Grześ  to syn naszego kolegi z Politechniki śląskiej

Nadchodzi czas rozliczeń podatkowych dlatego jest gorąca prośba by ten 1 % oddać Grzesiowi, To dla niego duża szansa powrotu do zdrowia.

 

WSPOMNIENIE TOMASZA KALITY

(1979-2017)

W zeszły roku - na początku czerwca zdiagnozowano u Tomka raka mózgu. Lekarze dawali Mu cztery miesiące życia. A On w październiku wziął ślub z Anią, z którą był od wielu lat i która tak dzielnie i z taką miłością wspierała Go w trakcie choroby.
W grudniu był obecny na II Kongresie Lewicy Polskiej. Przez te miesiące był aktywny: walczył o dostęp do leczniczej marihuany. Kierował się tylko naturalnym dla każdego pragnieniem życia, ale także współczuciem: sam, przynajmniej według jego własnych słów, nie cierpiał, ale spędzając wiele czasu w szpitalach obserwował zmagania z cierpieniem - jak mówił o nich - "bezimiennych bohaterów". Mieliśmy nadzieję, że ze swych zmagań z okrutną chorobą wyjdzie zwycięsko. Niestety, w p[poniedziałek 16 stycznia 2017 roku choroba zwycięża...

Z Tomkiem spotkaliśmy się na jesieni 2015 roku : Kandydując z "jedynki"  na liście SLD w okręgu gliwickim zwrócił się ( jako jedyny kandydat na posła) do ZNP w Politechnice Śląskiej z prośbą o spotkanie. Byliśmy ciekawi, co - i jak- nam powie. Czy wytłumaczy nam, dlaczego będąc działaczem szczebla centralnego, mieszkańcem warszawy kandyduje z naszego okręgu. Okazało się, że wybór okręgu nie był przypadkowy: Tu na terenie dzisiejszego województwa śląskiego urodził się, tu chodził do szkoły. Tu tez w ostatnich latach często przyjeżdżał - stąd jest Ania, w Tarnowskich Górach mieszkają Jej rodzice.

Wszyscy bardzo dobrze wspominamy to spotkanie. Była to długa i poważna rozmowa. Toczona w miłej serdecznej atmosferze. Chyba wszyscy mieliśmy nadzieję, że Tomek zostanie posłem i przekonanie, że będzie dobrym posłem. Nie został : zdobył ponad 10 000 głosów, ale lewicowa koalicja, której nie przekroczyła ośmioprocentowego progu wyborczego.

Był dobrze wykształconym, pełnym energii i pomysłów politykiem. Ale przede wszystkim był bardzo dobrym , życzliwym wszystkim, otwartym człowiekiem. Nie jest więc przypadkiem, że z żalem żegnają Go nie tylko bliscy, przyjaciele i koledzy. Nie tylko sympatycy lewicy, także ideowi i polityczni przeciwnicy. Pożegnał Go prezydent Andrzej Duda. Wspominają Go dobrymi słowami prawicowe portale internetowe. Choroba, a potem śmierć Tomka przypominają nam , ze są w życiu sprawy ważniejsze niż polityka.     

 

  Prezydium Rady ZNP w Politechnice Śląskiej

 

 

 
Admin © Politechnika Śląska
 
Całkowitą odpowiedzialność za poprawność, aktualność i zgodność z przepisami prawa materiałów publikowanych za pośrednictwem serwisu internetowego Politechniki Śląskiej ponoszą ich autorzy - jednostki organizacyjne, w których materiały informacyjne wytworzono.
Zasady wykorzystywania „ciasteczek” (ang. cookies) w serwisach internetowych Politechniki Śląskiej
Strona domowa ZNP Pol. Śl.