę na temat oczekiwanej od dłuższego czasu przez środowisko naukowe zmiany dotyczącej Polskiej Akademii Nauk. Minister podkreśliła także starania o zwiększenie nakładów na naukę, które obecnie wynoszą nieco ponad 1 % PKB.  

fot. Maciej Mutwil (9)

– Będziemy się starali dążyć do wartości 3%, ale nie będzie to łatwe. Dobrze się stało, że od 7 marca Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest znowu w gestii ministra nauki i szkolnictwa wyższego, będziemy dbali o to, aby środowisko akademickie, uczelnie miały swój udział jako beneficjent środków – dodała prof. Mrówczyńska 

Wielu uczestników konferencji zabrało głos w dyskusji, formułując uwagi pod adresem Pani minister oraz obecnego na konferencji Pana Marcina Czai, dyrektora Departamentu Organizacji Uczelni, Kształcenia i Spraw Studenckich.    

– To jest bardzo ważna inicjatywa, uczestnikami konferencji są ci prorektorzy, którzy są odpowiedzialni za działalność operacyjną uczelni w tych niezwykle ważnych obszarach, jak współpraca z otoczeniem społeczno-gospodarczym, zarządzanie uczelnią czy strategie rozwojowe – powiedział prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej. – Jest to także okazja do zaprezentowania naszej Uczelni, naszych osiągnięć, rozwiązań, które już wdrożyliśmy i tych, które zamierzamy wdrożyć.

Rektor Politechniki Śląskiej, który równocześnie pełni funkcję przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Publicznych, omówił rolę KRASP w rozwoju systemu szkolnictwa w Polsce.     

Dr hab. Renata Frączek, dyrektor Biblioteki Politechniki Śląskiej, która niebawem otworzy się po gruntownej przebudowie, przedstawiła uczestnikom spotkania w jaki sposób jednostka wspiera działalność naukową, badawczą i dydaktyczną Uczelni. Z kolei prof. Sebastian Werle z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, koordynator 6. Priorytetowego Obszaru Badawczego Ochrona klimatu i środowiska, nowoczesna energetyka, przybliżył gościom w jaki sposób Politechnika Śląska realizuje Cele Zrównoważonego Rozwoju.  

Spotykamy się w gronie osób, które rozumieją zmiany, jakie mają miejsce na uczelni, potrafią je docenić, ale potrafią także podpowiedzieć, podzielić się swoimi przemyśleniami, dobrymi praktykami ze swoich uczelni powiedział prof. Marek Pawełczyk prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Śląskiej. – Gościmy znakomite grono prorektorów uczelni technicznych w murach Politechniki Śląskiej, cieszą nas ich słowa, że możemy być w wielu przypadkach dla nich wzorem. Dzisiejszy dzień obfituje w dyskusje, szczególnie, że gościmy dwoje wiceministrów nauki i szkolnictwa wyższego – dodał prorektor.  

Uczestnicy konferencji zwiedzili kopalnię Guido, a następnie spotkali się także z prof. Markiem Gzikiem, wiceministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego, który w resorcie odpowiada za inwestycje.  

– Możemy wypracować wspólny front, wymieniać doświadczenia co w tej chwili jest bardzo ważne, kiedy tak wiele dzieje się w szkolnictwie wyższym – powiedział prof. Artur Bejger, przewodniczący Kolegium Prorektorów ds. Nauki i Rozwoju i jednocześnie prorektor ds. Nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie. – Wygląda na to, że wiceministrowie nauki i szkolnictwa wyższego będą kreowali politykę ministerstwa, chyba nie ma osób, które bardziej rozumieją uczelnie, które wiedzą co trzeba naprawić, w którym kierunku pójść, pochodzą z naszych gremiów, także mam nadzieję, że naprawdę dużo dobrego może się dziać w szkolnictwie wyższym w najbliższym czasie. 

– Uczestnictwo dwóch wiceministrów w naszej konferencji jest dla nas niezwykle ważne – powiedział prof. Janusz Kotowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym Politechniki Śląskiej. – Dyskutowaliśmy nad bolączkami uczelni i sprawami, które trzeba pilnie rozwiązać, ta dyskusja biegnie także w stronę zmiany ustawy. Są jednak kwestie, które wymagają szerszej konsultacji ze środowiskiem akademickim przed wprowadzeniem zmian w prawie – podsumował prorektor Kotowicz.  

Uczestnicy konferencji gościli w zabytkowym pałacu w Koszęcinie. 

fot. Maciej Mutwil (64)

© Politechnika Śląska

Ogólna klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych przez Politechnikę Śląską

Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono. Prowadzenie: Centrum Informatyczne Politechniki Śląskiej (www@polsl.pl)

Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej

Deklaracja dostępności

„E-Politechnika Śląska - utworzenie platformy elektronicznych usług publicznych Politechniki Śląskiej”

Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Fundusze Europejskie
Admin